Nečakaná predpoveď expertov: K tejto strane sa pridá Ivan Korčok. „Viem si ho predstaviť na čele“
- Ivan Korčok pokračuje v politike
- V hre sú štyri scenáre
- Jozef Lenč a Radoslav Štefančík na to majú jasný názor
- Ivan Korčok pokračuje v politike
- V hre sú štyri scenáre
- Jozef Lenč a Radoslav Štefančík na to majú jasný názor
Napriek tomu, že v tohtoročných prezidentských voľbách získal viac než 1, 2 milióna voličov, nevyhral ich. Exminister zahraničia a bývalý kandidát na prezidenta Ivan Korčok, ktorého v druhom kole volieb porazil prezident Peter Pellegrini, si po voľbách zobral tzv. „oddychový čas“. Ten sa týkal aj jeho zvažovania, či bude ďalej pôsobiť v politike.
Diplomat po niekoľkých mesiacoch minulý týždeň prelomil mlčanie.
„Nedávny prieskum ukázal, že po tom, čo som sa v prezidentských voľbách uchádzal o podporu ako občiansky kandidát, ľudia vidia moje pokračovanie v službe Slovensku. Toto je pre mňa dôležité zistenie a povzbudenie a motivácia, a aj preto som sa rozhodol pokračovať v slovenskej politike,“ vyhlásil Korčok. Odvolával sa pritom na prieskum agentúry Focus, ktorý si nechal vypracovať, píše TASR.
Niekdajší kandidát na prezidenta svoje ďalšie pôsobenie v politike presne nekonkretizoval. Avšak v diskusii Denníka N na festivale Atmosféra povedal, že „viac-menej súhlasí“ s tým, že bude členom nejakej politickej strany.
Startitup tak medzi odborníkmi zisťoval, ku ktorej strane by sa exminister zahraničia nakoniec mohol pridať. Bude to PS, SaS alebo Demokrati? Samozrejme, v hre môže byť aj iný variant.
Lenč: Demokrati sú najlogickejšia alternatíva
„Mali by sme logicky vychádzať z toho, čo už urobil a k čomu sa hlási. A mne z toho najpravdepodobnejšie vychádzajú Demokrati. Pretože v SaS ponuku mal a odmietol ju, ísť tam znovu by podľa môjho názoru bolo smiešne. Ísť do PS, ktoré má predsedu, ktorý ich pozdvihol zo šiestich percent na vyše dvadsať, a uchádzať sa o to, že ho nahradí, by bolo tiež zvláštne a nedáva to logiku. On sa považuje za umierneného konzervatívca a takým bol aj zakladateľ Demokratov Eduard Heger,“ hovorí pre Startitup politológ Jozef Lenč.
„Tá strana má menej ako tri percentá a potrebuje pomôcť, je to podľa môjho názoru najlogickejšia alternatíva,“ dodáva expert.
O niečo inak vidí situáciu politológ Radoslav Štefančík. „Teoreticky by mohla byť ešte možnosť založiť novú stranu, pričom by to nemusela byť strana, ktorá vznikne na ‚zelenej lúke‘, ale mohla by vzniknúť integráciou menších politických strán. Na druhej strane politických strán na Slovensku už je veľmi veľa a Ivan Korčok má možnosť presadiť sa v alternatívach spomínaných strán (PS, SaS, Demokrati, pozn. red.),“ analyzuje Štefančík.
Štefančík: Viem si ho predstaviť na čele Demokratov, v hre môže byť aj PS
Podľa politológa, čo sa týka Progresívneho Slovenska, mohli sme napríklad vidieť, že bývalý predseda vlády Ľudovít Ódor sa dokázal uplatniť bez toho, aby bol v nejakých vysokých straníckych štruktúrach.
„Takže si viem predstaviť, že aj pán Korčok by sa uspokojil s takouto nejako pozíciou, že by pôsobil v PS, ale nemusel by byť na čele tejto strany. Je to síce ďaleko, ale mohol by byť napríklad volebný líder. Myslím, že na Korčoka nikto nezabudne, ak bude aktívny,“ zamýšľa sa odborník.
„Čo sa týka SaS, tak pozíciu jednotky už odmietol, čo by bolo zvláštne, keby sa teraz vrátil. Pri Demokratoch je problémom, že sú mimo parlamentu, ale sú mimoriadne aktívni a dokážu sa presadiť v médiách. Viem si ho predstaviť na čele Demokratov, s Jaroslavom Naďom sú si ľudsky blízki, takže si viem predstaviť, že by dokázali fungovať ako dobrá dvojka,“ tvrdí Štefančík.
„Z hľadiska povolebnej stratégie po ďalších voľbách by to bolo rozumné. Vzhľadom na to, že Progresívne Slovensko by mohlo vysať malé strany, ako tomu bolo v eurovoľbách. Zo strategického hľadiska by to bolo pre Ivana Korčoka aj výhodné, keby budoval alternatívu PS, ktorá by neskôr fungovala ako potencionálny najbližší koaličný partner PS,“ uzatvára politológ Radoslav Štefančík.
Zdroje: TASR, Denník N