Nebezpečné ochorenie vo všetkých okresoch Bratislavského kraja. Hepatitída A sa šíri, varuje RÚVZ
- V Bratislavskom kraji hlásia vzrast výskytu hepatitídy typu A
- K 19. decembru RÚVZ celkovo eviduje 73 prípadov ochorení za tento rok
- V Bratislavskom kraji hlásia vzrast výskytu hepatitídy typu A
- K 19. decembru RÚVZ celkovo eviduje 73 prípadov ochorení za tento rok
Slovenskom sa šíri nebezpečné ochorenie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava zaznamenal v Bratislavskom kraji vzrast výskytu hepatitídy typu A. V decembri bolo doteraz evidovaných 24 prípadov tohto ochorenia. Informáciu pre TASR potvrdila hovorkyňa RÚVZ Bratislava Katarína Nosálová.
V Bratislavskom kraji hlásia nárast prípadov hepatitídy typu A
„Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine 20- až 24-ročných osôb. Ochorenia boli hlásené zo všetkých okresov Bratislavského kraja,“ spresnila Nosálová.
K 19. decembru úrad celkovo eviduje 73 prípadov ochorení za tento rok. RÚVZ zdôrazňuje, že najúčinnejšou a najbezpečnejšou formou ochrany pre obyvateľov je očkovanie. V rámci prevencie vyzýva na dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny, najmä v predškolských a školských zariadeniach.
„To znamená dôkladne si umývať ruky vždy po použití toalety a pred každým jedlom teplou vodou a následne osušenie rúk jednorazovými papierovými utierkami,“ dodal úrad.
Hepatitída typu A je prenosné ochorenie spôsobené vírusom hepatitídy A, ktorý u ľudí vyvoláva vírusový zápal pečene. Tento vírus sa najčastejšie šíri priamym kontaktom. Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke a gastrointestinálnymi problémami, ktoré sú sprevádzané bolesťou brucha, kĺbov, celkovou nevoľnosťou, zvýšenou telesnou teplotou a tmavým močom. Po niekoľkých dňoch sa u väčšiny pacientov objaví žltačka.
Epidémia hepatitídy na východnom Slovensku
Ako sme ťa informovali, s hepatitídou je problém vo viacerých častiach Slovenska. Napríklad epidémia hepatitídy typu A na východnom Slovensku trvá už približne rok. Nákaza sa aj naďalej šíri, najmä pre nedostatočné očkovanie proti tomuto vírusu. Ako v októbri informoval portál tvnoviny.sk, problémom sú najmä ľudia, ktorí nemajú prístup k čistej tečúcej vode. V okolí Spiša sa epidémia rozšírila aj medzi deťmi, najmä v škôlkach.
Na Spiši je momentálne evidovaných 21 aktívnych ohnísk výskytu vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Z toho 14 ohnísk sa nachádza v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča a ďalších sedem je v susednom staroľubovnianskom okrese. Informácie vyplývajú z vyhlásenia, ktoré tento týždeň zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR. Situácia pod Tatrami sa tak stále nezlepšuje.
Aktívne ohniská sa nachádzajú v obciach Batizovce, Veľká Lomnica, Toporec, Výborná, Podhorany, Krížová Ves, Stráne pod Tatrami, Huncovce, Rakúsy, Doľany a Bijacovce, ako aj v mestách Svit, Kežmarok, Levoča a Spišské Podhradie. V poslednom týždni však vo väčšine týchto lokalít neevidujú nový výskyt ochorenia, hoci niekoľko nových prípadov bolo zaznamenaných v obciach Podhorany, Doľany a Bijacovce.
Najviac nakazených bolo doposiaľ v obci Podhorany, kde bolo evidovaných 68 prípadov, a v Doľanoch, kde sa celkovo potvrdilo 43 prípadov VHA.
Čo je žltačka a ako sa lieči
Obyvatelia, ktorí prišli do kontaktu s nakazenou osobou, sú pod zvýšeným lekárskym dohľadom a musia byť monitorovaní približne 40 dní. Počas tejto lehoty sa každý pacient musí každých 10 dní hlásiť u lekára, ktorý mu odoberie vzorku moču.
Portál nutriklub.sk uvádza, že ročne sa na žltačku nakazí približne 1,5 milióna ľudí. Hepatitídu typu A je možné získať aj z verejných záchodov. Cestovatelia do exotických krajín by mali byť obzvlášť opatrní, pretože v oblastiach ako Indonézia, Ázia, Južná Amerika či Afrika je hygienická úroveň nižšia než na Slovensku.
Vírus hepatitídy A sa na začiatku prejavuje príznakmi podobnými chrípke, následne prechádza do gastrointestinálnych problémov spojených s bolesťou brucha. Zdrojmi nákazy sú väčšinou infikovaný človek, kontaminovaná voda alebo potraviny. Inkubačná lehota je od 15 do 50 dní.
Keďže ide o vírusové ochorenie, liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov a vytvorenie diéty, ktorá nezaťažuje pečeň.
Jedným z najúčinnejších opatrení proti tomuto vírusu je očkovanie, o čom informuje aj web uvzsr.sk. Medzi hlavné príznaky žltačky patria horúčka, nechutenstvo, žlté sfarbenie pokožky, zvracanie, tmavý moč a svetlá stolica, hoci sa nemusia objaviť u každého. Na Slovensku je schválených päť vakcín proti žltačke. Po očkovaní môžu nastať vedľajšie účinky, ako sú opuch a bolesť v mieste vpichu, začervenanie, únava alebo vracanie, no tieto príznaky zvyčajne do pár dní vymiznú.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, TV Noviny, Archív Startitup, Nutriklub, UVZSR