Nebezpečná „choroba minulého storočia“ sa na Slovensku výrazne šíri. Prípady za prvé 2 mesiace roka 2024 sú násobné
- Ide o cyklické ochorenie, ktorého vrcholy sa opakujú zhruba každých desať rokov
- Toto sú rizikové skupiny
- Ide o cyklické ochorenie, ktorého vrcholy sa opakujú zhruba každých desať rokov
- Toto sú rizikové skupiny
V susednom Česku zaznamenali vysoký nárast nebezpečného ochorenia. Čierny kašeľ za dva mesiace v roku 2024 dosiahol viac než dvojnásobok za celý minulý rok. Odborníci uvádzajú, že ide len o laboratórne potvrdené prípady a v skutočnosti ich môže byť viac.
Ako informuje portál Správy RTVS, najintenzívnejšie prípady boli potvrdené v prípade tínedžerov vo veku od 11 do 19 rokov.
Epidemiologička Renata Ciupek poukázala na to, že tento stav je problematický pre riziká, ktoré predstavuje pre malé deti. Tvrdí, že určite sú v Česku aj ďalšie prípady, no ich priebeh je mierny alebo neboli dôkladne vyšetrené.
„Práve u najmenších detí, u novorodencov a u dojčiat, je čierny kašeľ naozaj závažným ochorením, ktoré ich môže ohroziť až na živote,“ skonštatovala.
Podľa predsedníčky Združenia praktických lekárov Ilony Hülleovej ide o cyklické ochorenie, ktorého vrcholy sa opakujú zhruba každých desať rokov. Tínedžeri predstavujú rizikovú skupinu, pretože udržiavajú tesné sociálne kontakty, čo umožňuje rýchle šírenie kvapôčkovej infekcie medzi nimi.
Dôležité je pripomenúť, že dojčatá sú očkované proti čiernemu kašľu, pretože v ich prípade môže mať ochorenie fatálne následky. Po určitom čase však klesá účinnosť protilátok, a preto sa odporúča opakované očkovanie proti čiernemu kašľu. Ciupek pre Český rozhlas konštatovala, že za posledných 40 rokov zomrelo v Českej republike na čierny kašeľ päť malých detí, pričom vo všetkých prípadoch sa ukázalo, že zdrojom nákazy boli ich najbližší príbuzní.
Počet ochorení stúpa aj na Slovensku
Na Slovensku sa od začiatku tohto roka do konca februára zaznamenalo 123 prípadov ochorenia čiernym kašľom. Väčšina prípadov postihla deti, oznámil Úrad verejného zdravotníctva SR a zdôraznil, že počet prípadov v posledných týždňoch v porovnaní s predchádzajúcimi tromi rokmi vzrástol.
V roku 2021 bolo na Slovensku evidovaných 223 prípadov ochorenia, v roku 2022 ich bolo 109 a vlani 92. Úrad na sociálnej sieti vysvetlil, že v období opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 bol výskyt čierneho kašľa nízky, a preto je súčasný nárast ešte výraznejší. Výskyty čierneho kašľa boli zaznamenané všetkými vekovými skupinami, pričom najčastejšie sa vyskytoval u novorodencov. Ochorenie bolo hlásené z každého kraja na Slovensku.
V posledných mesiacoch sme boli svedkami nárastu prípadov čierneho kašľa v niekoľkých európskych krajinách. ÚVZ zdôraznil, že najefektívnejším prostriedkom prevencie je očkovanie, ktoré je na Slovensku súčasťou povinného pravidelného očkovania. Úrad taktiež upozornil, že deti, ktoré nie sú očkované alebo majú neúplné očkovanie v prvom roku života, sú vystavené vyššiemu riziku závažného priebehu čierneho kašľa, ktorý môže ohroziť ich život.
Počet prípadov sa zvyšuje
V posledných rokoch sa počet prípadov čierneho kašľa opäť zvýšil. V roku 2012 bolo v USA hlásených 48 277 prípadov. Tento nárast je spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane zníženia miery očkovania, zvýšenej mobility populácie a vzniku baktérií čierneho kašľa, ktoré sú odolné voči antibiotikám.
Čierny kašeľ je stále endemický v mnohých krajinách sveta. V roku 2020 bolo nahlásených 167 000 prípadov čierneho kašľa a 262 úmrtí. Najviac prípadov je hlásených v regiónoch Afriky a juhovýchodnej Ázie.
Príznaky čierneho kašľa sa podobajú na príznaky prechladnutia a zahŕňajú nádchu, kýchanie, mierne zvýšenú teplotu, bolesť hrdla. Po nejakom čase sa môže vyvinúť silný kašeľ, kŕče pri kašľaní, zvracanie a modranie tváre.
Najlepšou prevenciou čierneho kašľa je očkovanie. Očkovanie proti čiernemu kašľu je súčasťou povinného očkovania v mnohých krajinách sveta. Okrem očkovania je dôležitá aj dôkladná hygiena rúk a prekrytie úst a nosa pri kašľaní a kýchaní.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Správy RTVS, TASR