Nečakané vyhlásenie poľského premiéra: Sme pred vojnou. Putinove slová o nenapadnutí NATO neberie nikto vážne
- Poľský premiér Donald Tusk tvrdí, že Európa stojí pred vojnou
- Podľa európskych lídrov je Putin schopný napadnúť NATO
- Možný je vraj akýkoľvek scenár
- Poľský premiér Donald Tusk tvrdí, že Európa stojí pred vojnou
- Podľa európskych lídrov je Putin schopný napadnúť NATO
- Možný je vraj akýkoľvek scenár
Poľský premiér Donald Tusk varoval, že Európa vstúpila do „predvojnovej éry“ a ak Ukrajina vo vojne, ktorú voči nej vedie Rusko, prehrá, nikto v Európe sa nebude môcť cítiť v bezpečí. Ako povedal európskym médiám, vojna nie je koncept minulosti, „je skutočná a začala sa pred viac ako dvoma rokmi“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Predseda poľskej vlády v rozhovore okrem iného apeloval na európskych lídrov, aby urobili viac pre posilnenie európskej obrany. Bez ohľadu na to, či novembrové americké prezidentské voľby vyhrá Joe Biden alebo Donald Trump, Európa sa stane atraktívnejším partnerom pre Spojené štáty, ak sa stane viac vojensky sebestačnejšou, skonštatoval Tusk.
Poľský líder tiež spomenul, že niektorí jeho európski kolegovia s vojenskou rétorikou nesúhlasia. Ako príklad použil španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, ktorý podľa jeho slov požiadal európskych lídrov, aby prestali používať slovo „vojna“, keďže nechce, aby sa ľudia cítili byť v ohrození, píše BBC.
Tusk mu vraj odpovedal, že v jeho časti Európy už vojna nie je abstraktnou myšlienkou a varoval, že „doslova je možný akýkoľvek scenár“.
Zvyknime si na novú éru
Tusk vyzval na urýchlenú vojenskú pomoc pre Ukrajinu a upozornil, že ďalšie dva roky rozhodnú o všetkom. „Žijeme v najkritickejšom okamihu od konca druhej svetovej vojny,“ povedal. Zároveň poznamenal, že najviac znepokojujúceho pre neho je, že v súčasnosti je akýkoľvek scenár možný.
„Viem, že to znie zničujúco, najmä pre ľudí z mladšej generácie, ale musíme si psychicky zvyknúť na príchod novej éry. Predvojnovej éry,“ vyjadril sa Tusk.
Politik je však podľa jeho slov optimistický o „revolúcii v zmýšľaní naprieč Európou“. Ako povedal, keď bol premiérom v rokoch 2007 – 2014, len pár európskych lídrov okrem tých z Poľska a pobaltských štátov poznalo v Rusku potenciálnu hrozbu.
Teraz chválil niekoľkých európskych lídrov a poukázal aj na dôležitosť bezpečnostnej spolupráce Weimarského trojuholníka – Poľska, Francúzska a Nemecka. Tiež poukázal na to, že Švédsko a Fínsko upustili od svojej dlhodobej neutrality a stali sa členmi Severoatlantickej aliancie.
Nedôverujú Rusom
BBC ďalej pripomína, že podobný názor zastávajú už dlhšie najmä pobaltské štáty – ak Rusko dokáže napadnúť, okupovať a anektovať územia jednej suverénnej krajiny, existuje možnosť, že sa o niečo podobné pokúsi aj v iných krajinách, ktoré boli kedy v moskovskej sfére vplyvu.
Ruský prezident Vladimir Putin pritom len prednedávnom uviedol, že Rusko nemá v úmysle útočiť na žiadnu krajinu NATO, vrátane Poľska, pobaltských štátov a Českej republiky, informovala TASR.
Putin zdôraznil, že myšlienka ruského útoku na tieto krajiny je „úplný nezmysel“ a nazval ju „táraninami“. Avšak dodal, že ak Západ poskytne Ukrajine stíhačky F-16, ruské sily ich zostrelia. Toto vyhlásenie bolo súčasťou jeho prejavu k pilotom ruských vzdušných síl.
Putinovým slovám však neveria ani naši najbližší susedia. Český premiér Petr Fiala zdôraznil, že ruským vyjadreniam sa nedá veriť a poukázal na to, že Rusko už v minulosti ukázalo svoju nespoľahlivosť, píše portál TN.cz.
Podobné stanoviská zaujali aj ďalší vysokopostavení českí predstavitelia, vrátane ministra vnútra Víta Rakušana a ministra zahraničných vecí Jana Lipavského.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: SITA, BBC, TN.cz, TASR