Nebezpečná výzva koluje internetom. Zapájajú sa do nej najmä deti, môže ich stáť život
- Niektoré internetové výzvy vznikli s dobrým účelom, iné môžu mať vážne následky
- Na Slovensko prišla paracetamolová výzva
- Niekoľko detí sa do nej zapojilo
- Niektoré internetové výzvy vznikli s dobrým účelom, iné môžu mať vážne následky
- Na Slovensko prišla paracetamolová výzva
- Niekoľko detí sa do nej zapojilo
Moc internetu je nekonečná, vďaka čomu sa dá využiť dvojako. Tí starší si určite pamätajú výzvu Ice Bucket Challenge, ktorá sa stala virálnou zo dňa na deň. Tým, že si človek na hlavu vylial vedro ľadovej vody a video zavesil na internet, zvýšil povedomie o amyotrofickej laterálnej skleróze a taktiež podporil výskum tohto ochorenia.
Na druhej strane sú však rôzne výzvy, ktoré môžu skončiť aj tragicky. Na konci marca prišli viaceré slovenské médiá s informáciou, že na detskom urgente na bratislavských Kramároch sa ocitli deti, ktoré sa predávkovali paracetamolom.
Podľa Pravdy išlo o deti vo veku 12 až 17 rokov.
To, že ide o akúsi ďalšiu výzvu, sa ukázalo až po niekoľkých dňoch. Upozornila na to stránka Očami farmácie, ktorá sa zároveň snaží poukázať na riziká spojené s touto výzvou.
Paracetamolová challenge koluje internetom a všímajú si ju predovšetkým malé deti, ktoré riziká predávkovania sa nepoznajú. „Výzva spočíva v skonzumovaní čo najviac tabliet o obsahom paracetamolu, prípadne ďalších voľnopredajných liekov,“ uvádza Očami farmácie
Zaujímavosťou je, že výzva existuje od roku 2015. Za ten čas si už vyžiadala niekoľko obetí, na Slovensku však ani jednu.
https://www.facebook.com/ocamifarmacie/posts/515762120141889
Lieky s obsahom paracetamolu sú známe každému, väčšina z nich ich má dokonca doma. Ide totiž o lieky, po ktorých siahame v prípade bolestí alebo zvýšenej teploty.
Metabolizmus paracetamolu prirovnáva Očami farmácie k návšteve klubu, kedy je 95 % návštevníkov slušných. Zvyšných 5 % je však problémových. „Ide o metabolit N-acetyl-p-benzochinónimín, ktorý je toxický pre našu pečeň,“ vysvetľuje stránka ďalej s tým, že tieto toxické látky dokáže zničiť len glutatión.
Pomoc musí prísť včas
Ak je však problémových látok čoraz viac, glutatión môže mať problém s ich zneškodňovaním. To znamená, že škodlivé látky sa budú v pečeni hromadiť, čo bude viesť k otrave paracetamolom. „Tá môže nastať relatívne ľahko už pri dávkach 8 – 15 gramov v závislosti od hmotnosti človeka.“
V prípade, že to niekto s liekmi preženie, počas prvých 24 hodín si to nemusí ani všimnúť. Ide totiž o bežné prejavy ako je nevoľnosť, apatia, zvracanie alebo nechutenstvo. Hoci sa zdá, že ide o mierne symptómy, v konečnom dôsledku môže predávkovanie viesť k oveľa vážnejším veciam. Môže to byť zlyhanie pečene a obličiek, žltačka, mozgový edém, kóma a smrť.
Znie to strašidelne, no pomôcť sa dá. Dôležité však je, aby pomoc prišla včas. Človeku otrávenému paracetamolom je nutné podať acetylcysteín, ktorý podporí glutatión pri zneškodňovaní problémových látok.
Problémom môže byť len to, že prvá pomoc by mala prísť do 8 hodín od otravy. V tomto čase sa však príznaky otravy ešte neprejavujú.
Očami farmácie upozorňuje aj na to, že k predávkovaniu nemusí dôjsť úmyselne. V súčasnosti máme k dispozícii viac ako 70 voľnopredajných liekov s obsahom paracetamolu. Stačí teda, ak tieto lieky zle nakombinujeme a otrava je na svete.
Odborníci upozorňujú napríklad na kombináciu tabletového paracetamolu s horúcim nápojom proti chrípke a nachladnutiu, ktorý máme všetci doma.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: Pravda