Nečakané rozhodnutie: Slovensko prišlo o tri milióny vakcín Pfizer, jednoducho sme sa ich vzdali

  • Naša krajina prišla o tri milióny vakcín približne v tom čase, keď sa Matovič vytešoval zo Sputnika V
  • Máme iba štvrtinu z toho, čo sme mohli mať
  • Vakcínu si nechal ako prvý pichnúť infektológ Vladimír Krčméry
pfizer
TASR/AP Boris Roessler, Oded Balilty
  • Naša krajina prišla o tri milióny vakcín približne v tom čase, keď sa Matovič vytešoval zo Sputnika V
  • Máme iba štvrtinu z toho, čo sme mohli mať
  • Vakcínu si nechal ako prvý pichnúť infektológ Vladimír Krčméry

Koncom decembra minulého roku na Slovensko prišli prvé vakcíny s názvom Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNTech. Táto vakcína sa stala aj prvou očkovacou látkou, ktorá získala núdzovú validáciu Svetovej zdravotníckej organizácie WHO. Slovensko si objednalo niekoľko miliónov kusov, no v skutočnosti dostaneme len časť, píšu ako prvé Hospodárske noviny.

Ministerstvo zdravotníctva SR vtedy uviedlo, že pri ďalších druhoch vakcín čakajú na ich schválenie Európskou liekovou agentúrou (EMA). Na ďalšie očkovacie látky sme nemuseli dlho čakať. Pribudla AstraZeneca, Moderna a nedávno kontroverzný Sputnik V. Doteraz všetky vakcíny okrem ruskej sú schválené v Európskej únii.

Aktualizované 15.3.2021 20:13

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva nevysvetlila, prečo sa Slovensko vzdalo vakcín Pfizer. Za ministerstvo však ubezpečila, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré majú prísť od apríla do decembra tohto roka. „Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4 milióna očkovacích dávok,“ uviedla Eliášová pre agentúru SITA.

SKVELÁ SPRÁVA: Vakcína, ktorou sa očkuje aj u nás, je pri boji s koronavírusom účinná takmer na 100 %

Vypýtali sme si len štvrtinu

Očkovanie vakcínou Pfizer spustila na začiatku decembra Veľká Británia. Spojené štáty americké očkujú vakcínou od polovice decembra 2020. Slovenská republika začala krátko po Vianociach. Objednali sme si jej toľko, ako sa len dalo a koľko spoločnosť ponúkla, a to 2,4 milióna vakcín z 200 miliónového balíka pre Európsku úniu. Začiatkom marca sme si mali uplatniť ďalších 2,4 milióna, ale Slovensko sa rozhodlo inak. 

Hospodárske noviny dnes prišli s informáciou, že sa Slovensko vzdalo troch miliónov vakcín Pfizer. Rozhodnutie padlo v čase, keď premiér Igor Matovič tajne priniesol na Slovensko neregistrovaný Sputnik V. Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer Slovensko pre Hospodárske noviny povedal, že z druhého balíka sme si uplatnili len 600-tisíc dávok. To znamená, že je to iba štvrtina z toho, čo sme mohli mať. 

Na východe Slovenska začali Sputnik testovať na myšiach a morčatách. Ak sa im nič nestane do 7 dní, dostaneme ho aj my

„Keďže z nasledujúcich dodávok už Slovensko neobjednalo plné množstvá, je predpoklad, že dodávky do SR budú voči iných krajinám EU významne nižšie. V zásade ale platí, že pri využití plných kapacít dodávky vakcíny Comirnaty môžu byť pre krajiny v druhom štvrťroku tohto roka až strojnásobené voči prvému kvartálu,“ dodal Lednár. 

Ministerstvo vraj robí všetko, čo môže 

Vzdali sme tak až 1,8 milióna dávok. Ďalších 1,2 milióna dávok sme sa vzdali tým, že sme si neuplatnili žiadny podiel z opcie. Spolu to teda činí 3 milióny.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí k objednávke 600-tisíc vakcín z 2,4 milióna možných pre HN povedal, že „toto množstvo odporučilo Konzílium odborníkov“. Zároveň naznačil, že pôvodné dodávky sa urýchlia a navýšia. „Množstvo vakcín od Pfizer/BioNTech na druhý kvartál však bolo vďaka ústretovosti navýšené na maximálne možný odber,“ uviedol.

V súvislosti so Sputnikom odkázal, že o ruskej vakcíne „sa začalo uvažovať vo februári, vzhľadom na vážnu epidemickú situáciu v krajine, keď začali vážne vypadávať zakontrahované vakcíny cez VO EK,“ dodal.

zdroj: TASR/DPA Robert Michael

Pfizerom sa nechal očkovať ako prvý infektológ Vladimír Krčméry, nasledovali ho ďalší epidemiológovia a takisto aj hlavný hygienik Ján Mikas a dnes už bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Pichnúť vakcínu si nechala aj prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. 

Prezidentka Čaputová je zaočkovaná proti koronavírusu. Vôbec to nebolelo, odkazuje

Aktualizované 16.3.2021

Európska komisia (EK) v utorok (16. marca) oznámila, že spolu s farmaceutickým koncernom Pfizer/BioNTech dospeli k dohode o urýchlenom dodaní 10 miliónov dávok vakcín proti COVID-19,a to pre druhý štvrťrok 2021.

TASR informuje, že predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti zdôraznila kľúčový význam obdobia druhého štvrťroku pre pokračovanie národných stratégií očkovania v členských štátoch Európskej únie.

„Vďaka týmto zrýchleným 10 miliónom dávok sa celkový počet dávok vakcín od Pfizer/BioNTech v druhom štvrťroku zvýši na viac ako 200 miliónov. Toto je veľmi dobrá správa. Poskytuje členským štátom priestor na manévrovanie a prípadné vyplnenie medzier v dodávkach vakcín,“ povedala Von der Leyenová.

Agentúra TASR ďalej informuje, že tieto dávky sa budú čerpať z dohodnutého množstva 100 miliónov dávok vakcín z druhej zmluvy so spoločnosťou Pfizer/BioNTech. Boli dojednané pre tretí a štvrtý štvrťrok tohto roku. Návrh EK ešte musia schváliť členské štáty v rámci spoločného riadiaceho výboru.

Zdroje: HospodárskeNoviny, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá