Nebezpečná baktéria, ktorá zabíja v Poľsku, je aj na Slovensku. Vieme, ako s ňou bojovať
- Legionella vyčíňa aj na Slovensku, Poliaci hlásia už 16 úmrtí
- Odborníci poradili, ako sa správe chrániť
- Nachádzať sa môže v každej domácnosti
- Legionella vyčíňa aj na Slovensku, Poliaci hlásia už 16 úmrtí
- Odborníci poradili, ako sa správe chrániť
- Nachádzať sa môže v každej domácnosti
V posledných dňoch naši severní susedia bojujú proti čoraz rozšírenejšej zákernej infekcii. Baktéria Legionella pneumophila, spôsobujúca takzvanú legionelózu, vyčíňa najmä v regióne zvanom Podkarpatské vojvodstvo. Prvé prípady hlásili v meste Rzešov, rozšírila sa však už do viacerých oblastí, informovali sme.
Poliaci po novom hlásia už 16 obetí a počet prípadov presahuje 150. Avšak počet ochorení spôsobených touto baktériou stúpa aj v okolitých krajinách vrátane Slovenska. Vyplýva to zo správy spoločnosti Stiebel Eltron, ktorú obdržala redakcia Startitup.
Legionelóza alebo „legionárska choroba“ stojí za zdravotnými problémami ako horúčka, zimnica, bolesť hlavy a svalov, ale aj zápal pľúc či iné závažné dýchacie problémy. Legionelly sa šíria cez aerosóly vodných zdrojov, ako sú sprchy, fontány alebo chladiace systémy. Prenášajú sa kvapôčkami kontaminovanej vody a nešíria sa priamo z človeka na človeka. Zdrojom nákazy môže byť aj klimatizácia.
Situácia na Slovensku
Pred piatimi rokmi evidoval Úrad verejného zdravotníctva SR niečo vyše 50 pacientov s potvrdenou legionárskou chorobou. V roku 2021 sa tento počet slovenských pacientov strojnásobil a vlani sme evidovali 138 prípadov.
Týmto baktériám sa darí v stojatej a teplej vode. Môžu sa tak nachádzať v rôznych zásobníkoch vrátane bojlerov. Odborníci zo spoločnosti preto odporúčajú, aby si ľudia v domácnostiach ohrievali vodu v zásobníkoch pri teplote vyššej ako 55 stupňov Celzia. Týmto spôsobom sa dá vyhnúť rizikám infekcie.
Ďalej je dobré vymieňať stagnujúcu vodu – napríklad po príchode z dovolenky – a dbať na každý zvláštny zápach z bojlera.
Aké sú presné slovenské a európske štatistiky? >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.