NAŽIVO: Poslanci rozhodli o kontroverznom zákone. Lekári budú pracovať pod hrozbou väzenia

  • Poslanci schválili kontroverzný zákon o povinnej práci lekárov
  • Odmietnutie práce počas mimoriadnej udalosti ich môže poslať za mreže
Schôdza parlamentu
Ilustračná fotografia Startitup/Matej Martinec
  • Poslanci schválili kontroverzný zákon o povinnej práci lekárov
  • Odmietnutie práce počas mimoriadnej udalosti ich môže poslať za mreže

Poslanci Národnej rady (SR) schválili návrh na legislatívu súvisiacu s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Do zákona tak dopĺňajú definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude možné považovať aj kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. 

Počas tejto mimoriadnej udalosti v kritických oblastiach budú zdravotnícki pracovníci musieť poskytovať zdravotnú starostlivosť pod hrozbou väzenia. Parlament o návrhu rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Za bolo 74 poslancov, proti 70, vrátane  Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša z koaličného Hlasu-SD.

 

Koaliční politici podľa PS prispeli k destabilitácii napätej situácie

Podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák z Progresívneho Slovenska sa vyjadril, že ide o neakceptovateľný signál voči zdravotníckym pracovníkom i občanom Slovenska. Prijatím opatrení koalícia podľa neho prispieva k ďalšej destabilizácii už aj tak napätej situácie v zdravotníctve.

„Toto je jasný odkaz všetkým lekárom, ako si ich prácu a službu občanom nevážime. Je neospravedlniteľné, že vláda siaha k takým zúfalým násilným krokom. Stále je priestor na zodpovedné riešenia, keďže do konca roka zostávajú takmer tri týždne. Apelujem na zodpovednosť vládnych predstaviteľov,“ uviedol Dvořák. Podľa neho ide o ukážkové zlyhanie nielen v politickom, ale aj ľudskom prístupe k jednej z najdôležitejších oblastí spoločnosti.

Maximálne 120 dní

„Kritickou nedostupnosťou ústavnej starostlivosti sa rozumie taká situácia, keď poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť adekvátnej zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. (…) Mimoriadnu situáciu vyvolanú s danou mimoriadnou udalosťou možno vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o ďalších 60 dní,“ ozrejmil rezort zdravotníctva, ktorý za úpravou stojí.

Návrh prináša nové trestné činy: porušovanie povinností a vyhýbanie sa ich plneniu počas mimoriadnej situácie. Zároveň umožňuje obmedziť vyhlásenie mimoriadnej situácie na konkrétne územie. Ministerstvo tvrdí, že nový inštitút mimoriadnej situácie umožní adresnejšiu a efektívnejšiu reakciu štátu oproti núdzovému stavu.

Úpravy zdôvodňuje snahou chrániť verejné zdravie, zdravotnícky systém a minimalizovať zásahy do práv a slobôd. Podľa ministerstva štát nemá iný rovnako účinný nástroj, ktorý by menej zasahoval do základných práv a zároveň dosiahol všetky legitímne ciele.

LOZ apeloval na poslancov, aby návrh odmietli

Podať výpovede a od januára opustiť nemocnice sa rozhodlo približne 3 300 lekárov. V utorok (10.12.) sa Lekárske odborové združenie (LOZ) obrátilo listom na poslancov parlamentu. Predseda LOZ Peter Visolajský v ňom ostro kritizoval vplyv oligarchov na slovenské zdravotníctvo.

„Slovensko zviera čím ďalej tým viac železná ruka záujmov oligarchov, ktorí majú moc nastaviť legislatívne prostredie tak, aby sa im v slovenskom zdravotníctve darilo a pokračovali vo vyciciavaní poctivo zarobených peňazí miliónov ľudí, ktorí zdravotné odvody každomesačne platia pod prísnou kontrolou štátnej moci,“ uviedol.

Odborári vnímali novelizáciu Zákona o civilnej ochrane ako krok, ktorý by mohol viesť ku kolapsu zdravotníctva. Visolajský poukázal na už teraz kritický stav.

„Vy sami, aj na základe skúseností občanov, ktorých zastupujete, viete, v akom stave je slovenské zdravotníctvo. Dlhé čakacie doby na vyšetrenia, odkladané operácie aj v prípadoch, kedy ide o život človeka, je už štandardom na Slovensku. My, lekári, sa s tým odmietame zmieriť! Naše výpovede sú snahou o zásadné zmeny vo fungovaní slovenského zdravotníctva, ktorého rozpad a znefunkčnenie vidíme každý deň.“ V závere listu LOZ dôrazne apeloval na poslancov, aby vládny návrh odmietli.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SITA, TS Progresívne Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá