NÁZOR: 53 nových prípadov. Slovensko stále čelí pandémii, no ľudia akoby rezignovali. Pokazíme si to?
Slovensko dnes prekvapil počet nových prípadov COVID-19. Premiér krajiny oznámil, že pribudlo 53 nakazených. Je to podľa neho príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí.
Na Slovensku bol prvý pozitívny prípad odhalený pred 125 dňami, 6. marca 2020. Doposiaľ bolo v našej krajine zaznamenaných celkovo 1 851 prípadov a 28 úmrtí.
Ak sa pozrieme len do susedného Česka, čísla sú niekoľkonásobne vyššie. Celkový počet zaznamenaných prípadov prekročil 12 800, len za včerajší deň tu pribudlo 129 prípadov, v krajine je momentálne 4 453 nakazených ľudí a zaznamenaných 351 úmrtí.
Situácia nie je ružová ani v celosvetovom meradle. Počet prípadov infekcie novým druhom koronavírusu už na celom svete presiahol dvanásť miliónov. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento koronavírus spôsobuje, podľahlo vyše pol milióna ľudí. Zmienené číslo je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zhruba dvojnásobne vyššie než počet každoročne zaznamenávaných závažných chrípkových ochorení.
Niektoré krajiny vrátane Slovenska zaznamenávajú opätovný nárast nových prípadov nákazy koronavírusom, čo vedie miestne úrady k čiastočnému obnoveniu karanténnych opatrení. Podľa odborníkov môže ísť o trend, ktorý sa bude opakovať až do vyvinutia vakcíny, čo sa očakáva v roku 2021.
Celé Slovensko už v začiatkoch prepuknutia pandémie počúvalo o tom, ako sme na tom dobre a že si to hlavne nemáme pokaziť.
Ľudia sa zľakli, nečakali na pomoc od štátu, šili si rúška a vyrábali dezinfekcie. Môžeme sa len domnievať, či sa tak báli toho, že sa ocitnú v našich zdevastovaných nemocniciach, alebo sa obávali nákazy.
Pandémia je stále tu
Postupné uvoľňovaniu opatrení a otváranie hraníc po štyroch mesiacoch pozmenilo správanie mnohých z nás. Niektorí ľudia akoby už celkom stratili ostražitosť.
Pritom aj dnes ÚVZ SR vyzval Slovákov, aby boli v čase stále prebiehajúcej pandémie ochorenia COVID-19 zodpovední voči sebe a okoliu a brali situáciu vážne a dodržiavali opatrenia.
V praxi sa však začína zdať, že nosenie rúšok a dezinfekcia rúk pri vstupe do prevádzok nás už po tých pár mesiacoch začalo obťažovať. Za vše ma len pred pár dňami prekvapila situácia, ktorá nastala v jednej z najväčších reštaurácii v Zázrivej. Salaš bol plný ľudí, od stolov ste mohli okrem slovenčiny počuť češtinu, poľštinu či angličtinu. Táto skúsenosť bola ako „flash back“ do predpandemických čias.
Pri vstupe sme zostali zaskočení. Ak by ste v tejto reštaurácii hľadali niekoho s rúškom, nenašli by ste. A nie, neboli tam len ľudia, ktorí v tom okamihu práve pili tatranský čaj či prežúvali halušky, a tak rúška nemuseli používať. Prekrytie úst a nosa nemal dokonca ani jeden z početného tímu zamestnancov reštaurácie, spojenej aj s ubytovaním.
Na chvíľu sme sa zamysleli či sme niečo neprehliadli. Zaspali sme dobu a Matovič už dávno zrušil všetky opatrenia a my jediní tu stojíme s rúškami na tvárach celkom zbytočne? Alebo v Jánošíkovom kraji na COVID-19 neveria?
Slováci odkladajú rúška aj tam, kde by nemuseli
Prekvapivým zistením je aj to, že ani zďaleka nejde o výnimočný prípad. V posledných dňoch je takáto situácia bežná, v čoraz viac prevádzkach na Slovensku.
Nevadí, že pri vstupe do zmrzlinárne je vyžadované rúško. „Ja si len zoberiem dva kopčeky a utekám preč,“ konštatoval jeden z oteckov, ktorý svojej ratolesti zbehol po osvieženie.
Personál mnohých prevádzok už akoby nemal silu napomínať každého rebela, nech si nasadí rúško aj na nos a nakvapká dezinfekciu pri vstupe do supermarketu. Ľudia to tak robia čoraz výnimočnejšie.
Človeku by sa potom mohlo zdať, že sme naozaj na excelentnej ceste pokaziť si našu situáciu ohľadom COVID-19. Opatrenia, ktoré sme na začiatku pandémie tak striktne dodržiavali, začíname až príliš ignorovať. Pokúšame šťastie a čakáme, kedy sa situácia zhorší natoľko, že opäť budeme mať na krku uzatvorené hranice a povinné rúška všade, kde sa pohneme? Alebo začneme COVID-19 opäť brať vážne, až keď Igor Matovič postne na sociálnej sieti status s hashtagom #POKAZILISMESITO?