Nebezpečné toxíny v proteínových práškoch: 47 % najpredávanejších značiek nespĺňa normy, najhoršie sú organické

  • Vedci testovali 160 produktov od 70 najpredávanejších značiek
  • V takmer polovici objavili vysoké množstvo toxických látok
žena pijúca protein
Ilustračné foto Freepik
  • Vedci testovali 160 produktov od 70 najpredávanejších značiek
  • V takmer polovici objavili vysoké množstvo toxických látok

Projekt Clean Label nedávno zverejnil správu, ktorá odhalila závažné zistenia týkajúce sa proteínových práškov. Populárne doplnky stravy môžu okrem bielkovín obsahovať aj toxické látky a ťažké kovy.

Správu pripravila renomovaná národná nezisková organizácia, ktorá sa dlhodobo venuje testovaniu kontaminácie rôznych produktov. Zarážajúce je najmä zistenie, že organické produkty, ktoré sú zvyčajne vnímané ako zdravšia a bezpečnejšia alternatíva, vykazovali najvyššiu úroveň kontaminácie ťažkými kovmi.

Riziká rastlinných vs. srvátkových proteínov

Testovanie zahŕňalo 160 produktov od 70 najpredávanejších značiek proteínových práškov, ktoré pokrývajú zhruba 83 % trhu. Analýza ukázala, že 47 % z týchto výrobkov nedodržalo aspoň jedno štátne alebo federálne regulačné pravidlo týkajúce sa bezpečnosti. Medzi ne patria aj prísne normy California Proposition 65, ktoré stanovujú limity pre obsah toxických kovov.

„V priemere mali organické proteínové prášky trikrát viac olova a dvojnásobné množstvo kadmia v porovnaní s neekologickými produktmi,“ cituje magazín Fortune výkonnú riaditeľku projektu Clean Label, Jaclyn Bowen.

Z dediny k michelinskej hviezde: Príbeh šéfkuchárky Gabriely Filca

Správa poukázala na významné rozdiely v obsahu ťažkých kovov medzi rôznymi typmi proteínových práškov. Produkty na rastlinnej báze vyrobené zo sóje, ryže a ďalších rastlinných zdrojov, vykazovali až trojnásobne vyššie množstvo olova v porovnaní s proteínovými doplnkami na báze srvátky.

Problém predstavujú aj niektoré príchute, najmä čokoládová. „Proteínové prášky s príchuťou čokolády obsahovali štyrikrát viac olova a až 110-krát viac kadmia ako prášky s príchuťou vanilky,“ povedala Bowen pre CNN.

Horká čokoláda a kakao obsahujú flavonoidy, antioxidanty a cenné minerály, ktoré podporujú zdravie. Štúdia z júla 2024 však upozornila na alarmujúci stupeň ich kontaminácie ťažkými kovmi. Až 43 % zo šesťdesiatich testovaných produktov z tmavej čokolády prekročilo maximálnu povolenú dávku olova. Tá podľa California Proposition 65 nesmie presiahnuť 0,5 častice na milión (ppm).

Prečo dochádza ku kontaminácii

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) varuje, že akákoľvek úroveň olova v proteínových práškoch predstavuje problém, pretože neexistuje bezpečná hranica. Najvyššie riziko nesú deti, u ktorých môže kontakt s olovom spôsobiť problémy s učením, poruchy správania a pokles inteligencie. U dospelých dochádza k narušeniu činnosti obličiek, vysokému krvnému tlaku a zhoršeniu kognitívnych funkcií.

Pri kadmiu FDA stanovuje nízku tolerovateľnú dennú dávku v rozsahu 0,21 – 0,36 mikrogramu na kilogram telesnej hmotnosti. Konzumácia kadmia môže vyvolať akútne zdravotné ťažkosti, ako sú žalúdočné bolesti, nevoľnosť alebo vracanie.

Ťažké kovy sa do prostredia uvoľňujú v dôsledku prirodzených geologických procesov. Následne sa akumulujú v pôde, vode a vzduchu, pričom prenikajú do potravinového reťazca. Ľudské aktivity, najmä priemyselné a poľnohospodárske činnosti, výrazne zvyšujú koncentráciu týchto toxických látok v prostredí.

„Olovo môže byť prítomné v potravinách z prostredia, kde sa potraviny pestujú alebo spracovávajú,“ vysvetľuje FDA. Hladiny olova v životnom prostredí závisia od geografického zloženia oblasti a od vzdialenosti k miestam, kde sa olovo vyrábalo alebo používalo na výrobu rôznych produktov.

Kadmium sa do proteínových práškov dostáva z prostredia, v ktorom sa pestujú alebo spracovávajú jednotlivé suroviny. Vysoké koncentrácie tohto prvku vznikajú najmä v oblastiach používajúcich fosfátové hnojivá alebo v lokalitách, kde prebiehajú činnosti ako tavenie, ťažba a spaľovanie fosílnych palív.

Odporúčania pre bezpečnú konzumáciu proteínových práškov

Proteínové prášky môžu naďalej tvoriť súčasť zdravého jedálnička, ak sa pri ich výbere postupuje uvážene, zdôraznila Bowen.

„Pre jednotlivcov, ktorí preferujú plne rastlinnú stravu, sa proteínové prášky na báze hrachu javia ako tie s najnižšou hladinou ťažkých kovov,“ uviedla. „Ak strava nie je obmedzená diétnymi požiadavkami, dostupné údaje naznačujú, že proteínové prášky vyrobené zo srvátky alebo vajec s vanilkovou príchuťou obsahujú najmenšie množstvo toxických látok.“

Správa tiež odporúča produkty s certifikáciou Clean Label, ktoré zaručujú vysokú kvalitu a nižšie riziko kontaminácie. Medzi odporúčanými značkami sa nachádzajú Nutrition (z Veľkej Británie), Ritual, Oziva, Puori, Wellbeing Nutrition, Wicked Protein, Nutrabox a Gorilla.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Fortune, CNN, Clean Label

Najnovšie videá

Trendové videá