Proti Šimkovičovej protestovalo 9-tisíc ľudí, prišiel aj Drlička a Kusá. Je čas podať ruku, odkazujú Česi

  • Dnes sa koná občiansky protest proti ministerke kultúry
  • Nesúhlas s Martinou Šimkovičovou v hlavnom meste prišli vyjadriť tisíce občanov
Protest v uliciach Bratislavy proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej na námestí SNP.
Na protest prišli tisícky ľudí. Startitup/Jano Gondáš
  • Dnes sa koná občiansky protest proti ministerke kultúry
  • Nesúhlas s Martinou Šimkovičovou v hlavnom meste prišli vyjadriť tisíce občanov

Kultúrna obec aj občianska spoločnosť sa v pondelok spojila a vyšla spoločne do ulíc. Koná sa totiž protest proti aktuálnej ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. Herci, umelci, ale aj bežní občania ukazujú, že im nie je jedno, aká bude budúcnosť kultúry na Slovensku.

Účastníci sa pomaly presúvajú od budovy Slovenského národného divadla až na námestie SNP. Startitup je na mieste pochodu a samotného protestu. Všetko sledujeme online.

LIVE🔴  Tisíce ľudí prišli protestovať na obranu kultúry

19:25 Online sme ukončili

19:24 Poďakovanie

Na záver moderátor poďakoval všetkým podporovateľov a vyzval ľudí, aby protestovali všetkými možnými demokratickými spôsobmi, lebo len tak ich nikto neumlčí. „Zajtra je ďalší politický protest. Držme si palce,“ uzavrel.

19:17 Podpora naprieč celým Slovenskom

Už tri minúty čítajú Jakub Jablonský a Adam Dragun z kapely Berlin Manson zoznam kultúrnych podujatí, inštitúcií či festivalov a priestorov, ktoré podporujú Otvorenú kultúru.

„Nás neumlčia ani nezastrašia.“ Na protest na obranu kultúry prišli tisíce ľudí

19:05 Prichádzajú ľudia stojaci za platformou Otvorenej kultúry!

Na pódium prišli zástupcovia Katarína Mišíková a Adam Straka. V pozadí stojí Veronika Němcová, ktorá už v pondelok na pódiu vystúpila, ale aj herec Jakub Jablonský. Straka hovorí, že ministerstvo ničí kultúru. „Kultúrna obec sa uchádza o podporu širokej verejnosti, bez ohľadu na politické tričká,“ vyzýva. Odmietajú, aby o kultúre rozhodovali ľudia hovoriaci o plochej zemi.

Žiadajú odstúpenie ministerky Šimkovičovej, okamžité odvolanie generálneho tajomníka Lukáša Machalu, politické reprezentácie žiadajú, aby zabezpečili nápravu legislatívy, ktoré ničia kultúrne inštitúcie. Mišíková tiež hovorí, že chcú, aby budúce vedenie začalo riešiť skutočné problémy kultúrneho sektora na Slovensku, ako napríklad investičný dlh.

Čo žiadajú:

  • Okamžité odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
  • Odstúpenie alebo odvolanie generálneho tajomníka ministerstva kultúry Lukáša Machalu.
  • Apelujú na politické reprezentácie naprieč celým politickým spektrom, aby zabezpečili nápravu legislatívy devastujúcej kultúrne prostredie na Slovensku – z. o múzeách a galériách, z. o Fonde na podporu umenia, z. o Audiovizuálnom fonde a z. o STVR.
  • Žiadajú budúce vedenie ministerstva kultúry o výkon takej kultúrnej politiky, ktorá bude v súlade s cieľmi Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030.
  • Žiadajú budúce vedenie ministerstva kultúry, aby začalo riešiť skutočné problémy kultúrneho sektora, ktorými sú prekérne pracovné podmienky pracovníkov, chronická finančná poddimenzovanosť sektora a nahromadený investičný dlh.

18:54 Zuzana Kronerová číta list od kolegov z Česka

Naši susedia sú situáciou na Slovensku znepokojení. Martina Šimkovičová s kolegami sa podľa nich mstí na slovenskej kultúre a národe. Jej praktiky prirovnávajú k zločineckej totalite. „Máme povinnosť podať ruku,“ píše sa v liste, ktorý herečka číta. Chcú podať pomocnú ruku nielen hercom a umelcom, ale aj projektom, ktoré podľa nich majú perspektívu.

„Vytvorme priestor pre spoločné dielo. Bude to obohatením pre našu kultúru,“ dodávajú. Vyjadrujú aj nádej, že by súkromníci mohli vyjadriť fond, ktorý by postihnutým rodinám pomoc.

„Je čas konkrétnych akcií. Ruku je potrebné podávať konkrétnym ľuďom a podporovať konkrétne projekty,“ uzatvára list. Podpísali ho osobnosti ako Břetislav Rychlík či Gabriela Langošová a Fedor Gál. Medzi podpismi sú disidenti, signatári charty 77, či Slováci, ktorí v českej kultúre pôsobia a aj tam žijú. Výzvu na pomoc podpísali aj Ivan Trojam, Arnošt Goldflam, Jan Hřebejk, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Milan Uhde, Bolek Polívka či Iva Bittová. 

18:45 Obávajú sa „mečiarizmu“

Výbor hovorí o praktikách Gottwalda. Upozorňujú, ako niektorí ľudia zabudli na 17. november, alebo sympatizujú s Ruskom. Hovoria, že vďaka Ficovi a jeho vláde sa Slovensko vracia do čias Vladimíra Mečiara. Dodávajú, že to, že niekto vyhrá voľby, neznamená, že môže všetko.

„Sme s vami, buďte s nami,“ cituje redaktorka slová, ktoré sme mohli počuť aj z nedávneho filmu Jiřího Mádla Vlny. Aj v ňom bojovali novinári v roku 1968 do poslednej chvíle, aby mohli slobodne vysielať.

18:33 Zastúpenie STVR dostáva potlesk

Štrajkový výbor zamestnancov telerozhlasu podporuje umenie, uviedli. Pripomínajú, že ročne vznikajú v STVR stovky diel vytvorených vo verejnom záujme. „35 rokov od Nežnej revolúcie cítime ohrozenie,“ hovoria a dodávajú, že sa nebudú poklonkovať mocným. Kritizujú aj členov novej rady STVR, kritériá na ich výber vraj neboli známe.

„Pani ministerka toto je reputačný problém,“ hovorí členka výboru na margo toho, že Český rozhlas ruší spolupráce a schopní ľudia SVTR opúšťajú. Dav skanduje: „Nebudeme ticho!“ 

18:27 Pýtajú sa na prezidenta

Hvorecký sa pýta, kde je v týchto časoch Peter Pellegrini. Reagoval na transparent s nápisom „Podržtaška“. Hneď po ňom na pódium vystúpili zástupcovia študentstva. Hovoria, že sa nevzdávajú. „Stojíme za našimi kolegyňami, kolegami, spolužiakmi a spolužiačkami, inštitúciami a našimi budúcimi profesiami. Budúcnosť kultúry sa týka nás všetkých,“ uviedli v príhovore.

18:20 Prišlo 9-tisíc ľudí

Podľa odhadov odborníka na bezpečnosť Martina Královiča je prítomných 8 až 9-tisíc ľudí, píše na Instagrame Otvorená kultúra. Moderátor Michal Hvorecký na pódiu tiež hovorí o úsmevnej situácii, keď sa stratil biely špic, ktorý je už so svojimi majiteľmi. „Ako inak by sa mohol volať pes na takomto proteste ako Rúfus,“ skonštatoval s odkazom na spisovateľa Milana Rúfusa.

18:15 Kritika z radov hercov

Za zamestnancov SND prišla s príhovorom herečka Jana Oľhová. „Báť sa nie je pekné, ale báť sa treba, ak sa ohýba pravda,“ začala. Hovorí o audite, ktorý ministerstvo chce vykonať, a v rámci ktorého si chcú preverovať hercov. Prirovnáva to ku normalizácii a ku tomu, čo sa dialo v roku 1968. „Slovenské národné divadlo je divadlo pre všetkých,“ povedala s tým, že nepotrebujú krízových manažérov. Ľudia skandujú „ďakujeme“. Vyzýva ľudí, aby sa zomkli a vydržali.

18:11 Zamestnanci prehovorili

V mene zamestnancov SNG vystúpila s príhovorom Veronika Němcová, ktorá je sama umelkyňa a v kultúre pôsobí dlhé roky. Zdôraznila, že v galérii sa nachádza veľa obrazov úžasných umelcov a zďaleka nie je prázdna. Situáciu prirovná k časom normalizácie, či postupom, ktoré sú vlastné Maďarsku. „Naša snaha nie sú prázdne reči. Prázdna nie je ani Slovenská národná galéria,“ uviedla. Uzavrela to tým, že jediné desivé prázdno môže nastať po vedení súčasnej garnitúry.

18:09 Prišla aj bývalá riaditeľka SNG Alexandra Kusá

„My s Maťom tu nie sme preto, lebo lipneme na svojich funkciách,“ povedala Kusá s tým, že len chcú, aby tieto funkcie zastávali kompetentné osoby. Nehovorila dlho, zažartovala o tom, že by vlastne ani nemala vystupovať, keďže sa nachádza neďaleko budovy, ktorú projektoval jej otec.

18:07 Exriaditeľ vzdal hold SNG

Drlička prízvukuje, že na rozdiel od SNG ešte SND stále nemá nového štatutára. Nového štatutára galérie označil za nekompetentného a vyjadril svojim kolegom podporu. Spod pódia sa ozýva „Hanba“.

18:00 Na pódiu reční Matej Drlička

Bývalý riaditeľ SND povedal, že Martina Šimkovičová len urýchlila svojím konaním to, aby jej národ dal vedieť, čo si o tom myslí. Na margo slov Lukáša Machalu povedal, že tí, ktorí prišli, nie sú len z bratislavskej kaviarne, ako to nazýva. „Taká veľká kaviareň v Bratislave neexistuje,“ uviedol Drlička. „Prosím vás, neurážajte nás tak, ako to robíte od vášho nástupu do tohto rezortu,“ dodal. Dav skanduje „Odstúpiť“.

17:48 Pochodujúci dorazili na miesto konania

Ľudia zhromaždení na námestí SNP skandujú „V jednote je sila“ a „Za slobodnú kultúru“. Protest sa koná pod aktovkou platformy Otvorená kultúra.

17:30 Prišli davy ľudí

Pochodu sa zúčastnili tisícky ľudí s transparentami či megafónmi. Medzi nimi sa nachádzal aj bývalý kandidát na prezidenta Ivan Korčok.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivan Korčok (@ivankorcok)

17:00 Pochod sa začína

Ľudia sa zhromažďujú pred novou budovou SND a pripravujú sa na pochod na miesto protestu, čiže námestie SNP.

LIVE🔴Veľký protestný pochod pred ministerstvo kultúry

Článok budeme aktualizovať.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: YouTube/Startitup, Instagram/Otvorena kultura, YouTube/Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá