Nebezpečný vírus sa vrátil do Európy po 20 rokoch. Účinný liek neexistuje
- Vďaka očkovaniu sa podarilo vírus v Európe potlačiť
- Teraz ho opäť objavili aj u našich susedov
- Na vírus neexistuje účinný liek
- Vďaka očkovaniu sa podarilo vírus v Európe potlačiť
- Teraz ho opäť objavili aj u našich susedov
- Na vírus neexistuje účinný liek
V Nemecku, Španielsku a Poľsku objavili v odpadových vodách nebezpečný poliovírus, ktorý spôsobuje detskú obrnu. Ide o závažné zistenie, keďže Európa bola od roku 2002 bez výskytu tohto vírusu, informuje tvnoviny.sk.
Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2023 riziko medzinárodného šírenia poliovírusu zostáva mimoriadnou udalosťou.
Nákaza, ktorá vedie k ochrnutiu
Detská obrna je vážne ochorenie, ktoré napáda nervový systém a môže viesť k ochrnutiu. Najohrozenejšou skupinou sú deti do 8 rokov. Účinnou ochranou je očkovanie, ktoré sa na Slovensku podáva v troch dávkach počas prvého roka života dieťaťa. Hoci v spomínaných okolitých krajinách zatiaľ nezaznamenali žiadne prípady ochorenia, situácia si vyžaduje zvýšenú pozornosť.
Profesor Tomasz Dzieciątkowski sa pre poľský portál PAP vyjadril, že detekcia vírusu detskej obrny v odpadových vodách nepredstavuje vážnu hrozbu pre verejné zdravie. Virológ v rozhovore pre PAP zdôraznil, že riziko nákazy pre ľudí, ktorí boli v detstve očkovaní a dodržiavajú základné hygienické pravidlá, je prakticky nulové.
Hlavný inšpektor hygienických zariadení Paweł Grzesiowski však oznámil, že vo vzorke komunálnych odpadových vôd bol zistený zmutovaný vírus detskej obrny.
Profesor Dzieciątkowski povedal, že Poľsko je stále krajinou s vysokou úrovňou zaočkovanosti proti ochoreniu spôsobenému týmto vírusom. Podľa neho je taktiež mizivá šanca, že by sa patogén mohol dostať do vody z vodovodu a skonzumovali ho ľudia. Vysvetlil aj to, že zistený vírus nie je tzv. divoký typ, teda ten s najvyšším infekčným potenciálom.
„Posledné infekcie divokým variantom vírusu detskej obrny boli v Poľsku zistené pred 40 rokmi, v roku 1984. Odvtedy nebol zistený ani jeden prípad. Je však možné, že vírus bude cirkulovať v prostredí a bude z času na čas detegovaný.“
Neexistuje liek
U väčšiny nakazených prebieha nákaza poliovírusom bez príznakov alebo len s miernymi prejavmi. V najhorších prípadoch však môže spôsobiť trvalé ochrnutie alebo smrť. Pôvodne existovali tri typy divokého poliovírusu. Dva z nich sa už podarilo vo svete vyhubiť. Stále však prežíva typ 1, ktorý je najnebezpečnejší a môže viesť k ochrnutiu.
Ochorenie sa môže prejaviť v troch formách. Najľahšia pripomína chrípku. Stredne ťažká spôsobuje zápal mozgových blán. Najťažšia forma vedie k ochrnutiu. K ochrnutiu dochádza u menej ako jedného percenta nakazených.
Vírus sa šíri najmä kontaminovanou vodou a potravinami, z človeka na človeka sa prenáša aj kvapôčkovou infekciou pri kašli a kýchaní. Šíriť sa môže aj pri kontakte s výkalmi nakazenej osoby alebo pri nedostatočnej hygiene. Najviac ohrozené sú neočkované deti do 5 rokov a tehotné ženy, informuje web Cleveland Clinic.
Riziko nákazy hrozí aj ľuďom, ktorí cestujú do oblastí s výskytom vírusu. V súčasnosti sa divoký poliovírus vyskytuje už len v dvoch krajinách, a to v Pakistane a Afganistane, vo väčšine krajín sveta sa podarilo ochorenie eliminovať vďaka očkovaniu. Očkovanie je totiž jediným účinným spôsobom prevencie nákazy. Proti detskej obrne totiž neexistuje účinná liečba.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: tvnoviny.sk, WHO, PAP, Cleveland Clinic