Nebezpečný karcinogén sa nachádza v prípravkoch, ktoré tisíce žien používajú denne. Uniká z obalu do vzduchu
- V prípravkoch proti akné sa môže tvoriť vysoké množstvo známeho karcinogénu
- Ide o prípravky na predpis, no aj tie voľne dostupné v drogériách
- V prípravkoch proti akné sa môže tvoriť vysoké množstvo známeho karcinogénu
- Ide o prípravky na predpis, no aj tie voľne dostupné v drogériách
Spoločnosť Valisure testovala desiatky voľnopredajných výrobkov a výrobkov na predpis proti akné obsahujúcich benzyolperoxid. Táto látka sa bežne používa v kozmetike už od 20. rokov 20. storočia, kedy jej využitie na liečbu akné objavil Jack Breitbart pod záštitou laboratórií Revlon.
Produkty s benzyolperoxidom sa používajú na liečbu mierneho až stredne závažného akné. Pôsobí tak, že znižuje množstvo baktérií spôsobujúcich akné a vysušuje pokožku, ktorá sa následne olúpe. Výskum však odhalil, že pri nesprávnom skladovaní sa benzyolperoxid rozkladá na známy karcinogén s názvom benzén.
Nebezpečne vysoké hodnoty
Laboratórium Valisure vo svojom najnovšom výskume testovalo až 66 produktov proti akné, medzi nimi aj známe značky ako CeraVe, La Roche Posay alebo Clinique. Podľa laboratória boli vo vnútri výrobkov obsahujúcich benzyolperoxid, ako aj v ich bezprostrednom okolí, namerané zvýšené hodnoty benzénu.
Benzén teda môže unikať z obalov výrobkov, čo predstavuje potenciálne riziko vdýchnutia. Pri jednom z vykonaných testov bol výrobok značky Proactiv skladovaný pri 70 °C, čo je teplota v aute zaparkovanom na slnku. Namerané hodnoty pri tomto teste boli až 1 270-krát vyššie, ako je bezpečné množstvo benzénu vo vzduchu.
„Tento objav zásadnej nestability benzoylperoxidu a tvorby benzénu sa podstatne líši od predchádzajúcich zistení spoločnosti Valisure o benzéne v opaľovacích krémoch, dezinfekčných prostriedkoch na ruky a iných spotrebiteľských výrobkoch,“ uviedol spoluzakladateľ a prezident spoločnosti Valisure David Light.
„Benzén, ktorý sme našli v opaľovacích krémoch a iných spotrebiteľských výrobkoch, boli nečistoty, ktoré pochádzali z kontaminovaných zložiek. Benzén vo výrobkoch s benzoylperoxidom však pochádza zo samotného benzoylperoxidu, pričom jeho množstvo niekedy stonásobne prekračuje stanovený limit. To znamená, že problém sa týka širokej škály výrobkov s benzoylperoxidom, ako na lekársky predpis tak aj voľnopredajných, a vyžaduje si naliehavé opatrenia.“
Suché šampóny aj opaľovacie krémy
V roku 2022 rovnaké laboratórium testovalo 148 rôznych suchých šampónov od 38 značiek. Až v 70 % vzoriek boli zistené zvýšené hodnoty benzénu. Najvyššie hodnoty boli namerané v produktoch značky Not Your Mother’s, no na zozname sa objavili aj známe značky ako Batiste alebo TRESemmé.
Plechovka suchého šampónu Batiste obsahovala 15 častíc benzénu na milión v jednom spreji. Americká Agentúra na ochranu životného prostredia uvádza, že pravidelné vdychovanie benzénu v množstve 0,0004 častice na milión počas celého života môže spôsobiť rakovinu u jedného zo 100 000 ľudí. Ako problematické sa ukázali aj hodnoty namerané v opaľovacích krémoch alebo dezinfekciách.
Niektoré výskumy za zdroj kontaminácie benzénom pri výrobkoch v spreji označujú propelanty, teda hnacie plyny. Kozmetika v spreji často obsahuje propán alebo bután, ktoré pochádzajú z ropy. Benzén je známou kontaminujúcou látkou ropných produktov. Hoci sa predpokladá, že propán a bután určené pre kozmetické účely sú čistené tak, aby sa v nich benzén nenachádzal, nie vždy to musí byť pravdou.
Ako nebezpečný je benzén?
Ľudia s benzénom prichádzajú do styku na dennej báze. Bežne sa používa ako rozpúšťadlo v chemickom a farmaceutickom priemysle. Stopové množstvá sa nachádzajú v cigaretovom dyme, benzíne, lepidlách či čistiacich prostriedkoch. To, že benzén je pre ľudí toxický, je známe už viac ako 120 rokov.
V štúdii o benzéne z roku 1939 sa uvádza, že „dlhodobá expozícia akejkoľvek koncentrácii benzénu vyššej ako nula nie je bezpečná“, čo sa opakuje aj vo výskume z roku 2010, v ktorom sa uvádza: „Pravdepodobne neexistuje bezpečná úroveň expozície benzénu a všetky expozície predstavujú určité riziko.“
Ľudia sú benzénu vystavení predovšetkým dýchaním vzduchu, ktorý túto chemikáliu obsahuje. American Cancer Society uvádza, že až viac ako polovica benzénu, s ktorým ľudia prichádzajú do styku, pochádza z cigaretového dymu.
Hladiny benzénu v miestnostiach, kde sa fajčí, sú niekoľkonásobne vyššie, než je normálna hladina. Vystavenie sa benzénu je spojené s vyšším rizikom rakoviny, najmä leukémie a iných druhov rakoviny krvných buniek.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Valisure, WebMD, Valisure, Annual Reviews, American Cancer Society