Startitup volebné štúdio: Hodnotenie priebežných výsledkov
- Začalo sa volebné štúdio Startitup
- Moderátor Šimon Žďárský privíta zaujímavých hostí
- Začalo sa volebné štúdio Startitup
- Moderátor Šimon Žďárský privíta zaujímavých hostí
Všetky informácie ohľadom volieb nájdeš okrem nášho webu aj na našom Facebooku, Instagrame, TikToku a YouTube. Vo volebnom štúdiu, ktoré budeme vysielať naživo, privítame odborníkov, politológov, aktivistov, ale aj veteránov slovenskej politiky. Situáciu na volebných centrálach budú mapovať (nielen) prostredníctvom live vstupov naši redaktori.
Volebný deň na Slovensku sledujeme už teraz. Čoskoro spustíme online článok, kde budú čitateľom redaktori prinášať najnovšie informácie práve z politických centrál. Krátko po 19:00 sa začalo volebné štúdio, v ktorom privítame zaujímavých hostí.
V exkluzívnom volebnom štúdiu moderátor Šimon Žďárský privíta expremiérku Ivetu Radičovú aj exministra kultúry Milana Kňažka. Hosťami budú aj analytik Transparency International Slovensko, Ľuboš Kostelanský, Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu, politológ Michal Řádek či CEO startupu Elv.ai., Jakub Šuster.
Tešiť sa môžeš taktiež na aktivistov Mareka Macha z iniciatívy Mladí proti fašizmu a Karolínu Farskú (Za slušné Slovensko). Predčasné parlamentné voľby bude naša redakcia už od ranných hodín pokrývať v online článku.
Priamo v teréne, na volebných centrálach, budú všetky informácie monitorovať naši redaktori: Pavel Knapko v centrále Progresívneho Slovenska, Ivan Mego vo volebnej centrále Smeru, Martin Papai v centrále Hlasu, Vanessa Massayová u Sme rodina, Adam Kršiak v OĽANO, Marco Németh v SaS, Karina Daráková v centrále SNS, dianie u Demokratov bude pokrývať Lukáš Kovalčík.
Politológ Řádek: Áno, médiá robili kampaň
Prvým hosťom Šimona Žďárského bol politológ Miroslav Řádek. Objektívne zhodnotil, že médiá naozaj robili kampaň politickým stranám. Dialo sa to v celoštátnych médiách a podľa odborníka šlo o cielenú kampaň. Treba však povedať aj to, že je tu „nevyslovená prepojenosť tzv. alternatívnych médií s politickými stranami“.
„Ono sa to prejavilo v trendoch verejnej mienky niekedy vo februári, keď sa tu organizovali tzv. pochody za mier. Vtedy nastal zlom v preferenciách. To prepojenie je ťažké dokázať, ale očividne im dávali priestor nad rámec,“ hovorí politológ.
Marek Mach: Mimovládka je už nadávkou
Voľba poštou zo zahraničia je problémová, môže to dopadnúť zle, myslí si Marek Mach. Alternatívou je nevoliť alebo voliť poštou, lebo voľbu na ambasáde k dispozícii nemáme. Preto sa Marek Mach a Mladí proti Fašizmu rozhodli vypraviť volebný vlak z Prahy. Podľa Macha je na Slovensku slovo mimovládka nadávkou.
„Pre niektorých ľudí je slovo mimovládka už pomaly nadávkou. Musíme si ale uvedomiť, že mimovládky sú v prvom rade od toho, aby zastupovali štát na miestach, kde zlyháva.“
Jakub Šuster: Komentáre sú bojiskom hybridnej vojny
Tým, že sme komentáre neregulovali, dostali sme sa do bodu, keď sú komentárové sekcie na Slovensku bojiskami hybridnej vojny, kde si falošné účty šíria naratívy a propagandu. „V prípade, ak sa médiá nevedia chrániť pred nenávistným obsahom, tak sa vystavujú nebezpečenstvu. A tomu chceme my zabrániť.“
Ľuboš Kostelanský: Nové strany sú v obrovskej nevýhode
S Ľubošom Kostelanským si Šimon Žďárský posvietil na financovanie predvolebných kampaní. Politické strany z veľkej časti žijú z príspevkov štátu. Systém, ktorý máme v súčasnosti nastavený, uprednostňuje víťazov.
„Už kampaň v týchto voľbách nebola fér. Strany, ktoré uspeli v predošlých voľbách, sú vo výhode, lebo im na kampaň stačia príspevky od štátu za voľby. Nové strany sú, naopak, v nevýhode, keďže musia míňať privátne zdroje.“
Karolína Farská: Musíme si pripomínať odkaz protestov
V Investigatívnom centre Jána Kuciaka má Karolína Farská na starosti mladý projekt ochrany novinárov, keďže čelia útokom.
V minulosti bola aktivistkou, ktorú si môžeš pamätať z protestov Za slušné Slovensko. Ostalo z tohto odkazu ešte niečo?
„Vtedy mali ľudia pocit, že to majú v rukách. Oni, nie nejakí ľudia na hradnom kopci. My si vieme tú republiku vziať späť, keď chceme, no pandémia a vojna zahlušili to, čo tu bolo. Ale myslím, že si uvedomujeme, že nepotrebujeme hľadať spasiteľa a že sa vieme postaviť za naše veci, len si to musíme pripomínať,“ hovorí.
Iveta Radičová: Dnes má občan moc nad politikmi
„Veľa počúvame o tom, že tieto voľby sú špeciálne. Aj tieto voľby môžu byť zlomové, budú rozhodovať o tom, akým spôsobom sa bude uberať spoločnosť.“
„Je to jeden deň, obvykle raz za 4 roky, keď má občan úplnú moc nad politikmi a nie naopak. Rozhoduje nielen o nich osobne, ale rozhoduje aj o tom, aké riešenia budú prijímané a aký bude štýl vládnutia.“
Ivan Mikloš: Súčasné voľby boli preteky v tom, kto viac sľúbi
Politická kampaň bola plná často nereálnych sľubov, konštatuje Mikloš.
„Keď sa človek prešiel Slovenskom a čítal bilbordy, tak mal pocit, že sú to preteky v tom, kto viac sľúbi, kto viac dá.“