Proti Šimkovičovej protestovalo 9-tisíc ľudí, prišiel aj Drlička a Kusá. Je čas podať ruku, odkazujú Česi
- Dnes sa koná občiansky protest proti ministerke kultúry
- Nesúhlas s Martinou Šimkovičovou v hlavnom meste prišli vyjadriť tisíce občanov
- Dnes sa koná občiansky protest proti ministerke kultúry
- Nesúhlas s Martinou Šimkovičovou v hlavnom meste prišli vyjadriť tisíce občanov
Kultúrna obec aj občianska spoločnosť sa v pondelok spojila a vyšla spoločne do ulíc. Koná sa totiž protest proti aktuálnej ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. Herci, umelci, ale aj bežní občania ukazujú, že im nie je jedno, aká bude budúcnosť kultúry na Slovensku.
Účastníci sa pomaly presúvajú od budovy Slovenského národného divadla až na námestie SNP. Startitup je na mieste pochodu a samotného protestu. Všetko sledujeme online.
19:25 Online sme ukončili
19:24 Poďakovanie
Na záver moderátor poďakoval všetkým podporovateľov a vyzval ľudí, aby protestovali všetkými možnými demokratickými spôsobmi, lebo len tak ich nikto neumlčí. „Zajtra je ďalší politický protest. Držme si palce,“ uzavrel.
19:17 Podpora naprieč celým Slovenskom
Už tri minúty čítajú Jakub Jablonský a Adam Dragun z kapely Berlin Manson zoznam kultúrnych podujatí, inštitúcií či festivalov a priestorov, ktoré podporujú Otvorenú kultúru.
19:05 Prichádzajú ľudia stojaci za platformou Otvorenej kultúry!
Na pódium prišli zástupcovia Katarína Mišíková a Adam Straka. V pozadí stojí Veronika Němcová, ktorá už v pondelok na pódiu vystúpila, ale aj herec Jakub Jablonský. Straka hovorí, že ministerstvo ničí kultúru. „Kultúrna obec sa uchádza o podporu širokej verejnosti, bez ohľadu na politické tričká,“ vyzýva. Odmietajú, aby o kultúre rozhodovali ľudia hovoriaci o plochej zemi.
Žiadajú odstúpenie ministerky Šimkovičovej, okamžité odvolanie generálneho tajomníka Lukáša Machalu, politické reprezentácie žiadajú, aby zabezpečili nápravu legislatívy, ktoré ničia kultúrne inštitúcie. Mišíková tiež hovorí, že chcú, aby budúce vedenie začalo riešiť skutočné problémy kultúrneho sektora na Slovensku, ako napríklad investičný dlh.
Čo žiadajú:
- Okamžité odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
- Odstúpenie alebo odvolanie generálneho tajomníka ministerstva kultúry Lukáša Machalu.
- Apelujú na politické reprezentácie naprieč celým politickým spektrom, aby zabezpečili nápravu legislatívy devastujúcej kultúrne prostredie na Slovensku – z. o múzeách a galériách, z. o Fonde na podporu umenia, z. o Audiovizuálnom fonde a z. o STVR.
- Žiadajú budúce vedenie ministerstva kultúry o výkon takej kultúrnej politiky, ktorá bude v súlade s cieľmi Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030.
- Žiadajú budúce vedenie ministerstva kultúry, aby začalo riešiť skutočné problémy kultúrneho sektora, ktorými sú prekérne pracovné podmienky pracovníkov, chronická finančná poddimenzovanosť sektora a nahromadený investičný dlh.
18:54 Zuzana Kronerová číta list od kolegov z Česka
Naši susedia sú situáciou na Slovensku znepokojení. Martina Šimkovičová s kolegami sa podľa nich mstí na slovenskej kultúre a národe. Jej praktiky prirovnávajú k zločineckej totalite. „Máme povinnosť podať ruku,“ píše sa v liste, ktorý herečka číta. Chcú podať pomocnú ruku nielen hercom a umelcom, ale aj projektom, ktoré podľa nich majú perspektívu.
„Vytvorme priestor pre spoločné dielo. Bude to obohatením pre našu kultúru,“ dodávajú. Vyjadrujú aj nádej, že by súkromníci mohli vyjadriť fond, ktorý by postihnutým rodinám pomoc.
„Je čas konkrétnych akcií. Ruku je potrebné podávať konkrétnym ľuďom a podporovať konkrétne projekty,“ uzatvára list. Podpísali ho osobnosti ako Břetislav Rychlík či Gabriela Langošová a Fedor Gál. Medzi podpismi sú disidenti, signatári charty 77, či Slováci, ktorí v českej kultúre pôsobia a aj tam žijú. Výzvu na pomoc podpísali aj Ivan Trojam, Arnošt Goldflam, Jan Hřebejk, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Milan Uhde, Bolek Polívka či Iva Bittová.
18:45 Obávajú sa „mečiarizmu“
Výbor hovorí o praktikách Gottwalda. Upozorňujú, ako niektorí ľudia zabudli na 17. november, alebo sympatizujú s Ruskom. Hovoria, že vďaka Ficovi a jeho vláde sa Slovensko vracia do čias Vladimíra Mečiara. Dodávajú, že to, že niekto vyhrá voľby, neznamená, že môže všetko.
„Sme s vami, buďte s nami,“ cituje redaktorka slová, ktoré sme mohli počuť aj z nedávneho filmu Jiřího Mádla Vlny. Aj v ňom bojovali novinári v roku 1968 do poslednej chvíle, aby mohli slobodne vysielať.
18:33 Zastúpenie STVR dostáva potlesk
Štrajkový výbor zamestnancov telerozhlasu podporuje umenie, uviedli. Pripomínajú, že ročne vznikajú v STVR stovky diel vytvorených vo verejnom záujme. „35 rokov od Nežnej revolúcie cítime ohrozenie,“ hovoria a dodávajú, že sa nebudú poklonkovať mocným. Kritizujú aj členov novej rady STVR, kritériá na ich výber vraj neboli známe.
„Pani ministerka toto je reputačný problém,“ hovorí členka výboru na margo toho, že Český rozhlas ruší spolupráce a schopní ľudia SVTR opúšťajú. Dav skanduje: „Nebudeme ticho!“
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.