Nech si s nimi Rusko robí, čo chce. Trump by ako prezident nechal „neplatičov NATO“ v štichu

  • Donald Trump povzbudí Rusko, aby si s krajinami NATO, ktoré neplatia, robilo, čo chce
  • Vyhlásil to na zhromaždení v Južnej Karolíne
Donald Trump
Donald Trump ukázal svoj postoj k NATO Reprofoto: TASR/Michal Svítok
  • Donald Trump povzbudí Rusko, aby si s krajinami NATO, ktoré neplatia, robilo, čo chce
  • Vyhlásil to na zhromaždení v Južnej Karolíne

Donald Trump počas predvolebného mítingu v Južnej Karolíne vyhlásil, že podporí Rusko, aby zaútočilo na ktoréhokoľvek spojenca USA v NATO, o ktorom si myslí, že nespĺňa smernice o výdavkoch na obranu. Taktiež priznal, že nebude dodržiavať klauzulu o kolektívnej obrane v prípade opätovného zvolenia. 

Trumpa sa „jeden z prezidentov veľkej krajiny“ v istom momente spýtal, či by USA stále bránili krajinu, ak by ich napadlo Rusko, aj keď „neplatia“.

Ako uvádza portál CNN, bývalý prezident Spojených štátov na danú otázku odpovedal, že by ich nechránil. V skutočnosti by Rusko ešte povzbudil, aby robilo, čo chce a čo uzná za vhodné. 

Biely dom neskôr v sobotu označil Trumpove vyjadrenia za „odporné a šialené“ a vyzdvihol úsilie prezidenta Joea Bidena posilniť alianciu.

„Prezident Biden obnovil naše spojenectvá. Posilnil nás vo svete, pretože vie, že prvoradou zodpovednosťou každého vrchného veliteľa je udržiavať americký ľud v bezpečí a držať sa hodnôt, ktoré nás spájajú. Povzbudzovanie invázií našich najbližších spojencov vražednými režimami je otrasné a neopodstatnené. Ohrozuje to americkú národnú bezpečnosť, globálnu stabilitu a našu domácu ekonomiku,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Bieleho domu Andrew Bates.

Trump hovoril o štátoch NATO, ktoré dávajú na obranu menej ako 2 % HDP. Slovenska by sa to teda teoreticky netýkalo, rozpočet na rok 2024 počíta s takýmito výdavkami, upozorňujú Webnoviny. Ako ale píše iDNES.cz, susedné Česko už by Trump nechal napospas, keďže výdavky na obranu nedosahujú potrebnú výšku.

Donald Trump sa vyhrážal aj v minulosti

The Guardian taktiež uvádza, že Trump vyjadril pochybnosti o pomoci Ukrajine, ktorá sa bráni pred inváziou spustenou Ruskom vo februári 2022, ako aj nad existenciou NATO, aliancie 31 krajín, ktorú sa USA zaviazali brániť v prípade potreby.

Trump počas svojej kampane v roku 2016 znepokojil západných spojencov varovaním, že Spojené štáty pod jeho vedením by mohli opustiť svoje záväzky vyplývajúce z NATO a brániť sa len krajinám, ktoré splnia aliančný cieľ 2 %.

Od roku 2022 NATO oznámilo, že sedem z terajších 31 členských krajín NATO plní túto povinnosť, oproti trom v roku 2014. Ruská invázia na Ukrajinu v roku 2022 vyvolala u niektorých členov NATO dodatočné vojenské výdavky.

Trumpove komentáre prichádzajú v čase, keď sa Ukrajina stále utápa vo svojom úsilí odvrátiť ruskú inváziu. Republikáni v Kongrese sú zároveň čoraz skeptickejší, pokiaľ ide o poskytovanie dodatočnej pomoci krajine. Stále totiž zápasí so zastavenými protiofenzívami a nedostatkom zbraní.

Niet divu, že jeho slová vyvolali obavy aj medzi mnohými politickými odborníkmi v USA. „Znie to, ako keby Trump nejakým spôsobom povzbudzoval Rusko, aby zaútočilo na našich spojencov v NATO,“ napísal na sociálnej platforme X David Corn, analytik MSNBC a vedúci kancelárie Washington DC Mother Jones.

Ako sme nedávno uvádzali, Donald Trump taktiež uvažoval aj o odchode krajiny z NATO. S postojom bývalého prezidenta nesúhlasia ani mnohí americkí zákonodarcovia, čo ich viedlo k presadeniu zákona známeho pod skratkou NDAA. Ten zakazuje prezidentovi jednostranné vystúpenie z NATO, bez toho, aby ho schválil Kongres. Za zákonom stál republikánsky senátor z Floridy Marco Rubio a demokrat Tim Kaine z Virgínie.

Zdroje: CNN, The Guardian, X/David Corn, Archív Startitup, SITA, iDNES.cz

Najnovšie videá

Trendové videá