Nech žije Európa! Putin spravil veľkú chybu, uviedla šéfka eurokomisie v Bratislave. Predstavila bezpečnostné záruky

  • Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívila Bratislavu
  • Hovorila o ruskej agresii aj plánoch pre Ukrajinu
Predsedníčka EÚ Ursula von der Leyenová počas jej prejavu v Bratislave
GLOBSEC
  • Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová navštívila Bratislavu
  • Hovorila o ruskej agresii aj plánoch pre Ukrajinu

Slovensko v stredu navštívila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Na konferencii Globsec sa vyjadrila k ruskej agresii na Ukrajine, pričom zdôraznila, že Rusko začalo túto vojnu. 

„Po prvý raz v našej histórii sa do vojny dostala istá krajina len preto, lebo sa chcela stať súčasťou európskej rodiny,“ uviedla na snahu Ukrajiny začleniť sa do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO). Ruský prezident Vladimir Putin práve túto snahu odôvodňoval ako ohrozenie Ruska.

„Vladimir Putin sa snaží zničiť mier, na ktorom od pádu železnej opony my všetci spolupracujeme,“ uviedla. „Aby bolo jasné, túto neopodstatnenú a nevyprovokovanú vojnu začalo Rusko,“ zdôraznila. 

Naznačila bezpečnostné záruky pre Ukrajinu

Šéfka Komisie vyjadrila neochvejnú podporu Ukrajine a prízvukovala, že Európska únia v súčasnosti zahájila iniciatívu, ktorá má Kyjevu zabezpečiť dostatok munície.

„Nikdy sa nám nepodarí byť na rovnakej úrovni ako Ukrajinci, ktorí ukázali obetu a odvahu. Môžeme im však pomôcť vojensky v snahe udržať ich armádu. Preto chce EÚ obnoviť a vylepšiť svoju výrobu munície,“ uviedla predsedníčka Komisie.

 Jednotlivé štáty Európskej únie tiež pomáhajú s výcvikom ukrajinských jednotiek. „Do konca roka už bude Európska únia stáť za výcvikom 30-tisíc jednotiek,“ uviedla šéfka Komisie.

Von der Leyenová tiež uviedla, že Ukrajina sa musí sama rozhodnúť, čo definuje ako víťazstvo, a nesmie byť tlačená k umelému mieru. 

„Prímerie by bolo hlboko nestabilné a destabilizovalo by celú dotknutú oblasť. Potrebný je spravodlivý mier, odchod ruských vojsk a ruskej techniky z Ukrajiny,“ uviedla. 

Šéfka Komisie tiež naznačila, aké bezpečnostné záruky by Ukrajina mohla dostať v budúcnosti. 

„Po prvé, Ukrajine musí byť garantovaná územná a štátna bezpečnosť,“ povedala. Ďalej musia pokračovať aj dodávky ďalšej vojenskej techniky, aby sa zabezpečila ukrajinská bezpečnosť, ktorá by krajinu dokázala brániť pred ruskými útokmi. 

„Ďalším bodom je jasná prítomnosť ukrajinských spojencov, ktorí jej dávajú najavo svoju podporu,“ vysvetlila. 

Dôležitý bude aj vstup Ukrajiny do EÚ, v súčasnosti Ukrajinci pracujú na tom, aby zlepšili svoju demokraciu. 

„Ukrajinský vstup do EÚ zohrá najzákladnejšiu rolu. Ukrajine musíme pomôcť pri každom jednom kroku. Ukrajinci bojujú za svoje prežitie, ale aj za demokraciu,“ povedala.

„My budeme robiť svoju úlohu, aby sme Ukrajinu priviedli čo najbližšie k dosiahnutiu spravodlivého a trvácneho mieru,“ uviedla a dodala, že ruský útok na Ukrajinu Európu nerozdelil, ale v skutočnosti zomkol. 

„Putin kalkuloval, že napadnutie Ukrajiny bude Európska únia akceptovať, veľmi sa mýli,“ povedala a vysvetlila, že Únia sa stáva silnejšou a zvládne prekonať aj energetickú krízu. 

„Ukrajina bude po tejto vojne silnejšia. Obrovské davy mávajú ukrajinskou vlajkou v Gruzínsku a Moldavsku. Máme šancu postaviť silnejšiu Európu. Nech žije Európa!“ dodala Ursula von der Leyenová v Bratislave. 

Zdroj: Konferencia Globsec

Najnovšie videá

Trendové videá