Nečakané zistenie expertov: Tlak na hrudi má viac príčin ako len srdcové problémy (ŠTÚDIA)

  • Bolesť na hrudi neznamená ihneď infarkt
  • Poznanie príznakov pomáha pri reakcii na zdravotné problémy
Bolesť na hrudi
Ilustračná fotografia Freepik/Drazen Zigic
  • Bolesť na hrudi neznamená ihneď infarkt
  • Poznanie príznakov pomáha pri reakcii na zdravotné problémy

Nepríjemný pocit na hrudi je jedným z hlavných príznakov infarktu, ktorý okamžite vzbudzuje obavy. Hoci je bolesť na hrudi typickým varovným signálom srdcového infarktu, táto nepríjemná ťažkosť nemusí vždy znamenať problém so srdcom. Existuje množstvo príčin, ktoré vyvolávajú nepríjemné podobné príznaky, ako napríklad tráviace problémy či stres.

Portál benulekaren.sk uvádza, že bolesť na hrudníku je nepríjemný pocit v rôznych oblastiach hrudníka. Bolesť sa môže rozšíriť aj do iných častí, a to ramien, krku alebo čeľuste. Môže byť ostrá alebo tupá, ktorá trvá niekoľko minút alebo hodín. Niekedy však pretrváva aj viac ako šesť mesiacov.

Poznanie príznakov a odlíšenie vážnych od menej závažných stavov môže pomôcť pri správnej a včasnej reakcii na zdravotné problémy.

Ťažký hrudník

Internetový portál healthshots.com informuje, že ťažký hrudník je pocit, akoby ťa niečo tlačilo na hrudníku. Opisuje sa ako stlačenie, ktoré zabraňuje zhlboka sa nadýchnuť, čo spôsobuje nepohodlie a bolesť. Niektorí ľudia majú pocit, že na hrudi majú ťažkú váhu, ktorá každým nádychom zvyšuje tlak.

Ak pociťuješ tlak alebo diskomfort v oblasti hrudníka, príčinou môžu byť rôzne problémy súvisiace so srdcom. Portál pilulka.sk zaradzuje medzi tieto problémy ochorenia ako:

  • ischemická choroba srdca,
  • infarkt myokardu,
  • perikarditída,
  • myokarditída,
  • poruchy srdcových chlopní.

Ťažkosti na hrudi, ktoré nie sú spôsobené infarktom

Depresia

Ako píše healthshots.com, ktorý sa odvoláva na štúdiu, depresia je predovšetkým psychický stav, no môže v niektorých prípadoch vyvolať aj fyzické problémy, ako napríklad už spomínaný tlak na hrudi. Tento tlak sa často spája s dýchavičnosťou. Keď človek trpí depresiou, zvyšuje sa mu srdcová frekvencia a krvný tlak, čo môže zhoršiť prietok krvi do srdca a vyvolať bolesť v hrudníku.

Úzkosť a záchvaty paniky

Ďalšou príčinou bolesti na hrudníku sú úzkosť a záchvaty paniky. Pocity, ktoré človek pri panickom záchvate cíti, môžu pripomínať aj srdcový infarkt. Pri záchvate a úzkosti majú ľudia zrýchlený tep, ťažkosti s dýchaním a pocit napätia alebo tlaku na hrudníku.

Reflux

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) vzniká vtedy, keď sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka. Doktor Ram hovorí: „Reflux môže mať za následok pocit napätia alebo ťažkosti na hrudníku, často označovaný ako pálenie záhy.“

Nepríjemný pocit na hrudi spojený s GERD je často sprevádzaný kyslou chuťou v ústach a pocitom pálenia.

Pľúcna embólia

Portál TA3 informuje, že ochorenie pľúcna embólia môže vytvárať diskomfort v oblasti hrudníka. Ide o náhle upchatie tepny krvnou zrazeninou. Väčšinou sa krvná zrazenina vytvorí v hlbokých žilách nôh.

Pneumotorax

Ostrú bolesť na hrudi vytvára aj pneumotorax. Pri tomto probléme uniká vzduch z pľúc do dutiny hrudnej steny. V horších prípadoch môže zastaviť srdce alebo znížiť krvný tlak.

Medzi ďalšie ťažkosti, ktoré spôsobujú tlak na hrudi, radíme:

  • zlomené rebrá,
  • angínu,
  • zápal pľúc,
  • svalovú záťaž,
  • žlčové kamene.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: benulekaren.sk, healthshots.com, TA3, pilulka.sk

Najnovšie videá

Trendové videá