Nečakané boje na území Ruska: Kremeľ evakuoval 9 obcí, Ukrajina môže z podivného útoku vyťažiť

  • V Belgorodskej oblasti bolo napadnutých niekoľko obcí
  • K útoku sa prihlásili ruské ozbrojené anti-kremeľské skupiny
  • Moskva evakuovala viacero dedín
Belgorodská oblasť po útoku ruských partizánov
TASR/AP, Prigozhin Press Service
  • V Belgorodskej oblasti bolo napadnutých niekoľko obcí
  • K útoku sa prihlásili ruské ozbrojené anti-kremeľské skupiny
  • Moskva evakuovala viacero dedín

Podľa najnovších správ Ruské ministerstvo obrany uvádza, že jeho armáda už ozbrojencov za ruskou hranicou odrazila. Ruské jednotky pri tom údajne zlikvidovali skupinu militantov a vojenskej techniky.

„Počas protiteroristickej operácie boli nacionalistické formácie zablokované a zničené leteckými údermi a delostreleckou paľbou,“ uviedlo v utorok ruské ministerstvo obrany.

„Zvyšná časť ‚nacionalistov‘ bola zatlačená na ukrajinské územie, kde boli ostreľovaní, až kým neboli úplne zlikvidovaní,“ píše sa vo vyhlásení.

O život vraj prišlo „viac ako 70 ukrajinských teroristov, štyri bojové obrnené vozidlá a päť pick-upov“, dodalo ministerstvo obrany.

Rastúci chaos v Belgorodskej oblasti je zriedkavým prípadom konfliktu v blízkosti aj ruských, a nie len ukrajinských dedín. Boje na hranici potvrdili predstavitelia Ruska aj Ukrajiny.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že prezidenta Putina informovali. Dodal, že armáda sa pokúša „sabotérov“ vyhnať. 

Ukrajina sa od spojenia s ruskými partizánskymi bojovníkmi dištancuje. Kyjev tvrdí, že tieto skupiny konajú nezávisle a nepodliehajú vojenskej kontrole.

„Áno, dnes Ruský dobrovoľnícky zbor a Légia sloboda Ruska, ktorú tvoria občania Ruskej federácie, spustili operáciu na oslobodenie území v Belgorodskej oblasti od takzvaného Putinovho režimu. Ide o ich snahu dať nepriateľa do poriadku a vytvoriť určitú bezpečnostnú zónu na ochranu ukrajinského civilného obyvateľstva,“ uviedol v pondelok pre ukrajinské médiá hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov.

Čo to znamená pre Ukrajinu?

Ako informuje Newsweek, k situácii sa vyjadril aj poradca Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

„Ukrajina so záujmom sleduje dianie v Belgorodskej oblasti v Rusku a analyzuje situáciu, ale nemá s tým nič spoločné,“ uviedol a ironicky dodal, že „tank sa dá kúpiť v každom ruskom vojenskom obchode“.

Narážal na slová Vladimira Putina z roku 2014, ktorý tvrdil, že Krym neobsadila ruská armáda, ale len miestni obyvatelia.

K situácii sa vyjadril aj večný kritik súčasnej invázie a niekdajší veliteľ ruských vojsk na Donbase Igor Girkin. Ten lamentoval, že ho „zase nik nevypočul“ a stalo sa presne to, čo predpovedal.

Útoky na Belgorodskú oblasť podľa analytikov nie sú ani začiatkom ukrajinskej protiofenzívy ani ruskej občianskej vojny. Všetko je tu však prepojené a Ukrajina ťaží zo špecifických vojenských, ale aj politických a propagandistických výhod.

Udalosti v ruskom regióne rozsievajú zmätok. Ruská armáda a ďalšie zložky musia konať, a to znamená potrebu rozmiestniť sily pozdĺž rusko-ukrajinskej hranice a pozdĺž frontu. Úrady ani armáda nesmú ignorovať ruských partizánov, čo vytvára psychologický a politický tlak na Kremeľ.

Ak po týchto útokoch bude Putin opäť znepokojeným Rusom žijúcim v Belgorodskej oblasti tvrdiť, že „špeciálna vojenská operácia ide podľa plánu“, podkope to jeho autoritu v ich očiach. Taktiež to odhalí neefektívnosť úradov.

Destabilizácia politickej situácie v Rusku je tiež jedným z cieľov Ukrajiny v tejto vojne a ruskí partizáni jej v tom môžu pomôcť. Každý totiž chápe, že bez hlbokých politických a spoločenských zmien by prípadný mier medzi Moskvou a Kyjevom dlho netrval.

Zdroje: The Guardian, The Independent, TASR, Newsweek

Najnovšie videá

Trendové videá