Nebeské divadlo nad Slovenskom: Polárnu žiaru na oblohe doplnil ďalší unikátny jav (FOTO)
- Na niektorých častiach územia si mohol pozorovať polárnu žiaru
- Ľudia na fotografiách zachytili aj nezvyčajné oblaky mammaty
- Na niektorých častiach územia si mohol pozorovať polárnu žiaru
- Ľudia na fotografiách zachytili aj nezvyčajné oblaky mammaty
Posledný deň uplynulého pracovného týždňa sa neniesol len v znamení vetra či občasných prehánok. V piatok sa na našom území vyskytovali dokonca aj búrky, ktoré sprevádzalo krupobitie či blesky. Portál iMeteo ale upozorňuje na jav, ktorého sa báť nemusíš. Na oblohe si včera mohol pozorovať mammaty.
Spočiatku sme mohli v piatok zaznamenať výraznú búrkovú činnosť. Aj keď boli búrky bleskovo slabšie, na niektorých územiach boli sprevádzané krupobitím. Okrem nebezpečného počasia búrková činnosť umožnila na juhu a juhozápade vznik zaujímavého úkazu.
To však ešte stále nie je všetko. Na východe vďaka jasnej oblohe spozorovali aj polárnu žiaru. Na Slovensku už nie je taká ojedinelá, pozorovať si ju mohol aj koncom minulého roka. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Nebeské divadlo
Ľudia v týchto oblastiach mali možnosť vidieť a odfotiť si oblaky typu mammatus. Portál iMeteo píše, že nebeské divadlo sa podarilo zachytiť ich čitateľom v Trnave a v Trnovci nad Váhom v popoludňajších hodinách. Fotografie však pribúdali aj z oblasti okolia Nitry.
Tento typ oblakov na oblohe nevidíme až tak často, môže sa ti teda zdať, že ide „na teba spadnúť nebo“, ale na obavy nie je dôvod. Báť sa ich netreba, keďže nespôsobujú nebezpečné javy. Tieto druhy oblakov vznikajú hlavne pri silných búrkach a lejakoch. Ich názov pochádza z latinského slova mamma, čo v preklade znamená „prsia“ či „vemeno“.
Ich výskyt sa však spája už s neskorším štádiom búrok, a preto sa dajú pozorovať najčastejšie po búrkach alebo pri ich rozpade. Vznikajú pod kovadlinou mohutných búrkových oblakov typu cumulonimbus. Kovadlina obsahuje veľké množstvo vodných kvapiek a ľadových častíc a ako búrka slabne, dochádza v nej aj k vertikálnym pohybom.
Zrážky následne klesajú nižšie do suchšieho vzduchu a vyparujú sa. Takto sa ochladzuje okolitý vzduch, ktorý padá rýchlejšie a za sebou nesie okolitý oblak. Vznikajú potom bubliny v oblakoch čiže mammaty. V roku 2021 pri vzniku tornáda na Morave mnohí pozorovali práve tieto oblaky. Na sociálnych sieťach tak vznikol mýtus, že tieto oblaky sú predzvesťou vzniku tornád.
Tieto oblaky môžeš pozorovať pri akejkoľvek silnej búrke a vznik tornáda nie je nimi nijako podmienený.
Prevažne severský jav
Okrem nezvyčajných oblakov sa v piatok večer zjavilo ešte čosi nevídané. Aj keď na západe prevládalo upršané počasie, najmenej oblačnosti prevládalo nad východným Slovenskom a práve jeho obyvatelia tak mali možnosť zazrieť polárnu žiaru, informovalo iMeteo.
To, že by sa nad Slovenskom mala ukázať polárna žiara, naznačovali predpovedné modely už v podvečerných hodinách. Situácia však pre zrážky bola až do večera neistá. Najväčšie šťastie mali tí na východe krajiny. Polárnu žiaru podľa portálu zachytili webkamery v obci Stanča v okrese Trebišov, či v Debradi v okrese Košice-okolie. Všimli si ju však aj samotní obyvatelia. Tým sa ju podarilo zachytiť z Prešova, Plechotíc, Poproče a ďalších miest.
Polárna žiara, tiež nazývaná aurora, je prírodný optický jav, ktorý sa vyskytuje v oblastiach okolo severného a južného pólu. Vzniká interakciou slnečného vetra so zemskou atmosférou. Slnečný vietor je tok nabitých častíc, hlavne elektrónov a protónov, ktoré vychádzajú z povrchu Slnka.
Keď sa tieto častice dostanú k Zemi, niektoré z nich vstupujú do magnetického poľa Zeme a sú usmerňované k magnetickým pólom. Keď tieto nabité častice narazia na atómy a molekuly v zemskej atmosfére, spôsobujú, že atómy a molekuly emitujú svetlo.
Polárna žiara sa prejavuje rôznymi farbami a tvarmi v závislosti od typu atómov a molekúl, s ktorými interagujú nabité častice, a od nadmorskej výšky, kde sa tento jav vyskytuje. Typické farby polárnej žiary sú zelená, červená, modrá a fialová.
Zdroje: iMeteo, iMeteo, ChatGPT