Nebezpečná mäsová pochúťka mizne zo slovenských pultov. Pokiaľ ju máš doma, okamžite sa jej zbav
- Nevyhovujúci mäsový výrobok sa predával v Česku a na Slovensku
- Ak ho máš doma, určite ho nekonzumuj
- Nevyhovujúci mäsový výrobok sa predával v Česku a na Slovensku
- Ak ho máš doma, určite ho nekonzumuj
Veterinárni úradníci zo Štátnej veterinárnej správy (SVS) požiadali o odstránenie klobás „jaternicový prejt“ vyrobených firmou MP Krásno, a. s. z predaja. Počas testovania v Štátnom veterinárnom ústave v Olomouci našli v klobáse malé ostré častice. Tie pripomínali piesok a úradníci nevedeli určiť, čo to je.
„Výrobok bol preto vyhodnotený ako nevhodný na ľudskú spotrebu. Spotrebitelia, ktorí ho majú doma, by prejt nemali konzumovať a môžu ho vrátiť v mieste nákupu,“ informoval hovorca SVS Petr Vorlíček.
Rýchle varovanie pre Slovensko
Hneď ako výrobca obdržal výsledky z laboratória, poskytol veterinárnemu úradu zoznamy zákazníkov. Následne začal s odvolávaním produktu od nich.
Produkt sa predával v mnohých menších obchodoch, najmä mäsiarstvach, a aj v obchodoch patriacich výrobcovi. Po vybratí produktu z predaja ho firma zlikviduje na svoje náklady.
Na Slovensko dorazilo menej ako tri desiatky balení, preto SVS zaznamenala túto informáciu do systému rýchleho varovania RASFF. Tento systém upozorňuje dozorné orgány členských štátov EÚ na podobné prípady.
Známy reťazec stiahol z predaja ďalšiu klobásku
Ako sme ťa už dávnejšie informovali, mal by si si okrem toho, či nemáš v chladničke nebezpečnú klobásku, skontrolovať aj špajzu. Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky totiž zverejnila oznam o nebezpečných výrobkoch, ktoré objavili vo viacerých prevádzkach.
Správa varuje Slovákov, že ide o výrobky predstavujúce vážne riziko pre zdravie človeka. V potravinách sa totiž našla aj pleseň.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Rimavská Sobota vykonala kontrolu potravín v prevádzke Fekete František – potraviny Ši-Fe, ktorá sa nachádza na ulici Tomášovská 1207/39, 979 01 Rimavská Sobota. Úradníci tam prišli overiť bezpečnosť a kvalitu výrobkov, ktoré prevádzkovateľ ponúka. Odhalili tam ja potravinu, ktorá je pre zdravie občanov nebezpečná.
Medzi nebezpečné výrobky patrí údená Hajdú klobása s dátumom spotreby 23. decembra 2023. Klobásu vyrába spoločnosť Hajdú-Hús Zrt. z Maďarska. Na etikete má schvaľovacie číslo HU179EK. Po odobratí vzorky z klobásy inšpektori zistili, že obsahuje syntetické farbivo allura červená E129 v množstve 2,3 mg/kg. Tento nález však vyvolal vážne obavy, pretože syntetické farbivá môžu mať negatívny vplyv na zdravie spotrebiteľov.
K ďalšiemu nevyhovujúcemu výrobku sa pridali aj arašidy nelúpané pražené s označením Lot: E0V230311D. Arašidy už stiahli z predaja po sťažnosti zákazníka v prevádzke OD Kaufland v Šali. Dátum minimálnej trvanlivosti na obale arašidov pochádzajúcich z USA je 18. február 2024.
Po posúdení vzorky z arašidov však správa zistila, že obsahuje poškodené jadrá s plesňou alebo hnilobou v množstve približne 7 %. Prevádzkovateľovi boli nariadené opatrenia, vrátane zákazu umiestnenia nevyhovujúceho výrobku na trh, a teda aj príkaz na jeho stiahnutie z predaja.
Ceny potravín inšpirované Maďarskom
Vláda sa pri sledovaní vývoja cien potravín plánuje inšpirovať v Maďarsku. Uviedol to po stredajšom rokovaní minister financií Ladislav Kamenický, ktorý začiatkom tohto týždňa diskutoval s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom (obaja Smer-SD) na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o cenách potravín.
„Kolegovia plánujú ísť do Maďarska, kde majú celkom zaujímavý nástroj, ktorým sa porovnávajú ceny viacerých výrobcov jednej kategórie nejakých tovarov, ako sú napríklad základné potraviny – syry, vajíčka, maslo, chlieb a podobne,“ priblížil.
S použitím uvedeného nástroja si podľa Kamenického slov spotrebitelia vedia porovnať, v ktorom reťazci je cena daného tovaru najlepšia.
„Spotrebitelia, ktorí sú citliví na cenu, napríklad seniori, sa tak môžu rozhodnúť, ktorý tovar si v ktorom obchode zakúpia,“ vysvetlil.
Spomínané porovnania by podľa Kamenického mali byť pomocou pre spotrebiteľov.
„Potrebujeme na jeho zavedenie však čas, aby sme systém vedeli pripraviť. Ja by som radšej kúpil takýto nástroj hotový, Maďari ho majú. Bolo by to podľa mňa lacnejšie, ako si vyvíjať vlastný systém, ak existuje vyhovujúci systém v nejakej inej krajine,“ dodal minister financií.
Zdroje: SVS, RASFF, svps.sk, Archív SIU, svps.sk, TASR