NÁZOR: Sme v rámci nenávisti voči LGBTI len slabší odvar Poľska? Bojím sa, že áno
Slovensko a Poľsko majú toho veľa spoločného. Prežili podobné dejinné udalosti v minulosti, majú podobný jazyk, rovnaké väčšinové náboženstvo a aj rovnaký netolerantný postoj k menšinám, hlavne k LGBTI komunite.
Európska únia dlhodobo vyčíta Slovensku aj Poľsku ich postoje k LGBTI ľudom a ich nedostatočnú ochranu. Politici z oboch krajín argumentujú, že chránia tradičnú rodinnú a kresťanské hodnoty. Obe krajiny prijali podobné zákony – definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy – a obe odmietli prijať Istanbulský dohovor z rovnakých populistických dôvodov.
V Poľsku sa dokonca situácia zhoršuje čoraz viac. Podľa Únie náš severný sused diskriminuje svojich občanov žijúcich v takzvaných LGBTI free zónach, ktoré majú byť bez vplyvu propagandy LGBTI, ako to poľskí politici radi nazývajú. V skutočnosti ale ide o diskrimináciu menšinovo orientovaných občanov Poľska, čo okrem EÚ potvrdil aj poľský súd.
Situácia sa ešte viac vyhrotila po tom, čo LGBTI aktivisti rozvešali dúhové vlajky na rôzne sochy po Varšave, medzi ktorými bola aj socha Ježiša Krista. Nasledovalo zatýkanie aktivistov, ktoré sa dostalo na titulky všetkých médií po celom svete.
Celospoločenská diskusia na Slovensku chýba
Väčšina obyvateľov Európskej únie žije v krajinách, kde sú zavedené buď registrované partnerstvá alebo sú povolené manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Šesť krajín z 27 neuznáva ani jednou z nich, medzi nimi aj Slovensko a Poľsko.
Celospoločenská diskusia na Slovensku o problematike registrovaných partnerstiev chýba. Z minulého roka sú známe dva prieskumy, oba s rozdielnym výsledkom. Prvý z nich uskutočnený agentúrou AKO ukázal podporu 57 percent opýtaných pre životné partnerstvá všetkých ľudí. Druhý z nich, uskutočnený agentúrou FOCUS, zas preukázal rozdielny výsledok. Proti registrovaným partnerstvám bolo 67,7 percenta.
Agentúra Európskej únie pre základné práva zverejnila tento rok štúdiu A long way to go for LGBTI equality, z ktorej vyplýva, že menšinovo orientovaní občania Slovenska, ale aj Poľska sa stretávajú s diskrimináciou. Na otázku, či si myslia, že vláda v krajine, v ktorej žijú, účinne bojuje voči predsudkom a netolerancii voči osobám LGBTI, odpovedalo 31 % opýtaných skôr nie a 57 %, že určite nie. Ešte horšie na tom boli Poliaci, kde 13 % odpovedalo skôr nie a až 83 %, že určite nie.
Obťažovanie kvôli svojej sexuálne orientácii zažilo za posledných 12 mesiacov od začiatku štúdie 40 % Slovákov a 42 % Poliakov.
Takmer polovica (presne 49 %) LGBTI Slovákov sa otvorene nehlási skoro nikdy k svojej orientácii, v Poľsku je toto číslo 42 %.
Kresťanské hodnoty?
Netolerantnosť oboch krajín k LGBTI menšine sa zvykne pripisovať práve kresťanským hodnotám, iní vravia, že Slovensko aj Poľsko nemajú dostatočne rozvinuté demokracie. Obe teórie však majú háčik. Čo sú kresťanské hodnoty? Každý človek ich môže vnímať inak. Najväčší svätuškári z radov politikov a zástancovia ich „hodnôt“ nám predvádzajú podivné správanie súvisiace s ich hodnotami.
Je azda mať jedenásť detí, skoro každé s inou partnerkou a pritom odsudzovať inak orientovaných ľudí kresťanská hodnota? Alebo nosiť kríž na saku, ospevovať fašistický slovenský štát a pritom mať pochybné kauzy, to je kresťanské? Je kresťanské snažiť sa ľudom vsugerovať, že LGBTI ľudia ohrozujú tradičnú rodinu a pritom vedieť, že najčastejšími príčinami rozvodov sú na Slovensku nevera a alkoholizmus?
Toto asi kresťanské hodnoty nebudú, rovnako ako nenávisť len na základe odlišnej sexuálne orientácie. Tradičné katolícke krajiny ako Taliansko, Španielsko alebo Írsko nemajú problém s registrovanými partnerstvami ani diskrimináciou komunity, takže táto výhovorka neobstojí.
Diktát oligarchov sme vymenili za diktát cirkvi
Teória o nerozvinutej demokracii by bola relevantná, keby sme nevideli nášho západného suseda, ktorý tiež žil pod komunistickou nadvládou rovnako ako my a pritom nemá podobný problém. Česko zaviedlo registrované partnerstvo už v roku 2006 a LGBTI komunita tam netrpí ani obdobnou diskrimináciou. V Maďarsku tiež existuje inštitúcia podobná registrovanému partnerstvu.
Pravdou je, že sa môže stať aj na Slovensku, že sa objaví podobný nápad ako pri poľských LGBTI free zónach. Za pár mesiacov, čo je pri moci nová vláda, sme videli pár poslancov z klubu OĽaNO, ako bez problémov hlasovali za kotlebovský návrh zákazu interrupcií na základe poľského modelu. Pri poslancoch, ktorí teraz obsadili kreslá v NR SR, sa ľahko môže stať, že sa Slovensko dostane na úroveň Poľska aj v otázke LGBTI komunity.
Pri zákaze interrupcií sa ukázalo, že väčšina ľudí bola proti sprísneniu zákona, ale poslanci volení ľuďmi skôr počúvali vôľu biskupov namiesto občanov. Môže sa tak stať, že sme diktát oligarchov vymenili za náboženský diktát aj napriek tomu, že v našej ústave je jasne uvedené, že nie sme viazaní na žiadne náboženstvo.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre
Zdroje: Globsk, SME, Agentúra Európskej únie pre základné práva