Čína dokázala zmeniť počasie na želanie. Do mrakov vstrekujú špeciálnu látku
- Do nových technológií vpúšťajú miliardy eur
- Vedci sa v názoroch o ovplyvňovaní počasia rozchádzajú
- Do nových technológií vpúšťajú miliardy eur
- Vedci sa v názoroch o ovplyvňovaní počasia rozchádzajú
Čínskym meteorologickým úradom sa úspešne podarilo ovplyvniť počasie. Urobili tak pred veľkou politickou oslavou, potvrdzuje štúdia univerzity z Pekingu, informuje The Guardian.
Čínska komunistická strana si pripomínala svoje sté výročie. Išlo o obrovské oslavy, ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí. Ceremónia sa konala na Námestí nebeského pokoja a dav mohol za jasnú oblohu a nízke znečistenie vzduchu vďačiť úradom. Pred oslavami prebehla rozsiahla operácia medzi mrakmi, píše univerzita Tsinghua.
Od svojej snahy si sľubujú skutočne veľa
Čínska vláda je skutočne odhodlaná ovplyvňovať ich počasie, míňajú na to miliardy dolárov. Chcú takým spôsobom napríklad zlepšovať významné udalosti, ktoré by sa mohli dažďom jednoducho skaziť.
Ženú ich však aj iné dôležité ambície, chcú tak zmierňovať následky katastrof, napríklad si pomáhať pri požiaroch či suchách. Sľubujú si tiež výrazné posunutie ich poľnohospodárstva.
Zatiaľ čo na západe je na mierené ovplyvňovanie počasia skôr negatívny pohľad, Čína sa stigmou nenechala odradiť. V tomto odbore už experimentujú desať rokov, informuje portál iMeteo. Vedci však pred podobnými pokusmi varujú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé následky.
To, čo robia, robia dobre
Číne sa podarilo ovplyvniť počasie napríklad počas olympijských hier v Pekingu, v roku 2008. Počas celých hier bolo nádherné počasie. Do mraku vstrekujú malé množstvo jodidu strieborného. Následne v ňom prebehne chemická reakcia a zaprší z neho, vysvetľuje The Guardian.
Dnes máme k dispozícii výskumnú prácu, ktorá efektívnosť ich úsilia definitívne potvrdila. Operácia „šírenia mrakov“ v predvečer stého výročia strany vraj spôsobila výrazný pokles znečistenia ovzdušia.
Továrne a iné činnosti, ktoré výrazne znečisťujú ovzdušie, boli pozastavené pár dní pred ceremóniou. Vďaka nízkemu prietoku vzduchu sa znečistenie nerozptyľovalo.
Večer pred obradom spustili dvojhodinovú akciu medzi oblakmi, uvádza portál. Následne pršalo, umelý dážď znížil hladinu látok znečisťujúcich ovzdušia o viac ako dve tretiny. Na indexe kvality ovzdušia na základe noriem Svetovej zdravotníckej organizácie sa tak posunul z „mierneho“ na „dobré“.
Názory ohľadom tohto procesu sú protichodné, uvádza iMeteo. Zatiaľ čo jedna skupina vedcov tvrdí, že by táto technológia mohla pomôcť znížiť globálne teploty, iní hovoria, že v budúcnosti môže mať nepredvídateľné následky.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Guardian, iMeteo