Nebezpečná baktéria, ktorá zabíja v Poľsku, je aj na Slovensku. Vieme, ako s ňou bojovať

  • Legionella vyčíňa aj na Slovensku, Poliaci hlásia už 16 úmrtí
  • Odborníci poradili, ako sa správe chrániť
  • Nachádzať sa môže v každej domácnosti
Lekári zasahujú v nemocnici. Šíri sa baktéria
Ilustračná fotografia Unsplash/Piron Guillaume
  • Legionella vyčíňa aj na Slovensku, Poliaci hlásia už 16 úmrtí
  • Odborníci poradili, ako sa správe chrániť
  • Nachádzať sa môže v každej domácnosti

V Európskej únii sa legionelózou každý rok nakazí vyše 6 000 ľudí. Viac ako 250 z nich zomrie. Zatiaľ čo na Slovensku sme dlhodobo evidovali nízky výskyt tohto ochorenia, v posledných rokoch jeho prípady pribúdajú.

V roku 2018 sa potvrdilo 54 pacientov, v roku 2019 87 pacientov a v roku 2020 až 104 pacientov. Za rok 2021 sme evidovali 148 ochorení.

Pozor na pneumóniu

Známy infektológ Peter Sabaka v tejto súvislosti upozorňuje, že baktéria legionella môže stáť aj za pneumóniou. Je jedným zo štyroch najčastejších vyvolávateľov tohto ochorenia.

„Legionárska choroba zvyčajne postihuje ľudí vo veku nad 50 rokov a pacientov s oslabenou imunitou. Prejavuje sa zápalom pľúc, vysokou teplotou, kašľom, poruchami vedomia. Infekcia môže v niektorých prípadoch prerásť aj do sepsy a multiorgánového zlyhávania a v desatine prípadov môže končiť smrťou. Nevyhnutná je preto včasná liečba.“

„U mladších ľudí môže legionella spôsobiť takzvanú pontiacku horúčku. Ide o miernejší prejav ochorenia, ktorý nespôsobuje totiž zápal pľúc. Má podobné prejavy ako chrípka, s ktorou sa zamieňa, a úmrtnosť je prakticky nulová. Ochorenie zvyčajne odíde samo bez toho, aby sa rozpoznalo,“ hovorí infektológ Peter Sabaka.

Spôsoby nákazy a prevencie

Ako sme spomínali, legionelózou sa nemožno nakaziť od iného človeka. Nachádza sa najmä vo vnútri potrubí a ohrievačov vody, najčastejšie v dlhšie stagnujúcej vode. Človek sa môže nakaziť aj vdýchnutím kontaminovaného aerosólu, napríklad pri sprchovaní.

„Veľa domácností využíva pre prípravu teplej vody zásobníkové ohrievače vody. Hoci sú technológie a materiály, ktoré sa používajú na ich výrobu, optimalizované, je potrebné, aby sa o niektoré správne nastavenia bojlera starali aj sami užívatelia. Aby sme zamedzili výskytu legionelly, teplota studenej vody nemá byť vyššia ako 25 °C,“ vysvetľuje Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti Stiebel Eltron.

Pri správnej prevencii musíme 30 sekúnd po úplnom otvorení výtokovej armatúry nechať vytiecť teplú vodu. Tá by mala mať 50 °C.

„Práve aspoň takúto teplotu by mala dosahovať teplá voda v potrubí, pričom v ohrievači by mala mať minimálne 55 °C. Sedimenty v zásobníkoch by mali byť odstraňované aspoň 1x za rok. Voda v potrubí by sa mala vymeniť min. raz za týždeň, napríklad v prípade, ak nie ste dlhší čas doma, po návrate odporúčam vykonať termickú dezinfekciu,“ hovorí odborníčka.

Existujú tiež spôsoby preventívnej termickej dezinfekcie. Tú vykonáš zvýšením teploty vody a konkrétne máš tri možnosti:

Termická dezinfekcia:

Zvýšenie teploty vody:

a) na 60 °C po dobu 20 minút,

b) na 65 °C po dobu 10 minút,

c) na 70 °C po dobu 5 minút.

Termická dezinfekcia je podľa Jendrichovskej vysoko vhodná najmä pri dlhšej absencii ohrevu, napríklad po návrate z dovolenky.

Dôležitá je údržba, zisti, či nemáš starý bojler >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Trendové videá