Nebeské divadlo na Slovensku sa môže opakovať. Polárnu žiaru prináša búrka, ktorú sme nezažili 20 rokov
- Slováci sa kochali polárnou žiarou
- Spôsobila ju slnečná búrka, ktorá sa vie opakovať aj dnes
- Tá však našej planéte neprospieva
- Slováci sa kochali polárnou žiarou
- Spôsobila ju slnečná búrka, ktorá sa vie opakovať aj dnes
- Tá však našej planéte neprospieva
V noci z piatka na sobotu sa mnohí Slováci kochali polárnou žiarou. Tá bola viditeľná na našom území kvôli najsilnejšej slnečnej búrke za viac ako dve desaťročia. Rozžiarila oblohu od austrálskej Tasmánie až po Britániu. Možno si však nevedel, že niečo také pekné, ako je farebná žiara ohrozuje fungovanie družíc a energetických sietí.
Ako informuje TASR, prvý z niekoľkých výronov koronálnej hmoty (CME) – expulzií plazmy a magnetických polí zo Slnka – prišiel krátko po 18.00 h SELČ. Uviedlo to Centrum pre predpovede vesmírneho počasia Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) so sídlom vo Washingtone.
Najväčšia búrka od roku 2003
Jav bol neskôr aktualizovaný na „extrémnu“ geomagnetickú búrku. Prvú od takzvanej „halloweenskej búrky“ v októbri 2003, ktorá spôsobila výpadky elektriny vo Švédsku a poškodila energetickú infraštruktúru v Juhoafrickej republike. Očakáva sa, že v nasledujúcich dňoch budú planétu sužovať ďalšie CME*.
*Výrony koronálnej hmoty – expulizie plazmy a magnetických polí zo Slnka
Vedec Michal Švanda z Astronomického ústavu Karlovej Univerzity pre Seznam Zprávy hovorí, že nebeské divadlo sa v našom regióne môže opakovať. „Momentálne prebieha búrka stupňa G3 a na sobotnú polnoc je predikovaný ďalší dopad zo série silných erupcií. Šance na pozorovanie polárnych žiar v Česku sú opäť solídne, len sa obávam, že dnes nebude úplne priať počasie,“ tvrdí Švanda.
Na rozdiel od slnečných erupcií, ktoré sa pohybujú rýchlosťou svetla a na Zem dorazia približne za osem minút, CME sa pohybujú miernejším tempom. Úrady odhadujú súčasný priemer na 800 kilometrov za sekundu. Úrady tiež varujú prevádzkovateľov družíc, letecké spoločnosti a energetickú sieť. Mali by prijať preventívne opatrenia pre prípadné poruchy spôsobené zmenami magnetického poľa Zeme.
Môžu spôsobiť výpadky elektrickej energie
CME pochádzajú z obrovskej skupiny slnečných škvŕn, ktorá je 17-krát väčšia ako naša planéta. Slnko sa blíži k vrcholu svojho 11-ročného cyklu, ktorý prináša zvýšenú aktivitu.
Mathew Owens, profesor vesmírnej fyziky na univerzite v Readingu, pre AFP uviedol, že účinky búrky sa prejavia najmä v severných a južných zemepisných šírkach planéty. Ich rozsah však bude závisieť od konečnej sily búrky.
Kolísavé magnetické polia spojené s geomagnetickými búrkami vyvolávajú prúdy v dlhých vedeniach vrátane elektrických vedení, čo môže viesť k výpadkom elektrickej energie. Elektrizovať sa môžu aj dlhé potrubia, čo môže viesť k technickým problémom.
Najsilnejšia geomagnetická búrka v histórii, známa ako Carringtonova udalosť, sa vyskytla v septembri 1859 a bola pomenovaná po britskom astronómovi Richardovi Carringtonovi. Nadmerné prúdy na telegrafných vedeniach vtedy spôsobili technikom úrazy elektrickým prúdom a zapálili niekoľko telegrafných prístrojov.
Slnečná búrka je pekná, no nie je dobrým znakom
Ako uvádza portál iMeteo.sk, aj krásne nebeské divadlo má svoju daň. „Polárna žiara je síce krásny úkaz, ale je dôsledkom toho, že sa na Slnku niečo deje, čo by sa nemalo. Polárna žiara je síce pekná, ale geomagnetická búrka už taká pekná nie je a spôsobuje na našej planéte problémy.“
Ako už vieme, polárna žiara vzniká v dôsledku slnečným erupcií. Tie sa podarilo odfotiť aj Slovákovi Martinovi z Kamennej poruby, ktorý tento krásny jav vyfotografoval. Jeho jedinečné fotografie zobrazujú slnečné škvrny. Fotografie poskytol pre portál iMeteo.sk.
Zdroje: TASR, iMeteo.sk