Nebeský tanec Mesiaca so Saturnom. Unikátne nebeské divadlo uvidíš už o pár hodín

  • V noci budeme môcť pozorovať nebeské divadlo
  • Na oblohe sa „spojí“ Mesiac so Saturnom
  • Zisti, kedy budú podmienky najpriaznivejšie
mesiac, obloha
Ilustračné foto unsplash/Thula Na
  • V noci budeme môcť pozorovať nebeské divadlo
  • Na oblohe sa „spojí“ Mesiac so Saturnom
  • Zisti, kedy budú podmienky najpriaznivejšie

Dnes večer sa pozeraj na nočnú oblohu. Naskytne sa ti totiž možnosť sledovať unikátne nebeské divadlo. Tentokrát pôjde o „spojenie“ jednej z najjasnejších planét s Mesiacom.

Ako uvádza portál iMeteo.sk, už dnes večer (20. novembra) po zotmení budeš môcť na južnej a juhozápadnej oblohe sledovať tzv. konjunkciu. Tesne k sebe sa totiž priblížia Mesiac a Saturn. 

Spojenie nebeských objektov

Už dnes po zotmení budeš na južnej a následne juhozápadnej oblohe môcť pozorovať mimoriadne zaujímavú konjunkciu Mesiaca a Saturnu. Dva jasné nebeské objekty sa k sebe tesne priblížia.

Túto dvojicu uvidíš vo výške 25 stupňov približne 3 stupne od seba nad južným obzorom. Mesiac bude osvetlený na 52,5 % a Saturn uvidíš na nočnej oblohe o niečo vyššie napravo od Mesiaca. Nebeské objekty sa budú pohybovať pod juhozápadný horizont asi do 23:00 h.

Ide o pozoruhodný úkaz na nočnej oblohe, ktorý budeš môcť vidieť na viacerých miestach. Jeho pozorovanie však môže narušiť veľká oblačnosť.

V pondelok (20. novembra) môže byť iba na pár miestach oblačnosť po západe slnka a vo večerných hodinách menšia. A teda lokalít, kde budeš mať dobrú príležitosť na sledovanie „spojenia“ tejto jasnej dvojice, bude na našom území o niečo menej.

„Démonický“ asteroid

Ďalšie vesmírne divadlo spôsobí aj „démonický“ asteroid. Ako sme ťa v našom článku informovali, piatok trinásteho v roku 2029 neostane svojej povesti nič dlžný. Zem totiž tesne minie asteroid, ktorý bol v čase jeho objavenia považovaný za možného strojcu apokalypsy. Stret dvoch telies je pritom stále teoreticky možný.

Planétka má povrch pokrytý najmä z kremičitanov, výrazne oválny tvar a odhadované rozmery 450 metrov v najdlhšej a 170 metrov v najkratšej osi. Objavená bola v roku 2004 a bola pomenovaná Apophis podľa egyptského hadieho boha temnoty a chaosu. Vedci totiž v tom čase predpokladali, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa zrazí so Zemou, píše NASA.

asteroid vesmír
zdroj: Unsplash/Javier Miranda

Dnes však vieme, že koniec sveta zrejme nenastane, no Apophis našu planétu „lízne“ len veľmi tesne. Priblíži sa totiž na vzdialenosť 31 860 km, čo je v astronomickom meradle blízko. V podobnej vzdialenosti od Zeme sa dokonca nachádzajú niektoré satelity, napríklad meteorologické družice americkej agentúry NOOA.

Zničiť by mohol celé mesto

Zaujímavosťou je, že budeme môcť celú udalosť pozorovať voľným okom aj v Európe. The Planetary Society opisuje, že asteroid bude „pripomínať jasnú hviezdu, ktorá sa bude pohybovať rýchlo naprieč oblohou“. Najbližšie sa k Zemi priblíži práve v piatok 13. apríla a na Slovensku by sme ho mali vedieť pozorovať približne hodinu pred polnocou v súhvezdí Raka.

Apophis sa k Zemi priblíži ešte raz, a to v roku 2036. Aj v tomto prípade je zrážka prakticky vylúčená, pokiaľ teda nejaký neočakávaný externý vplyv nepozmení jeho dráhu.

V ešte vzdialenejšej budúcnosti asteroid obletí Zem v rokoch 2051, 2066, 2116 a 2117. Podľa súčasných výpočtov by sa mal od našej planéty postupne vzďaľovať, no astronómovia potvrdzujú len to, že nás nemá zasiahnuť v najbližších 100 rokoch. Po vypršaní tejto lehoty je budúcnosť Zeme nejasná.

Úplný armagedon by však nenastal ani v prípade, že by Apophis Zem zasiahol. Planétka je na taký level deštrukcie jednoducho primalá. Len pre porovnanie, asteroid, ktorý pravdepodobne vyhubil dinosaurov, musel mať priemer aspoň 12 km.

Stále však nedokázal vyhubiť všetok život na Zemi. Vedci odhadujú, že teleso, ktoré by dokázalo úplne vyhladiť živé organizmy, by muselo mať priemer aspoň 90 km.

Apophis by však stále dokázal napáchať poriadne škody. Asteroid tejto veľkosti má podľa miesta dopadu potenciál zničiť celé mesto či dokonca región. Ak by zasiahol oceán, mohol by spôsobiť masívne vlny tsunami, ktoré by v prímorských oblastiach napáchali obrovské škody.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo.sk, Archív SIU, NASA, The Planetary Society

Najnovšie videá

Trendové videá