„Nebeský štít,“ a viac ako stovka stíhačiek: Európa chystá zásadný krok na ochranu Ukrajiny
- Letecký program Sky Shield má posilniť ukrajinskú obranu pred ruskými útokmi
- Európske stíhačky by mohli ochrániť kľúčové mestá a infraštruktúru

- Letecký program Sky Shield má posilniť ukrajinskú obranu pred ruskými útokmi
- Európske stíhačky by mohli ochrániť kľúčové mestá a infraštruktúru
Európski vojenskí experti predstavili plán na nasadenie 120 stíhačiek v rámci programu Sky Shield. Ten by mal ochraňovať ukrajinské mestá a kritickú infraštruktúru pred ruskými útokmi bez toho, aby priamo zatiahol NATO do vojnového konfliktu s Moskvou.
Sky Shield by bol vedený ako čisto európska iniciatíva, oddelená od NATO, a mohol by byť súčasťou tzv. „prímeria na oblohe“, ktoré tento týždeň navrhol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje britský denník The Guardian.
Plán ráta s ochranou troch fungujúcich jadrových elektrární a miest ako Odesa a Ľvov. Nenavrhuje však pokrytie východných častí Ukrajiny, kde prebiehajú boje. Sky Shield by mohol „dosiahnuť väčší vojenský, politický a socioekonomický dopad ako 10 000 pozemných jednotiek“.
Podpora a obavy
Plán podporujú významní vojenskí predstavitelia, vrátane bývalého veliteľa NATO v Európe Philipa Breedlova, bývalého britského generála Sira Richarda Shirreffa a exprezidenta Poľska Aleksandra Kwaśniewskeho.
Podporu vyjadril aj bývalý litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis: „Implementácia Sky Shield by bola dôležitým krokom Európy k zabezpečeniu Ukrajiny efektívnym a účinným spôsobom.“
Napriek tomuto nadšeniu však európski lídri doteraz nevykazovali veľkú ochotu povoliť vojenské hliadky nad Ukrajinou počas prebiehajúceho konfliktu. Hlavným strachom je možná eskalácia bojov, ak by sa európske lietadlá dostali do konfliktu s ruskými jednotkami.
Podľa analytikov by však Sky Shield umožnil Ukrajine efektívnejšie presunúť svoje protivzdušné obranné systémy k ochrane dôležitých miest ako Charkov, Dnipro či Kryvyj Rih. Tie sú pravidelne terčom ruských raketových útokov. Obrana Kyjeva a západnej Ukrajiny vďaka Sky Shieldu by mohla výrazne znížiť tlak na ukrajinské sily, píše portál Newsweek.
Strategická zmena po stretnutí Zelenského s Trumpom
Návrh Sky Shield nabral na obrátkach po napätom stretnutí Zelenského s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Odvtedy USA zastavili vojenskú pomoc Ukrajine a obmedzili zdieľanie spravodajských informácií, čo donútilo Európu prehodnotiť svoju úlohu v konflikte.
Vojenskí analytici upozorňujú, že ochrana ukrajinského neba by mohla znamenať značnú taktickú výhodu. „Zneškodnenie ruských rakiet a dronov odľahčí ukrajinské systémy protivzdušnej obrany a ušetrí dôležité zdroje,“ uvádza správa Guardianu.
Podľa predloženého plánu by európske stíhačky zasahovali proti ruským raketám a dronom na vzdialenosť, ktorá by neohrozovala priame zapojenie ruských vzdušných síl. Sky Shield by tak mohol fungovať ako vzdušná ochrana bez priameho konfliktu s Moskvou.
Riziko eskalácie vs. vojenská realita
Západní politici majú obavy, že by Sky Shield mohol viesť k priamemu stretu s Ruskom, ak by boli zostrelené lietadlá na jednej alebo druhej strane. Napriek tomu podporovatelia tvrdia, že riziko je nízke.
„Rusko sa od začiatku roka 2022 neodvážilo vyslať svoje bojové lietadlá za frontové línie,“ tvrdia vojenskí experti zapojení do plánu. Očakávajú, že vzdialenosť medzi ruskými a európskymi stíhačkami by bola minimálne 200 km.
Sky Shield by pomohol Ukrajine eliminovať ruské útoky pomocou leteckých hliadok. To by značne odľahčilo systémy protivzdušnej obrany ako Patriot, ktoré sa vyrábajú v USA a momentálne sa ich dodávky zastavili.
Podľa vojenských zdrojov by sa mohli do operácie zapojiť rôzne typy stíhacích lietadiel vrátane Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale a švédskych Gripenov. Tie by operovali z leteckých základní v Poľsku a Rumunsku, čo by zabezpečilo rýchlu reakciu na ruské raketové útoky.
Otázka teraz stojí, či európski lídri naberú odvahu a posunú Sky Shield do realizácie. Tento projekt môže byť pre Ukrajinu zásadným krokom k zabezpečeniu mieru. Jeho realizácia si ale vyžaduje politickú odvahu a ochotu niesť riziká.
Vzhľadom na neochotu USA pokračovať v dodávkach vojenskej pomoci sa zdá, že Európa bude musieť prevziať iniciatívu v ochrane ukrajinského vzdušného priestoru. Sky Shield by sa tak mohol stať prvým krokom k európskej vojenskej nezávislosti a jasným signálom Moskve, že Ukrajina nebude ponechaná napospas agresii.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: The Guardian, Newsweek