Nečakaný zvrat na fronte: Ukrajinci likvidujú cez 1 000 ruských vojakov denne. Môže za to „česká spása“
- Ukrajinci zrazu začali ostreľovať ruské pozície oveľa aktívnejšie
- Česko zachránilo Ukrajinu, objavilo približne 1,5 milióna kusov munície
- Ukrajinci zrazu začali ostreľovať ruské pozície oveľa aktívnejšie
- Česko zachránilo Ukrajinu, objavilo približne 1,5 milióna kusov munície
Zatiaľ čo na Slovensku pokračuje politika vlády Roberta Fica v zmysle „už ani jeden náboj na Ukrajinu“, naši susedia z Česka pristúpili k tomu najúplnejšiemu opaku. Všimli si to všetky západné médiá a v titulkoch nechýbali výroky ako „Česká republika práve zastavila Putina a zachránila Ukrajinu“.
Ako teda pripomína Forbes, vrchný riaditeľ obrannej politiky a stratégie českého ministerstva obrany Jan Jireš vyvolal 18. februára na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii poriadny rozruch. Oznámil, že vláda v Prahe identifikovala až 800 000 kusov delostreleckej munície, ktorá sa „nachádza v nezápadných krajinách“, potenciálne vrátane Južnej Kórey.
Plán bol nasledovný: Česko by tieto náboje mohlo kúpiť za 1,5 miliardy dolárov a každý jeden z nich poslať Kyjevu. Ukrajinci totiž trpia veľkým nedostatkom munície. Začalo sa teda hovoriť o skutočnej „pražskej spáse“.
Ukrajinci môžu ihneď meniť taktiky
Ôsmeho marca už český prezident Petr Pavel potvrdil, že konzorcium 18 krajín (najmä s výnimkou Spojených štátov) nákup munície plne zafinancovalo. A Česi zrazu našli aj ďalších 700 000 nábojov za 1,8 miliardy dolárov.
Ukrajinskí predstavitelia teda už začínajú plánovať, ako si túto záchranu rozdelia a kam ju nasadia. Známy delostrelecký dôstojník Arty Green očakáva, že ukrajinskí strelci s ňou dosiahnu omnoho viac než Rusi so svojím vlastným (a severeokórejským, pozn. red.) vybavením.
Kyjevskí bojovníci podľa neho spravidla zneškodňujú jednou strelou väčší počet nepriateľov než Kremľom vyslané invázne jednotky. Vplyv českej delostreleckej iniciatívy začínajú hlásiť už aj vojnoví spravodajcovia.
V najhorších dňoch ukrajinskej delostreleckej krízy kyjevské batérie strieľali len dokopy 2 000 nábojov denne. Rusi vtedy dokázali páliť až päťkrát viac. Ide zároveň o jeden z dôvodov pádu Avdijivky.
To sa však zmenilo. Prvá várka „českej záchrany“ má síce doraziť až v júni, no Ukrajinci akoby uzreli svetlo na konci tunela. S vedomím, že dostanú nové zásoby, spustili ničivé ostreľovanie a Rusom spôsobujú neudržateľné straty, píšu médiá. Rusi dokonca v posledných dňoch za 24 hodín strácajú aj cez tisíc vojakov a desiatky vojenských vozidiel denne.
Protiofenzíva je stále veľmi nepravdepodobná
Práve táto zmena na fronte presvedčila niektorých kyjevských predstaviteľov, že v hre je možno opätovne aj ukrajinská protiofenzíva. O tom sa však podľa analytikov zo Západu ešte veľmi nedá hovoriť. Ukrajinské ozbrojené sily tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou nedokážu zmobilizovať dostatok nových jednotiek na veľký útok. Pravdepodobne by potrebovali státisíce nových regrútov.
Nedostatok personálu na bojisku ostáva pre Ukrajinu obrovským problémom. Vieme, že francúzsky prezident Emmanuel Macron otvoril aj tému vyslania svojich jednotiek na územie našich východných susedov. Viaceré krajiny sa však voči tomu ohradzujú, jedným z hlasných odporcov sa stal aj slovenský premiér Robert Fico.
Francúzska armáda však tvrdí, že ona sama dokáže vytvoriť divíziu s 20 000 vojakmi do jedného mesiaca. V prípade vzniku koalície s inými partnermi môže dokonca veliť skupine 60 000 jednotiek, tvrdí náčelník francúzskeho generálneho štábu Pierre Shill. Samozrejme, nejde o hotové nariadenia, iba o vyslovenie parížskych schopností.
Rusi sa však obávajú, že Francúzi niečo skutočne plánujú. Ako informuje Nexta, riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin tvrdí, že Rusko má informácie o francúzskych prípravách vojenského kontingentu. Vraj má ísť o dvojtisícový personál.
Naryškin hovorí, že taká malá jednotka sa na bojisku nepredvedie a pre Rusov sa stane cieľom. Nevedno, či ide o ruskú propagandu alebo o skutočné informácie spravodajcov, no Schill v jednom zo svojich stĺpčekov píše, že Francúzsko nie je imúnne voči napätiu vznikajúcemu po celom svete a pripravuje sa „na najťažšie bitky“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Telegraph, Forbes, rfi, X/Nexta