Nečakaná cesta k dlhovekosti: Presne stanovená dávka stresu dokáže spomaliť starnutie
- Výskumy poukazujú na to, že ľudia zažívajú každý deň stres
- Stres je životu potrebný z rôznych dôvodov
- Dávka stresu má pozitívne účinky na zdravie
- Výskumy poukazujú na to, že ľudia zažívajú každý deň stres
- Stres je životu potrebný z rôznych dôvodov
- Dávka stresu má pozitívne účinky na zdravie
Určite si už veľakrát počul od druhých, že nemáš stresovať, lebo to neprospieva tvojmu zdraviu. Stres nás prevádza každým dňom. Stresové situácie sa vytvárajú zo sekundy na sekundy. Ľudia sa dokážu mnohokrát vystresovať z toho, že im podvedomie hovorí, že by v strese nemali byť, no predsa sú. Stres však nie je vždy nepriateľom. Nové výskumy poukazujú na to, že stres je v skutočnosti zdraviu prospešný a medzi jeho výhody vedci zaradili zlepšenia funkcie mozgu a aj zdravšie starnutie.
Žijeme v dobe, kde sa ľudia neustále naháňajú, nič nestíhajú a neustále sa cítia vystresovaní. A pritom je stres životne dôležitý, a je to nevyhnutná reakcia na niektoré podnety. Úlohou stresu je pripraviť organizmus na adekvátnu reakciu voči zdroju záťaže, napríklad prípravou organizmu na útok alebo útek, a tým zabezpečiť svoje prežitie.
Čo je to vlastne stres?
Stres je všadeprítomný. Výskumy poukazujú na to, že ľudia pociťujú nejakú formu stresu až 90 % dňa. Ale čo sa vlastne deje s tvojím telom, keď riešiš rodinnú drámu alebo pracovné termíny? Keď zažívaš stres, v tele sa uvoľnia hormóny, ako napríklad adrenalín, ktorý spôsobí reťazovú reakciu vo vnútri nervového systému. Ten ti spôsobí to, že pod veľkým tlakom ti srdce začne biť rýchlejšie, potia sa ti dlane, zrýchli sa ti dýchanie a máš pocit, že si v ohrození.
Tieto stavy ti môžu spôsobiť rôzne vonkajšie faktory, ako tlak nadriadeného, horor v televízii, prehratý zápas milovaného tímu, hádka s partnerom, neposlušné deti alebo politická debata. Na druhej strane, keď si v strese, v tele sa vyplaví aj iný hormón, ktorý spôsobuje pozitívnejšie fyziologické javy. Tento hormón sa nazýva oxytocín, ktorému sa hovorí aj hormón šťastia, a ten spôsobuje ľuďom pozitívne emócie.
Ak stres dlhodobo pretrváva a nie je riešený, je spojený s psychickými a fyzickými zdravotnými problémami, dokonca zvyšuje riziko chronických ochorení, ako sú napríklad srdcové choroby. Samotná reakcia človeka na stres je životne dôležitá. Môže ti pomôcť prekonať ťažké obdobie, alebo dokonca uniknúť fyzickému nebezpečenstvu. A ak sa akútny stres dobre zvládne, môže ti zlepšiť zdravie či mentálnu pohodu.
Ako hormón stresu vplýva na organizmus?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako stres ovplyvňuje biologické starnutie?
- Aké pozitívne účinky má stres na telo?
- Koľko stresu mať je dobré pre človeka?
- Ako stres zlepšuje zdravie?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti