Nečakaná zbraň Ukrajiny: Čisto ženské „komando“ sabotérok ničí Putinových vojakov

  • Ukrajinské partizánky vytvorili skupinu až 1 000 žien, ktoré operujú na okupovaných územiach Ukrajiny
  • Ruským vojakom darovali vodku s laxatívmi
Ruskí vojaci strážia oblasť počas návštevy skupiny zahraničných novinárov v Chersone, Chersonská oblasť.
Ilustračné foto: SITA/AP Photo, File
  • Ukrajinské partizánky vytvorili skupinu až 1 000 žien, ktoré operujú na okupovaných územiach Ukrajiny
  • Ruským vojakom darovali vodku s laxatívmi

Niektorí obyvatelia Rusmi okupovaných území sa s ruskou nadvládou stále nezmierili. To je aj prípad ženských sabotérok zo skupiny „Zla Mavka“. Partizánky tvrdia, že v súčasnosti ich je vyše 1 000, pričom operujú na mnohých územiach Ukrajiny, ktoré Rusi okupujú.

Partizánky pôsobia online i v teréne, pričom život mali ruským vojakom skomplikovať napríklad ponúknutím vodky s laxatívmi. Práve narúšanie schopnosti ruskej armády je cieľom partizánok.

Jedna z členiek tejto skupiny poskytla rozhovor portálu The Sun, kde ozrejmila fungovanie celej organizácie.

„Keď odpor na okupovaných územiach pokračuje, znamená to, že Rusko nevyhrá,“ uviedla partizánka, ktorá sa z bezpečnostných dôvodov predstavila len ako „Mavka“.

„Všetkých tu chcú psychicky zlomiť, zatiaľ čo náš odpor pokračuje, znamená to, že prehrávajú,“ uviedla členka skupiny pre The Sun.

Aj na miestach, kde sú Rusi už 10 rokov 

Partizánky rozdávajú na okupovaných územiach letáky, ktoré prinášajú správy. Vylepujú proukrajinské plagáty či pália ruské vlajky i noviny. Aj za takéto skutky hrozí v okupovanej časti Ukrajiny veľký trest. Partizánky sa ale rozhodli toto riziko podstúpiť.

„Nasie*ame ich a toto sa mi páči. Každý deň im pripomíname, že sú na Ukrajine. Toto nie je Rusko a nikdy nebude,“ povedala odvážna žena.

Začiatok skupiny sa datuje do februára 2023, keď ju v Rusmi okupovanom Melitopole založili tri ženy. Z troch žien sa rozšírili počty na 200 členiek, súčasne majú o 800 partizánok viac. Zlá Mavka operuje nielen na územiach, ktoré získalo Rusko pri invázii v roku 2022, ale aj na tých, ktoré boli okupované oveľa skôr, ako je Krym či niektoré mestá na Donbase.

„Pôsobíme na všetkých okupovaných územiach v Kryme, Donbase, Luhansku, dokonca aj v tých mestách, ktoré sú okupované viac ako 10 rokov,“ vysvetlila žena.

Ruskí vojaci strážia areál hydroelektrickej stanice v Novej Kakhovke na Ukrajine
zdroj: SITA/AP Photo, File

Pomenovanie Zlá Mavka vychádza z ukrajinskej mytológie. Označovalo ženskú bájnu postavu žijúcu v lesoch, ktorá lákala mužov do lesa, kde ich ušteklila k smrti.

Najznámejší čin, ktorým sa partizánska Zlá Mavka preslávila, bola otrava ruských vojakov doma vyrobenou vodkou, ku ktorej partizánky primiešali laxatíva.

„Počas niektorých sviatkov, ako je Veľká noc alebo Vianoce, začínajú (ruskí vojaci) oveľa viac piť alkohol a začínajú oslavovať,“ opísala žena situáciu.

Partizánky zohnali doma vyrobenú vodku, do ktorej primiešali veľa laxatív.

„Poslali sme to vojakom s vďačnými slovami ako: ‚Ďakujeme, že ste nás oslobodili. Ste takí dobrí, chlapci.‘  Samozrejme, sú veľmi šťastní, pijú to a dúfajú, že budú mať naozaj fantastickú noc.“ Opísala okolnosti otravy ruských vojakov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zla Mavka (@zlamavka)

Obyvatelia okupovaných území už strácajú nádej 

Ženy zo Zlej Mavky nie sú jediné, ktoré sa ruským okupantom postavili na odpor. V minulosti sme informovali o partizánkach na Kryme, ktoré mali koláčmi a vodkou otráviť 46 ruských vojakov.

Denník Novoje Vremja poukázal na to, že život na okupovaných územiach nie je žiadna slasť. Povedali mu to obyvatelia mesta Melitopol v Záporožskej oblasti. Rusi sa snažia toto mesto predstaviť ako modelové mesto, kde sa žije „pokojný a mierumilovný život“.

Obyvateľov ale trápi nedostatok práce, s ním spojený aj nedostatok peňazí, predražené potraviny či lieky.

„Ľudia chodia do kaviarní, deti sa hrajú, maľujú sa budovy a opravujú cesty,“ povedala denníku obyvateľka Melitopolu.

„Zároveň sa však nič nerobí v menej viditeľných oblastiach. Sme svedkami beztrestnosti nových ,úradov‘, práca tu nie je, ceny rastú, zdravotníctvo je slabé, počet neformálnych trhov rastie,“ pripomenula žena.

Obyvateľka mesta pripomenula, že ruská okupácia tu trvá už vyše dvoch rokov a väčšina miestnych, ktorí ešte neušli, stráca nádej, že ich mesto bude oslobodené.

Zdroje: The Sun, Novoje Vremja

Najnovšie videá

Trendové videá