Nebezpečné africké kliešte prenikli do Európy: Susedné štáty sú v pohotovosti

  • Tropický druh kliešťov útočí na Európu
  • Rozširujú smrteľné ochorenie
kliešťová sezóna
Ilustračné foto SITA/NN Životná poisťovňa
  • Tropický druh kliešťov útočí na Európu
  • Rozširujú smrteľné ochorenie

Kliešte rodu Hyalomma, ktoré sú obrovské a exotické, sa už v minulosti vyskytli v Rakúsku, Nemecku a Českej republike. Teraz pred nimi varujú vedci v Poľsku.

Tento parazitický roztoč sa do Európy dostáva napríklad cez ťažné vtáky. Môže prenášať vírusy a choroby, vrátane nebezpečnej krymsko-konžskej hemoragickej horúčky.

Portál Polsat News upozorňuje na šírenie afrických kliešťov s odkazom na odborníkov z Varšavskej univerzity. Vedci tam dokonca žiadajú obyvateľov Poľska, aby univerzite poslali fotografie, ak sa stretli alebo majú podozrenie, že sa stretli s týmto druhom kliešťa.

Spôsobujú nebezpečné ochorenie

Tieto parazitické roztoče môžu prenášať rôzne vírusy a ochorenia, z ktorých krymsko-konžská hemoragická horúčka patrí medzi najnebezpečnejšie. Toto závažné nákazlivé vírusové ochorenie spôsobuje silnú horúčku a poškodzuje pečeň.

Úmrtnosť pri tejto chorobe dosahuje 15 až 40 percent. Radek Šíma z Biologického centra Akadémie vied pre portál tn.cz uviedol, že tieto kliešte sa nachádzajú skôr na koňoch než na ľuďoch.

„Takýto kliešť sa ale objaví iba raz za niekoľko rokov, takže ide skôr o raritu,“ vysvetlil odborník s tým, že sa ani nepodarilo dokázať, že by niektoré z týchto kliešťov prežili zimu.

Poľsko je už v pohotovosti

Vedci z Varšavskej univerzity sa domnievajú, že kliešte mohli prísť do Poľska už na jar spolu s migrujúcimi vtákmi. Poľský portál ďalej uvádza, že tento druh kliešťov sa v Nemecku pravidelne vyskytuje od roku 2018.

Odborníci v Poľsku sú v pohotovosti. Vyžiadali od obyvateľov, aby okamžite poslali fotografie na Fakultu biológie Varšavskej univerzity, ak sa s týmto nebezpečným druhom stretnú.

Čo robiť, ak si na tele nájdeš kliešťa?

Kliešte si svoje obete vyhľadávajú najmä v čase rozmnožovania, teda zvyčajne počas apríla a mája. Najčastejšie sa vyskytujú v tráve, nízkych krovinách, na čistinách, okraji lesov či v hustom poraste. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Na ľudí apeluje, aby si po návšteve prírody skontrolovali pokožku.

kliest
zdroj: Unsplash/Erik Karits

„Ak si na tele nájdete kliešťa, treba ho vytiahnuť čo najskôr. Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení,“ priblížil na sociálnej sieti.

Úrad odporučil, aby si ľudia prezreli celú pokožku, no najmä podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy.

„Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Snažte sa odstrániť celé telo kliešťa aj s hlavičkou,“ dodal.

Pozor aj na príznaky chrípky

Príznaky chrípky môžu naznačovať aj ochorenia, ktoré prenášajú kliešte. Niektoré z týchto chorôb môžu byť veľmi nebezpečné najmä z pohľadu možných komplikácií či trvalých následkov po prekonaní infekcie. Upozornil na to chirurg nemocnice v Handlovej Dalibor Pružinec.

Najznámejšie a zároveň aj najčastejšie kliešťami prenášané choroby sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Ich prejavy môžu mať mnoho podôb.

„Najčastejšie sa ako prvé objavia najmä chrípkové príznaky – horúčka, bolesť hlavy a svalov, nevoľnosť, nechutenstvo či iné nešpecifické prejavy. V prípade encefalitídy po pár dňoch príznaky pominú a môžu sa vrátiť v druhej fáze v podobe silnej bolesti hlavy, nevoľnosti, závratov až zápalu mozgu,“ načrtol Pružinec.

Približne tretina pacientov infikovaných vírusom kliešťovej encefalitídy zostáva bez príznakov, tretina má len prvú fázu a tretina vstupuje aj do druhej fázy ochorenia. Príznaky boreliózy sú takmer totožné s prvou fázou kliešťovej encefalitídy, sú podobné prejavom chrípky.

„Pri borelióze sa na tele objaví začervenanie, ktoré má tvar kruhu a biely stred. V tejto súvislosti si pacienti často myslia, že začervenanie sa objaví len v mieste prisatia kliešťa, čo je síce veľmi častý výskyt, ale spomenutý červený kruh sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele a aj migrovať,“ doplnil chirurg.

Kliešte sa najčastejšie prisajú do oblasti slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta.

Zdroje: Polsat News, tn.cz, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá