NÁZOR: Korona na svadby nechodí. Alebo o tom, ako sa nám politici v svadobnom smejú do tváre

svadba
Facebook/U Hricka Restaurant

So stúpajúcim počtom nakazených sa sprísňujú aj epidemiologické opatrenia. Majú zabrániť šíreniu vírusu aspoň do času, kým prekonáme chrípkové vlny a vedecké tímy spolu s farmaceutickými spoločnosťami nám prinesú vakcínu. Zodpovednosť sme dostali do vlastných rúk. Je otázne, či s ňou vieme zaobchádzať a popasovať sa s mentálnymi výzvami typu obmedzovanie osobnej slobody a neistá vidina konca. 

Ukázali sme, že nevieme. Najvýraznejším príkladom ignorácie uplynulých dní bol galavečer odovzdávania sošiek OTO, ktorý odvysielala verejnoprávna RTVS. Príkladom v bezpečnosti Slovákom rozhodne nešla. Ešte skôr sa vybral na svadbu kolegu z OĽaNO bez rúška. A pred niekoľkými dňami sa vydávala aj Jana Cigániková. Svedkom jej bol predseda strany SaS, Obrad bol vonku, rúško netreba. Dojemné objatia a bozky si ale v čase kvapôčkovej infekcie neodpustili.

https://www.facebook.com/uhricka/photos/pcb.10157723056163531/10157723055458531/?type=3&theater

Najviac sú postihnuté dva okresy. Bratislavské Staré mesto a Michalovce.

Pandemická komisia sa zamerala práve na rizikové regióny a tým predstavila prísne predpisy, zatvorila podniky a zabránila superšíriteľom vykonávať neuvedomelé aktivity s nemilým dôsledkom. Celoplošné odporúčané opatrenia, ktoré začali platiť odbitím septembrovej polnoci, sa však až tak výrazne nezradikálnili. Opäť nastal zákaz hromadných spoločensko-kultúrnych a športových podujatí do tisíc a v interiéri dokonca do päťsto osôb. 

To sa však netýka svadieb. Tie sa konať môžu. Neveste s mladým zaťom sa dovoľuje pozvať 150 svadobčanov. Očakávaj svadbu so všetkým – rodina, kamaráti z celého Slovenska, ak sa podarí, prídu aj tí zo zahraničia, dobré jedlo, pitie a zábava do rána bieleho.

Korona na svadobné dvere jednoducho neklope.

Po desiatej nalievam dvakrát

A sobášiť sa môžeš vlastne kdekoľvek. Aj v Bratislave v Zichyho paláci, aj u Františkánov. Bohoslužby sú s drobnými obmedzeniami povolené v celej krajine. A potom sa na svadobnú veselicu do hotela odvezieš trebárs aj taxíkom. Zákaz pitia alkoholu po 22.00 hodine večernej tu neplatí. Nemôže. Veď na zdravie novomanželom sa pije a zabáva do rána. 

Keď začalo v rámci druhej vlny hlásiť najvyššie čísla práve hlavné mesto, všetkým postupne dochádzalo, že sme asi opatrnosti popustili uzdy. Potom prišla koronakauza priamo z magistrátu. Tá naznačovala, akým spôsobom sa uberá rozlúčka s letom a prečo sa noví pacienti s pozitívnym testom nie vždy musia spájať len s dovolenkami v Chorvátsku.

Superšíritelia v baroch, na diskotékoch a často aj na uliciach večerného mesta sú veľmi družní, všeobjímajúci. A tak oslavuješ, pripíjaš si, napokon už ani netušíš s kým a noví kamaráti či bezbrehé vysedávanie pred známymi lokálmi predsa k letu patria. 

Krízovému štábu treba mať za zlé prinajmenšom jediné. Takéto nočné flámy ľuďom stopol, no nad prehýrenou nocou na svadbe sa evidentne pozastaví len minimum členov konzília. Ak vôbec nejaký.  

Pocitový halt 

Hovorí sa, že ak ľuďom siahneme na to, čo im prináša potešenie a nádej, nastane vzbura. Dali sme si chlieb a zahrali si hry. Teraz nám zalepili ústa a posadili nás do kúta. Pravidlo prestáva platiť, keď ideš na svadbu. Vyjdeš z kostola, rúško zasunieš do zadného vrecka, vybozkávaš nevestu a v kúte v ten večer nebude sedieť nikto!

V nie úplne ideálnom prípade rúško ani nemáš. Lebo vodu kážeš, podporuješ schvaľovacie procesy pandemickej komisie a potom víno piješ. 

Väčšinou to tak býva, že na vlastnej koži aplikované pravidlá chutia menej a ísť príkladom sa nedá predsa stále. A na svadbe aj tak nie si premiér, ale len obyčajný svadobný hosť. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Plus JEDEN DEŇ (@plusjedenden),

Ľudia sa sobášili stále. Aj v temných časoch moru, aj počas vojny a za bývalého režimu aj potajomky, v kostole. Tieto veci sa zakázať nedajú. Ak by dostali svadby, bohoslužby a iné cirkevné obrady, akými sú pohreby alebo krsty stopku, siahlo by sa v niektorých prípadoch na ľudskú dôstojnosť. Pocitové bloky, ktoré v tebe vyvolávajú hnev už len preto, že si musíš posúvať svadobný obrad na neurčito a dúfať, že vtedy už korona nebude, sú silné a mnoho neviest stáli peniaze, hádky a preplakané noci. 

Takže svadba v čase korony byť môže, aj piť na nej do rána môžeš. Pokiaľ nechystáš celodedinskú nadkapacitnú veselicu.  

Len nech ťa nenapadne žiadať čašníka v Starom meste, aby ti po desiatej večer nalial. Pravdepodobne to neurobí, ani keď pôjde o nevestinu rozlúčku so slobodou.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá