Nečakaný výbuch na palube americkej jadrovej ponorky. Námorníctvo hlási zranených
- Na palube jadrovej ponorky USS Louisiana zaznel výbuch
- Americké námorníctvo sa k situácii vyjadrilo
- Je schopná odpáliť 20 termonukreálnych rakiet
- Na palube jadrovej ponorky USS Louisiana zaznel výbuch
- Americké námorníctvo sa k situácii vyjadrilo
- Je schopná odpáliť 20 termonukreálnych rakiet
USS Louisiana je jadrová ponorka amerického námorníctva, ktorá momentálne kotví v námornej lodenici Puget Sound v štáte Washington. Kiro7 uvádza, že v sobotu na jej palube zaznel výbuch, ktorý vystrašil obyvateľov tamojšieho mesta Bremerton. Lodenica Puget Sound vydala oznámenie, v ktorom tvrdí, že problém sa vyskytol okolo 12:00 počas bežného testovania vzduchu v komore ponorky.
„Na palube ponorky USS Louisiana sa vyskytol problém v prednom prístupovom priestore pre posádku počas vykonávania rutinného testu vzduchu v komore ponorky,“ prehlásila Anna Taylorová, hovorkyňa lodenice Puget Sound, uvádza CNN.
Výbuch spôsobil námorníkom zranenia
Ponorka na jadrový pohon USS Louisiana SSBN 743 slúži americkému námorníctvu od roku 1997. Je to posledná vyrobená ponorka z triedy Ohio. Pôvodne bola priradená základni Kings Bay, no v roku 2005 sa presunula na námornú ponorkovú základňu Bangor. Plavidlo meria 170 metrov na dĺžku.
Ponorku poháňa jadrový reaktor typu S8G PWR a dve turbíny. Pomáha jej aj záložný motor s výkonom 325 koní. USS Lousiana dokáže prekonať rýchlosť 25 uzlov (46 kilometrov za hodinu). Dokáže sa ponoriť do hĺbky viac ako 240 metrov. Plná posádka sa na nej skladá z 15 dôstojníkov a 140 námorníkov.
Ponorka USS Louisiana na svojej palube nesie torpéda typu MK-48. Okrem toho je vybavená až 20 balistickými strelami typu Trident II D-5, uvádza Submarine Force Pacific. Každá z týchto striel dokáže odpáliť termonukleárnu hlavicu.
V dôsledku havárie na palube bojovej ponorky USS Louisiana sa zranili dvaja námorníci. Tí boli prevezení do zdravotníckeho zariadenia. Ich zranenia nie sú smrteľné. Ďalší piati členovia posádky vyviazli bez zranení.
Hovorkyňa Anna Taylorová vo svojom prehlásení ďalej oznámila, že test vzduchu v komore už neprebieha. Personál amerického námorníctva podľa nej na situáciu reagoval. Taylorová taktiež dodala, že „jadrový pohon ponorky sa nepoškodil“.
Tajomná nehoda v Juhočínskom mori
V októbri 2021 bola zaznamenaná ďalšia havária americkej jadrovej ponorky. Tentokrát išlo o ponorku USS Connecticut, ktorá „narazila do objektu pri ponorení 2. októbra popoludní, keď pôsobila v medzinárodných vodách v indicko-tichomorskom regióne“, uvádza sa vo vyhlásení námorníctva.
Útočná ponorka amerického námorníctva nabúrala do neznámeho objektu a po náraze utrpela škody. V správe námorníctva sa uvádza, že USS Connecticut zostala v bezpečnom a stabilnom stave a podobne ako v prípade ponorky USS Louisiana sa ani v tomto prípade neporušila jej jadrová pohonná jednotka.
Tento incident bol však o niečo vážnejší. Podľa amerického námorníctva utrpela posádka ponorky aj život ohrozujúce zranenia. Ďalšie zdroje tvrdili, že približne desať námorníkov vyviazlo so stredne ťažkými až ľahkými zraneniami.
Keďže táto havária ostávala pod rúškom tajomstva, začali okolo nej vznikať rôzne konšpiračné teórie. Incident sa predsa len udial v Juhočínskom mori. Niektoré teórie tvrdili, že ponorku zasiahla čínska raketa, iné zas hovorili aj o neviditeľnom nepriateľovi. Tým mala byť nadčasová čínska ponorka.
Američania objasnili dôvod tejto nehody približne o mesiac neskôr. Ponorka nabúrala do podmorskej hory. „Vyšetrovanie zistilo, že USS Connecticut pri prevádzke v medzinárodných vodách v indo-pacifickej oblasti pristála na nezmapovanom podmorskom vrchu,“ uviedla 7. flotila, pod ktorú táto jadrová ponorka patrí.
Americké námorníctvo vtedy uznalo, že za nárazom môže stáť aj ľudské zlyhanie vyhlásením, že príjme „následné opatrenia vrátane zodpovednosti“.
Podobne ako USS Connecticut havarovala v tejto oblasti aj ďalšia americká ponorka s názvom USS San Francisco. Incident sa udial v roku 2005 a jeden člen posádky pri ňom zahynul. Pravdepodobne išlo o ďalší náraz do podmorskej hory.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Submarine Force Pacific, Kiro7, CNN, YouTube