NAŽIVO: Poslanci schválili LEX atentát. Renta pre Fica aj obmedzenie zhromažďovania
- Vo štvrtok pokračuje 15. schôdza NR SR
- Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente
- Vo štvrtok pokračuje 15. schôdza NR SR
- Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente
Vo štvrtok (27.6.) v NR SR pokračuje 15. schôdza parlamentu. Poslancov čaká hlasovanie o viacerých prerokovaných bodoch, keďže v uplynulých dňoch sa nehlasovalo.
Rozhodnúť by mali aj o prijatí balíka zákonov známeho ako lex atentát, informuje TASR. Vo štvrtok ráno majú poslanci pokračovať v prejednávaní niekoľkých opozičných návrhov. Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente.
Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválili lex atentát, teda balík niektorých opatrení na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR. Parlament o zákone rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Právna úprava zavádza nové dôvody na zákaz zhromaždenia. Najvyšší ústavní činitelia budú mať na základe stanovených podmienok nárok na doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť.
Mení sa zhromažďovanie
Zhromaždenie sa po novom zakáže, ak sa má konať v blízkosti obydlia osoby, ktorej zamestnanie, povolanie alebo funkcia priamo súvisia s účelom zhromaždenia a zvolávateľ nesúhlasil so zmenou miesta.
Zakázané bude aj zhromaždenie v oblasti určenej prevažne na bývanie a nejde o námestie, park, trhovisko alebo iné obdobné miesto a mohlo zasiahnuť do práva na súkromie alebo k zásahu do pokojného užívania obydlia väčšieho počtu osôb.
Zakázané bude zhromaždenie, pri ktorom môže dôjsť k stretu s účastníkmi skôr oznámeného zhromaždenia, v dôsledku čoho sa nebude dať zabezpečiť riadny a pokojný priebeh týchto zhromaždení. Policajný zbor bude povinný informovať obec o konkrétnych dôvodoch na zákaz zhromaždenia.
Doživotný plat
Prezident, predseda Národnej rady (NR) SR a premiér budú mať priznané právo na „primerane vybavenú nehnuteľnosť“. Podmienka vzniku práva na tzv. doživotnú rentu bude naviazaná na trvanie funkčného obdobia prezidenta. Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii po dobu dvakrát dlhšiu, ako je funkčné obdobie prezidenta, budú mať právo na doživotný plat.
Ubytovanie pre troch najvyšších ústavných činiteľov má zabezpečovať rezort vnútra. Pri zabezpečovaní ubytovania sa bude klásť veľký dôraz aj na ochrannú funkciu ubytovania.
Do 12. septembra sa má pripraviť zoznam konkrétnych nehnuteľností vhodných na ubytovanie ústavných činiteľov, ktoré budú vyhovovať z hľadiska bezpečnosti. „Ak ministerstvo vnútra vyhodnotí, že z ubytovaní, ktoré prichádzajú do úvahy, nejaké konkrétne vyhovuje bezpečnostným požiadavkám, bude ústavný činiteľ z dôvodu ochrany povinný takéto ubytovanie využívať,“ píše sa v schválenom materiáli.
Právo na doživotný plat by sa malo realizovať s dvomi výnimkami. Prvou je prípad, ak osoba začne vykonávať inú ústavnú funkciu. Vtedy sa súbeh rieši pozastavením vyplácania doživotného platu počas tohto výkonu. Druhým prípadom je odsúdenie za úmyselný trestný čin, ktoré z dôvodu závažnosti konania znamená zánik práva na doživotný plat, vysvetlilo.
Ochrana sa má poskytovať aj všetkým predsedom politických strán a hnutí, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR, pokiaľ sú poslancami a pokiaľ sa im neposkytuje ochrana z dôvodu výkonu inej funkcie ústavného činiteľa.
Ochranu bude mať aj generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR. Minister vnútra má do 12. septembra zanalyzovať súčasné postupy pri ochrane ústavných činiteľov a určených objektov. Má takisto pripraviť návrhy opatrení na zvýšenie kvality poskytovania ochrany.
O deviatej hodine ráno začali poslanci deň rokovaním o novele zákona o mene a priezvisku. Tá pochádza z dielne Progresívneho Slovenska.
„Podľa súčasnej právnej úpravy môže dieťa nadobudnúť iba priezvisko po jednom z rodičov. Vzhľadom na narastajúci počet detí, ktoré sa rodia nezosobášeným rodičom, súčasná právna úprava nereflektuje potreby vyplývajúce zo zmenenej spoločenskej reality v porovnaní s obdobím, keď zákon pôvodne vznikal,“ uviedli poslankyne v predloženej novele zákona.
Poslanci po 11:00 rozhodli vo štvrtkovom hlasovaní o presunutí rokovania o vládnej novele zákona o krajinnom plánovaní do druhého čítania na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa začne 10. septembra. Tento krok znamená, že diskusia a rozhodovanie o tejto legislatíve budú pokračovať až v septembri, čím sa posunie potenciálne prijatie novely.
Hodina otázok
Krátko po 14:00 sa v parlamente začala tradičná štvrtková Hodina otázok.
Zdroj: TASR