Nebezpečný vírus Cerberus kradne ľuďom peniaze z banky. Vieme, ako sa pred ním ubrániť

  • Odborníci varujú pred nebezpečným softvérom
  • Dokáže získať tvoje bankové údaje
internet banking a error
Ilustračné foto Archív Canva
  • Odborníci varujú pred nebezpečným softvérom
  • Dokáže získať tvoje bankové údaje

Nebezpečný bankový vírus opäť ohrozuje Slovákov. Dokáže ti ukradnúť bankové údaje a poslať peniaze tak, kam chce. Robí to často bez povšimnutia, a tak sa môže stať, že ti jedného dňa neznámy páchateľ vybieli účet. 

Podľa bezpečnostných expertov sa v posledných týždňoch v Česku objavuje znovu staronový bankový vírus Cerberus, ktorý sa rýchlo šíri. Tento škodlivý softvér, známy aj ako trójsky kôň, sa za len dva mesiace vyšvihol na tretie miesto medzi najrozšírenejšími hrozbami. Jeho cieľom je pripraviť obete o peniaze, a to bez toho, aby si to všimli.

Vírus dorazí aj k nám

Ondrej Macko, odborník na informačné technológie, varuje, že tento vírus už bol aj na Slovensku a pravdepodobne sa sem vráti. „Spojenie Slovenska s Českom v oblasti bankovníctva je veľmi úzke, preto k tomu veľmi pravdepodobne dôjde,“ povedal pre tvnoviny.sk.

Vírus podľa neho dokáže rozpoznať, kto sa v danej chvíli prihlasuje. Potom ukradne prístupové údaje používateľa a pošle mu konkrétnu SMS správu. Vírus potom tieto údaje zašle podvodníkovi, ktorý za tým všetkým stojí.

„Takto útočník získa všetky údaje na to, aby sa mohol prihlásiť do účtu, ako keby bol jeho majiteľom, poslať peniaze tam, kam chce, a mohol nepozorovane odísť,“ povedal Macko.

Cerberus funguje tak, že sa dostane na server banky a zachytáva prihlasovacie údaje a dvojstupňové overovanie používateľov ešte pred tým, ako sa prihlásia do svojho internetového bankovníctva. Potom údaje posiela útočníkovi, ktorý môže neopatrne nakrútiť peniaze z účtu. Ako zdôrazňuje Macko, používateľ si môže nič nevšimnúť, pretože vírus nie je v jeho zariadení, ale na serveri banky.

Podľa Macka je najlepšou ochranou proti Cerberusovi biometrické overovanie, ako je odtlačok prsta alebo rozpoznanie tváre. Tieto metódy sú najbezpečnejšie pri potvrdzovaní operácií v bankovej aplikácii.

Podvodné transakcie za 12 miliónov eur

V prvom polroku 2023 sa na Slovensku zaznamenalo celkovo 7 478 podvodných transakcií s úhradami, ktoré dosiahli hodnotu 12 miliónov eur. Informovali o tom v pondelok na tlačovej konferencii zástupcovia Slovenskej bankovej asociácie (SBA) na základe najnovších súhrnných údajov z celého sektora, ktoré banky polročne reportujú do Národnej banky Slovenska (NBS). Predpokladajú, že počet podvodov bude ďalej narastať.

Z pohľadu rozsahu podvodov dominuje na Slovensku phishing, zatiaľ čo výšku zneužitej sumy predstavujú najmä podvody s investovaním do kryptomien. SBA tvrdí, že banky na Slovensku stále zlepšujú svoje obranné mechanizmy, ale s narastajúcou odolnosťou bánk sa zvyšuje aj počet podvodov cielených priamo na klientov.

Predseda komisie zameranej na podvody SBA a riaditeľ bezpečnosti Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský priblížil, že boj proti podvodom vyžaduje aktívnu spoluprácu medzi súkromným a verejným sektorom. Podvodníci využívajú techniky sociálneho inžinierstva, slabiny sociálnych sietí a nástup technológií umelej inteligencie.

Umelá inteligencia pomáha podvodníkom

Značná časť podvodov je spojená s vysoko sofistikovanými skupinami organizovaného zločinu. Získané finančné prostriedky z týchto podvodov často slúžia na financovanie ďalších nelegálnych aktivít, vrátane prania špinavých peňazí.

Pri investičných podvodoch, ako je podvodné investovanie do kryptomien, klienti prevádzajú svoje finančné prostriedky na cudzie účty za vidinou investičnej príležitosti. Banky sa snažia ochrániť finančné prostriedky klienta a vykonávajú aktivity, aby zabránili ďalším platbám zmanipulovaného klienta.

Banky očakávajú, že technológie umelej inteligencie budú zohrávať čoraz väčšiu úlohu pri vykonávaní dômyselnejších útokov, ako sú personalizované phishingové podvody, krádeže identity pomocou deepfake technológie a manipulácie cielené na klientov bánk.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá