Nebezpečným legálnym „hračkám“ z automatov je koniec. Deti kvôli nim končili na urgente
- Predaje psychoaktívnych látok, ktoré mohli deti kupovať v automatoch, skončili
- Rezort zdravotníctva plánuje v tejto súvislosti aj zmeny v zákonoch
- Predaje psychoaktívnych látok, ktoré mohli deti kupovať v automatoch, skončili
- Rezort zdravotníctva plánuje v tejto súvislosti aj zmeny v zákonoch
Skončili sa predaje psychoaktívnych látok, ktoré mohli deti kupovať v automatoch. Tie sa objavovali vo všetkých bežných obchodných centrách a mnohí ich nazývali ako „legálne drogy“. Na urgentných príjmoch lekári často liečili tínedžerov s otravou práve od týchto látok.
Ako informuje portál Noviny.sk, zoznam zakázaných látok sa čoskoro rozšíri a ministerstvo zdravotníctva plánuje v tejto súvislosti aj zmeny v zákonoch.
Vážne prípady otravy
V posledných mesiacoch produkty obsahujúce látku HHC viackrát spôsobili, že deti s poruchami vedomia alebo inými znakmi akútnej otravy skončili na urgentných príjmoch.
„Denne k nám privážajú intoxikované deti. Z nich štyri deti priznali požitie látky HHC. Zdravotný stav jedného z nich si vyžiadal hospitalizáciu,“ uviedla hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Dana Kamenická.
V auguste 2023 priviezli do humenskej nemocnice dvoch tínedžerov s otravou. V súvislosti s týmto prípadom polícia začala trestné stíhanie kvôli drogovej trestnej činnosti.
Ministerstvo zdravotníctva pracuje na zmene
Lekári vyzývajú rodičov, aby poučili svoje deti o nebezpečenstve týchto látok. Prevádzkovateľ automatov argumentuje, že 80 % z nich má čítačky občianskych preukazov.
Ministerstvo zdravotníctva navrhlo zaradiť tieto látky medzi omamné a psychotropné látky.
„Aktuálne je vo vnútrorezortnom pripomienkovom konaní a vyhodnocujú sa pripomienky,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.
Podľa informácií portálu Noviny.sk už niektoré nákupné centrá začali tieto predajné automaty odstraňovať.
„Situáciu monitorujeme a ako rodinnému centru nám nie je ľahostajná. S nájomcom sme nateraz ukončili zmluvu, dokým sa situácia ohľadom tejto témy nevyrieši. Automat v dohľadnej dobe odstránia,“ napísali v stanovisku z nákupného centra Bory Mall Bratislava.
Ministerstvo zdravotníctva spolu s rezortmi vnútra a spravodlivosti pracuje na zmene zákonov. Chcú tým dosiahnuť efektívnejšie zaradenie týchto látok na zoznam, pretože na trhu neustále pribúdajú nové.
Nebezpečné cukrovinky u našich českých susedov
Na českom trhu sa aktuálne objavujú cukrovinky, bonbóny či sušienky s obsahom psychoaktívnej látky, ktorá má porovnateľné účinky s THC. Český národný koordinátor pre protidrogovú politiku Jindřich Vobořil v utorok vyzval predajcov, aby produkty stiahli z trhu ešte pred prijatím zákona o nových psychomodulačných látkach, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Ponúkané produkty obsahujú najmä nový polysyntetický kanabinoid HHC. Na rozdiel od THC sa na túto látku nevzťahuje žiadna právna norma, čo umožňuje jej nekontrolovateľný predaj v akejkoľvek podobe, neoverenej kvalite a bez obmedzenia ktorémukoľvek zákazníkovi, upozornil Vobořil.
Za obzvlášť problematickú považuje ponuku HHC vo forme pripomínajúcej pochutiny, ktorá je atraktívna najmä pre deti a dospievajúcich.
„Konzumácia týchto výrobkov, často s obsahom kanabinoidov vo vysokej koncentrácii, môže byť riziková vzhľadom na možnú silnú a neočakávanú intoxikáciu z dôvodu pomalého vstrebávania aktívnych látok, ich predĺženého pôsobenia alebo pre ťažkosti kontrolovať priebeh intoxikácie po požití,“ varoval protidrogový koordinátor.
Okrem množstva skonzumovanej látky sa riziko zvyšuje pri požití v kombinácii s alkoholom, liekmi či inou látkou, ktorá má psychoaktívny účinok, a to najmä u detí.
Ponúkať takéto produkty formou potravín, ktoré sú pre ne atraktívne, považuje za obzvlášť neetické. Výrobcov a predajcov vyzval, aby prehodnotili svoje postupy a takéto produkty stiahli z predaja.
„O to isté žiadam pri ďalších možných produktoch radu kanabinoidných látok, ktoré sú už podľa našich informácií pripravené na sprístupnenie na trhu,“ zdôraznil Vobořil a dodal, že v opačnom prípade bude štát reagovať oveľa razantnejšie.
Zdroje: Noviny.sk, TASR