Nebezpečná TikTok výzva zabíja. Súd má na stole prípad úmrtia dvoch malých dievčat
- Dve mladé používateľky TikToku umreli po tom, čo sa zapojili do nebezpečnej výzvy
- Rodina viní práve aplikáciu
- TikTok sa previnil už v minulosti
- Dve mladé používateľky TikToku umreli po tom, čo sa zapojili do nebezpečnej výzvy
- Rodina viní práve aplikáciu
- TikTok sa previnil už v minulosti
Populárna sociálna sieť TikTok má na krku ďalšiu kauzu. Podľa rodičov dvoch zosnulých amerických dievčat má totižto na svedomí ich smrť práve táto aplikácia. Vraj vedome pretláčala do popredia videá s takzvanou „blackout“ výzvou.
Nebezpečná zábava
Príbeh, o ktorom informuje The Guardian, nie je možné nazvať inak, len tragickým. Obeťami populárnej, no nebezpečnej výzvy sa stali dve len 8- a 9-ročné dievčatká z USA. Ich rodičia dávajú toto nešťastie za vinu aplikácii TikTok, ktorej algoritmy podľa ich slov vedome pretláčajú do popredia práve videá s nebezpečným obsahom.
Jednou z obetí sa stala 8-ročná Lalani Erika Renee Walton z amerického štátu Texas. Podľa vyjadrenia v obžalovaní, ktoré rodičia dievčatka podali na populárnu sociálnu sieť, sa Lalani stala na TikToku závislou prakticky okamžite.
S mobilom v ruke vraj trávila dlhé hodiny. Natáčala sa, ako tancuje a spieva, so snahou stať sa v prostredí aplikácie „slávnou“.
V júli roku 2021 si rodina dievčaťa začala na jej krku všímať modriny, čo mala však Lalani zahovoriť ako obyčajné zranenie. Podľa stanoviska rodiny sa už v tom čase malá Lalani pokúšala splniť výzvu, ktorej cieľom má byť škrtiť sa dostatočne dlho na to, aby účastník stratil vedomie.
Zlomový moment mal však prísť až o pár týždňov na to. Osemročné dievča sa malo podľa informácií portálu Insider obesiť na konštrukcii vlastnej postele po tom, čo celý deň dookola sledovala videá s obdobným obsahom. Lalani však nebola prvou obeťou v poradí.
Ani prvá, ani posledná
Len pár mesiacov predtým sa o výzvu mala zaujímať Arriani Jaileen Arroyo zo štátu Wisconsin. Podľa slov jej rodičov, ktoré ďalej cituje The Guardian, bola Arriani aplikáciou „posadnutá“ a na krátkych videách bola doslova „závislá“.
Ešte v januári roku 2021 si ju preto jej rodina mala údajne posadiť a varovať o nebezpečenstvách spojených s používaním TikToku. Ako odstrašujúci príklad použila nešpecifikovaný prípad úmrtia užívateľa aplikácie ako následku zapojenia sa do nebezpečnej výzvy. Arriani rodičov uistila, že sa do takýchto „challengeov“ zapájať nebude.
O mesiac neskôr ju bez známok života objavil jej mladší brat v pivnici rodinného domu. Mala sa vraj udusiť na psej vôdzke. Záchrannej službe sa malo podariť dievča resuscitovať, no po pár dňoch v nemocnici bolo odpojené od prístrojov.
Počet obetí tejto výzvy sa však môže vyšplhať aj vyššie. Spájané sú s ňou minimálne 4 ďalšie úmrtia z USA, Austrálie a Talianska.
Obidve rodiny sa teraz obrátili na súdnu moc. Vo svojej obžalobe tvrdia, že za smrť môže nebezpečný algoritmus, ktorý aplikácia využíva na pretláčanie populárneho obsahu.
„Je viac než jasné, že TikTok vedel o šírení tejto smrtiacej výzvy na ich platforme a že ich algoritmus tento obsah podsúva práve deťom,“ cituje podanú obžalobu portál L.A. Times.
„Spoločnosť TikTok vedela, alebo aspoň mala vedieť, že nepodniknutie okamžitých krokov k zamedzeniu šírenia tejto výzvy vyústi v zranenia alebo smrť, hlavne u detí,“ dodáva sa v nej. Rodičia taktiež tvrdia, že aplikácia neposkytuje dostatočné varovanie o svojej „návykovej náture“.
Kto je na vine?
Aplikácia sa však proti spomínaným tvrdeniam ohradila a tvrdí, že takzvaný „Blackout Challenge“ vôbec nepochádza z TikToku. „Vyzerá to tak, že o tejto nebezpečnej výzve sa ľudia dozvedajú z iných zdrojov ako z našej aplikácie. Existencii tejto výzvy predchádza vznik našej platformy a nikdy na nej nebola trendom,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti pre Washington Post.
Zároveň tvrdí, že akýkoľvek nebezpečný obsah by bol z platformy okamžite vymazaný a hashtag (#) zodpovedajúci spomínanej výzve je na TikToku zakázaný.
Je taktiež nutné dodať, že aplikácia vo svojich podmienkach používania zdôrazňuje, že jej používanie je vekovo obmedzené. Spodnej hranici 13 rokov nezodpovedalo ani jedno z dievčat.
Na druhú stranu, TikTok v minulosti vyprodukoval hneď niekoľko podobne nebezpečných výziev, ktoré taktiež vyústili v smrť používateľov.
Neslávne známymi sú napríklad „TidePod Challenge“, v ktorom mali jeho účastníci konzumovať kapsuly na pranie, či „Benadryl Challenge“, v ktorom šlo o snahu vyvolať halucinácie konzumáciou rovnomenného lieku.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Insider, L.A. Times, Washington Post