Nechceme žiť v strachu. 5 vecí, ktoré chce zmeniť iniciatíva Ide nám o život

  • Do iniciatívy sa zapojilo viac ako 50 slovenských organizácií a občianskych združení
  • Cieľom je dosiahnuť, aby LGBTI+ komunita mohla žiť na Slovensku bez strachu a nenávisti
lgbti
Unsplash/Norbu GYACHUNG
  • Do iniciatívy sa zapojilo viac ako 50 slovenských organizácií a občianskych združení
  • Cieľom je dosiahnuť, aby LGBTI+ komunita mohla žiť na Slovensku bez strachu a nenávisti

Občianske združenie Via Iuris vyzýva spolu s Iniciatívou Inakosť a ďalšími takmer päťdesiatimi organizáciami v rámci iniciatívy Ide nám o život politikov a političky na zabezpečenie rovnoprávnosti a bezpečnosti LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí, aby mohli v našej krajine žiť bez strachu a nenávisti.

Ide nám o život

„V rámci výzvy požadujeme prijatie zákona o životnom partnerstve vrátane možnosti osvojenia dieťaťa jedného z partnerov druhým partnerom, zabezpečenie dôstojnej medicínskej tranzície pre transrodových ľudí bez vynútených sterilizácií a iných nevyžiadaných lekárskych zákrokov, vymedzenie sa voči šíreniu nenávisti zo strany politikov a zavedenie disciplinárnej zodpovednosti za takéto výroky v parlamente, konkrétne kroky na zefektívnenie činnosti orgánov činných v trestnom konaní pri stíhaní trestných činov z nenávisti a predchádzaní takýmto trestným činom,“ uvádza Via Iuris s tým, že požadujú tiež systematickú podporu vytvárania bezpečných priestorov a podporných služieb.

https://www.facebook.com/inakost/posts/pfbid0n5dthV8kJhvavWg3Kag547Kxj96zPYrQCHeiNzrvGqif8typdip7KTvnuiGtygBnl

Iniciatíva Ide nám o život vyzýva slovenskú vládu a poslancov Národnej rady SR na prijatie krokov, ktoré pomôžu k vytvoreniu pocitu bezpečia LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí, a zároveň ich zrovnoprávnili s celou spoločnosťou.

Do iniciatívy sa zapojilo viac ako 50 slovenských organizácií a občianskych združení – LGBTI+ organizácie, organizácie venujúce sa ochrane ľudských práv a menšín, právnemu štátu, kultúre či ochrane životného prostredia.

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

„12. októbra vrah chladnokrvne popravil dvoch mojich blízkych a postrelil moju kamarátku. ‚Previnili’ sa len tým, že sa narodili ako LGBTI+ ľudia a že sedeli vonku na lavičke v centre hlavného mesta krajiny EÚ v 21. storočí. Roky sme ako aktivisti pred tým varovali, robili sme všetko možné, čo je v našich silách, aby sme sa nedostali až do tohto bodu. Bolo nás však málo a nedokázali sme čeliť systematickej snahe veľkej časti spoločnosti, ktorá nás chce vymazať z verejného priestoru,” hovorí Roman Samotný, majiteľ podniku Tepláreň a hovorca iniciatívy Ide nám o život.

„Teraz je to na nás všetkých: každý a každá z vás má hlas, ktorý musí byť počuť. Treba sa ozvať, ak útočia na menšiny. Odmietnuť nenávistné prejavy na internete aj v bežnom živote. Tlačiť na zodpovedných, aby konali,” dodáva Roman Samotný.

Politickým predstaviteľom iniciátori navrhujú nasledovné opatrenia:

1. prijatie zákona o životnom partnerstve, vrátane možnosti osvojenia dieťaťa jedného z partnerov druhým partnerom;
2. zabezpečenie dôstojnej medicínskej tranzície pre transrodových ľudí bez vynútených sterilizácií a iných nevyžiadaných lekárskych zákrokov;
3. vymedzenie sa voči šíreniu nenávisti zo strany politikov a zavedenie disciplinárnej zodpovednosti za takéto výroky v parlamente;
4. konkrétne kroky na zefektívnenie činnosti orgánov činných v trestnom konaní pri stíhaní trestných činov z nenávisti a predchádzaní takýmto trestným činom;
5. systematická podpora vytvárania bezpečných priestorov a podporných služieb (školy a vzdelávacie inštitúcie, komunitné centrum v Bratislave a podpora služieb na celom Slovensku).

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, TS

Najnovšie videá

Trendové videá