Nebezpečné sekty sveta úradujú aj na Slovensku: Jedna hlási koniec sveta v roku 2036. Keď začuješ tieto názvy, daj si pozor
- Sekty či nové náboženské hnutia sa nachádzajú aj na Slovensku
- Niektoré sa tvária nevinne, no opak je pravdou
- Sekty či nové náboženské hnutia sa nachádzajú aj na Slovensku
- Niektoré sa tvária nevinne, no opak je pravdou
Po celom svete svete sa to hemží obrovským množstvom siekt, pričom toto číslo je len veľmi ťažké ohraničiť konkrétnym číslom. Posledná štatistika z roku 2001 hovorí, že na Slovensku v tom čase pôsobilo viac ako 15 siekt, ale ako hovorili zainteresovaní odborníci, mohlo a stále ich môže byť až 40.
Označenie „sekta“ napadne mnohým ľuďom najmä v súvislosti s náboženstvom a jeho rôznymi praktikami, avšak náboženstvo ako také, je oveľa širší pojem a nemožno ho zacykliť len pri označení „sekta“ či, ako hovoria dnešní religionisti, „nové náboženské hnutie“.
Čo hovorí odborník
Religionista Zděnek Vojtíšek v knihe Psychologická encyklopedie. Aplikovaná psychologie, definoval pejoratívne slovo sekta ako „pojem, ktorým väčšinová spoločnosť označuje menšinovú náboženskú skupinu, pokiaľ jej učenie, postoje či správanie považuje za deviantné, popr. dokonca za nebezpečné“.
Ďalej napísal, že vplyvom angličtiny pri označení sekta možno hovoriť aj o kulte či deštruktívnom kulte.
„Pojem sekta pochádza z latinského secta, slova, ktoré je zrejme etymologicky odvodené od slovesa sequi vo význame nasledovať. Pôvodne zrejme označoval skupinu, radikálne odlúčenú od náboženského alebo filozofického spoločenstva, na základe ktorého vznikla, tým, že jej členovia neuznávajú bezvýhradne autoritu pôvodných inštitúcií, ale nasledovaním vedúceho vytvárajú inštitúciu novú,“ napísal Vojtíšek.
Pojem sa rozšíril najmä v kresťanskej teológii, a to vplyvom latinského prekladu Biblie a nadobudol význam skupiny oddelenej od cirkvi pre nesprávne učenie, neoprávnenému nakladaniu so sviatosťami či podliehaniu cirkevne neschválenej autorite.
Keďže na Slovensku neexistuje ani jedno profesionálne pracovisko, ktoré by Slovákom ponúkalo špecifickú pomoc a výstupové poradenstvo pre tých ľudí, ktorí sú v sekte, alebo sú závislí na zhubných kultoch, sa práve občianske združenie INTEGRA – Centrum prevencie v oblasti siekt, ako mimovládne, nezávislé a dobrovoľné združenie, venuje sociálno-patologickým javom v spoločnosti najmä u detí, mládeže, ale aj dospelých.
OZ Integra upozornilo na to, že viera je vecou každého jedného človeka a je to jeho slobodné rozhodnutie. Čo ale s prípadmi, keď nejde o slobodné rozhodnutie človeka a keď sa stane obeťou psychickej manipulácie nejakého vodcu a jeho totalitného spoločenstva a ako vôbec spoznáme, že ide o deštruktívne spoločenstvo a manipuláciu? Vieme vôbec pomôcť človeku, ktorý sa už do sekty dostal? A čo ak sme v nej my a ani o tom nevieme?
4 znaky, že si v sekte
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako spoznám, že je niekto z mojich známych v sekte
- Akú skupinu ľudí ohrozujú hnutia najviac
- Prečo jedna z hnutí hovorí o konci sveta v roku 2036
- Aké sekty máme na Slovensku
- Aké sú spoločné znaky nových náboženských hnutí
- Čo má jedno hnutie spoločné s Vladimirom Putinom
- Ako sa Helene podarilo vystúpiť zo sekty
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti