Nečakaný objav: Pôvod zákernej choroby mozgu sa zrejme ukrýva črevách

  • Alzheimerova choroba trápi obrovskú časť svetovej populácie
  • Ochorenie mozgu skúmali vedci z novej perspektívy
  • Prišli na prelomové zistenie
Stará pani zapíja lieky
Alzheimerova choroba Flickr/Gruppo Fotografico effeottochieri
  • Alzheimerova choroba trápi obrovskú časť svetovej populácie
  • Ochorenie mozgu skúmali vedci z novej perspektívy
  • Prišli na prelomové zistenie

V oblasti zdravia nášho mozgu a tráviaceho systému sa odohráva zaujímavá súhra medzi tromi hráčmi: naším mozgom, črevami a rôznymi mikróbmi, ktoré žijú v našom tráviacom systéme.

V poslednom čase sa ukazuje, že tento vzájomný vzťah môže hrať dôležitú úlohu pri vzniku a priebehu neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba, uvádzajú vedci v novej štúdii.

Naše črevo, kde žijú tieto mikróby, komunikuje s naším mozgom prostredníctvom chemických signálov. Hoci dôkazov, ktoré podporujú spojenie medzi našimi črevami a Alzheimerovou chorobou, je stále viac, vedci ešte stále nevedia úplne presne, ako to funguje.

Komunikácia čriev a mozgu

Predstav si to ako zložitú hádanku. Do tejto hádanky patria rôzne veci, ako zhluky neurónov v mozgovom tkanive alebo mikróby v našich črevách a aj chemické látky, ktoré prenášajú tuky v našom tele.

Výskumníci v Spojených štátoch sa pustili do najväčšieho výskumu genetiky mikroorganizmov v našich črevách vôbec. Ich cieľom bolo nájsť konkrétnejší vzťah medzi Alzheimerovou chorobou a mikróbmi v našich črevách.

Ich výskum, ktorý vyšiel v marci 2023, priniesol niekoľko zaujímavých objavov. Nielen, že objavili genetické spojenie medzi rôznymi druhmi baktérií v črevách a diagnózou Alzheimerovej choroby, ale aj spojenie medzi týmito mikróbmi a genetickým rizikovým faktorom pre túto chorobu.

Tento objav ukazuje, že genetické faktory a zloženie mikróbov v našich črevách môžu ovplyvniť, ako funguje náš mozog.

Začína to už v bruchu matky

Tento príbeh sa začína ešte pred naším narodením, keď naše telo začnú osídľovať rôzne mikróby. Sú to baktérie, huby a vírusy, ktoré uzatvoria dohodu s naším imunitným systémom. Táto spolupráca je väčšinou obojstranne výhodná. Mikróby majú miesto na život a my máme zaručenú obranu, ktorá nás chráni pred potenciálnymi hrozbami.

Treba si však uvedomiť, že táto rovnováha nie je vždy harmonická. Zmeny v našom imunitnom systéme môžu nakloniť váhy v prospech niektorých mikrobových druhov a zmeny v našej strave môžu významne ovplyvniť fungovanie nášho tela, či už pozitívne alebo negatívne.

Tento boj medzi zložením našich mikróbov a naším celkovým zdravím môže mať nepredvídateľné dôsledky po celom tele, pretože rôzne tkanivá sa snažia rozlíšiť priateľov od nepriateľov.

Ako to funguje?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Scientific Reports, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá