NÁZOR: Sulík chce obchody v nedeľu otvorené, Matovič zatvorené. Nie je koniec, no máme porazeného

prechádzka, pes, príroda
Počas nedieľ bez obchodov chodíme viac do prírody. Davy ľudí a neohľaduplný prístup však narobí viac škody, ako úžitku. Ilustračná snímka TASR/Dano Veselský

Zostanú obchody v nedeľu zatvorené aj po korone? Fanúšikovia zákazu nedeľného predaja argumentujú najmä zaslúženým voľnom a časom pre rodinu, jeho odporcovia zase poukazujú na pokles ekonomiky či dokonca prepúšťanie. Podľa zákona sa nedeľný predaj vrátiť musí, no politici špekulujú, ako zatvoriť brány obchodov v nedeľu natrvalo.

Richard Sulík o zákaze nechce ani počuť, Matovič by bol rád, keby takýto návrh prešiel. Na zákaz nedeľného predaja je veľa názorov, čo je úplne v poriadku. Ekonomika či blaho predavačov či predavačiek však odvádzajú pozornosť od „vedľajších účinkov“, ktoré by sme nemali ignorovať.

Aj v návrhu zákona, ktorý nedávno predložila opozícia, aj jeho dôvodovej správe sa spomína, že voľné nedele obvykle využívame na rodinu, kultúru a pobyty v prírode. Na zákaz nedeľného predaja trénujeme už dnes, keďže platí v obchodoch takzvaný sanitárny deň. Obchody sú zavreté a tak sme ľudí „vypustili“ do prírody. A nie je to pekný pohľad.

Keď skončí núdzový stav, musia sa otvoriť aj obchody v nedeľu. Inak to bude protiústavné

Odpadky v lese, pošliapané lúky a vyľakaná lesná zver. Davy ľudí sú pre prírodu veľký stres. Žiada sa mi povedať: Hor sa do prírody! Bezohľadne, ale zato s rodinou! 

Niektorí ľudia naozaj do prírody nepatria. Len medializovaných príkladov za pomerne krátky čas je hneď niekoľko.

Ďatelinové pole na Záhorí. Zničené a udupané návštevníkmi po tom, čo sa o ňom rozšírila zvesť na sociálnych sieťach. Spôsobiť niekomu škodu za tisíce eur a zničiť aspoň kúsok niečoho netradičného. Je toto predstava politikov o trávení nedele?

Smeti v prírode. Prázdne obaly, fľaše, dokonca plienky. Niet nad to ukazovať deťom správny príklad, ako chrapúnsky sa treba v prírode správať.

Sysle na Muránskej lúke boli v televízii ukazované ako rarita. Hneď po odvysielaní sa do lokality navalili stovky rodín s deťmi, ktoré chceli vidieť sysle.

Reagoval musel aj štát.

Ministerstvo pôdohospodárstva varovalo, aby sme do prírody nechodili tak húfne, keďže jar je obdobím rozmnožovania, hniezdenia a zvieratá pri tom neradno rušiť. Počas núdzového stavu sa počet ľudí v prírode skutočne rapídne zvýšil a zavítali do nej aj tí, ktorí by inak zašli do obchodného centra na kávu, nákupy, možno aj do kina.

Štát chce Slovákov odmeňovať za platenie daní

Lenže nie, obchody sú zatvorené. Treba čas tráviť hodnotne. Napríklad tým, že zničíme životy srniek, líšok, ježkov, vtákov a ďalších tvorov, ktorí s nami majú tú česť obývať jednu planétu. No a čo, že som bezohľadný? Ale som v prírode rodinou!

Na záver ešte jeden príklad za všetky, pole na hraniciach s Rakúskom. Výstražná tabuľa nebola schopná odradiť cyklistov, korčuliarov a rodičov s ratolesťami od nepochybne prospešnej prechádzky na čerstvom vzduchu.

Škoda len, že si takto vyháňame vzácneho dropa fúzatého, najväčšieho vtáka v Európe, ktorý sa na Slovensko po dlhej dobe vrátil.

Áno, chodiť do prírody je prospešné. Správať sa tam ako bezohľadný grobian, ničiť a odhadzovať odpadky, to už prospešné nie je. Tí, čo sa nevedia správať, nech naozaj chodia radšej na nákupy. Lepšieho človeka zo seba neurobia, ale aspoň nenarobia škodu.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá