Nechceš žiť bezohľadný život? Týchto 5 vecí by si mal robiť, ak ti aspoň trochu záleží na životnom prostredí
- Klimatické zmeny či globálne otepľovanie sú problémy, ktorým bude spoločnosť čeliť najbližšie roky
- Zmenou ľudského správania sa dajú niektoré svetové hrozby spomaliť, ísť príkladom však musí ísť každý z nás
- Pozreli sme sa na najjednoduchšie maličkosti, ktoré by mal zvládať každý
- Klimatické zmeny či globálne otepľovanie sú problémy, ktorým bude spoločnosť čeliť najbližšie roky
- Zmenou ľudského správania sa dajú niektoré svetové hrozby spomaliť, ísť príkladom však musí ísť každý z nás
- Pozreli sme sa na najjednoduchšie maličkosti, ktoré by mal zvládať každý
Starostlivosť a ohľaduplnosť voči životnému prostrediu je čoraz populárnejšia – potvrdzuje to napríklad aj graf Slovenskej akadémie vied nižšie. Za 10 rokov sa o životné prostredie začalo zaujímať až o 40 % ľudí viac. Otázkou však je, či sa podľa toho Slováci aj naozaj správajú.
Zmenu potrebujeme nielen od veľkých producentov emisií, no najmä tú individuálnu, od každého z nás. Ľudstvo už skutočne nemá veľa času na to, aby zabránilo škodám, ktoré postupne spôsobujeme životnému prostrediu.
Zmena začína od jednotlivca
V prvom rade je dôležité si uvedomovať všetky naše každodenné aktivity a to, ako by sa dali robiť ekologickejšie. Zo začiatku odporúčame začať malými zmenami – napríklad si dávať pozor na separovanie odpadu.
Mnoho Slovákov si však stále nevie dať rady, ako začať a zmeniť svoj životný štýl na udržateľnejší – neustále nakupujú plastové tašky, vyhadzujú nedojedené potraviny alebo produkujú veľkú uhlíkovú stopu.
Zmeniť sa to rozhodla populárna značka Garden Gourmet od Nestlé, ktorá pre Slovákov pripravila niekoľko nápaditých tipov, ako znížiť svoj dopad na životné prostredie – aspoň čo sa týka jedla. Času nám totiž zostáva naozaj málo a každý z nás by mal na sebe neodkladne začať pracovať.
Na niektoré odporúčania od Garden Gourmet sme sa preto rozhodli pozorne pozrieť a zistiť, aký veľký dopad môžu mať naoko malé zmeny.
1. Veggie obed každý druhý deň
Priemerný Slovák za rok spotrebuje veľké množstvo živočíšnych výrobkov – každý z nás skonzumuje takmer 70 kg mäsa ročne. A tam to nekončí – na každý kilogram hovädzieho mäsa sa spotrebuje viac než 15 500 litrov vody. Spúšťa sa tak akási reťazová reakcia, kedy si jedna prírodná surovina vyžaduje ďalšie.
Prípravou vegetariánskeho alebo vegánskeho obeda môžeš znížiť spotrebu živočíšnych výrobkov a tým napríklad prispieť k spomaleniu odlesňovania, keďže v súčasnosti je kvôli chovu dobytka rúbaných mnoho hektárov lesa. Ten je postupne nahrádzaný pastvinami.
Namiesto mäsa odporúčame jesť viac zeleniny či strukovín, ktoré majú porovnateľné nutričné hodnoty, no menej škodlivý vplyv na prírodu.
Čo týmto krokom môžeš zmeniť:
- Zníži sa masívne klčovanie dažďových pralesov či bežných lesov – hlavné dôvody ich klčovania sú totiž chov dobytka a pestovanie potravy preň.
- Zníži sa spotreba pitnej vody – momentálne sa v USA kvôli poľnohospodárstvu spotrebuje 80 % až 90 % pitnej vody.
2. Nahraď jednu surovinu na tanieri vegánskou verziou
Žijeme v pokročilej dobe, kedy už nie je problém nahradiť mäso vegánskou verziou. Aj v bežných supermarketoch už nachádzame zdravé alternatívy s takmer identickou chuťou. Okrem chuti však majú množstvo ďalších benefitov – sú šetrné k planéte aj k ľuďom samotným, pričom zanechávajú omnoho menšiu uhlíkovú stopu.
Chov hospodárskych domácich zvierat ročne produkuje až 14,5 % všetkých svetových skleníkových plynov, pričom so samotnou produkciou vrátane transportu sa každoročne vytvorí dokopy 51 % celosvetových skleníkových plynov. Chov hospodárskych zvierat je tak skutočným problémom a najefektívnejším spôsobom, ako to zmeniť, je znížiť dopyt po ňom.
Alternatívou, ako môžeš znížiť dopad na planétu, no súčasne si dopriať chuť mäsa, sú veggie burgre.
Čo týmto krokom môžeš zmeniť:
- Nahradením hovädzieho burgra veggie burgrom znížiš uhlíkovú stopu až o 75 %.
- Priblížiš sa k uhlíkovej neutralite.
3. Navar si zo zvyškov v chladničke alebo si priprav menšiu porciu
Vyhadzovanie nespotrebovaných potravín je na Slovensku veľmi bežnou záležitosťou. V instagramovom prieskume Startitup zo septembra 2020 sa až 21 % Slovákov priznalo, že nadbytočné potraviny jednoducho vyhadzujú do koša. Ročne tak každá domácnosť vyhodí v priemere až 100 kg jedla.
Sú tu však dve možnosti, ktoré zvoliť – môžeš šikovnejšie nakupovať, alebo z nadbytočného jedla opäť variť. Ani jedna z možností nie je skutočne taká náročná, aby dostatočne odôvodnila vyhadzovanie desiatok kilogramov jedla z každej domácnosti. Napríklad značka Garden Gourmet pripravila množstvo chutných a jednoduchých receptov presne pre tieto prípady.
Treba si uvedomiť, že vyhadzovanie prebytočného jedla trápi nielen životné prostredie, ale aj peňaženku – samotné jedlo predsa musíme kúpiť, no napokon nevyužité končí v koši. A s ním aj námaha, ktorú si vynaložil, keď si si na nákup zarábal.
Čo týmto krokom môžeš zmeniť:
- Ušetríš peniaze za nadbytočné potraviny.
- Znížiš produkciu potravín a tým aj produkciu skleníkových plynov.
- Prispeješ k tomu, aby tvoja domácnosť nevyhodila až 100 kg potravín ročne.
4. Podpor lokálnych farmárov a nakupuj sezónne potraviny
Supermarkety sú bezpochyby najjednoduchšou a veľakrát aj najvýhodnejšou možnosťou, ako nakúpiť potraviny. Trhy či lokálni farmári však často ponúkajú čerstvejší tovar s lepším servisom.
Lokálni farmári, za ktorými nestoja nadnárodné firmy, sú k slovenskej pôde a životnému prostrediu často násobne ohľaduplnejší, pôdu nevyčerpávajú a myslia dlhodobo. Navyše, peniaze zostávajú na Slovensku a neputujú do zahraničia.
Farmári navyše svoje suroviny skrátka poznajú lepšie – často sa s nimi dá dobre porozprávať o zdravých receptoch, ktoré sa z ich tovaru dajú pripraviť.
Čo týmto krokom môžeš zmeniť
- Začneš konzumovať zdravé potraviny, veľakrát bez pesticídov, éčok či genetickej modifikácie.
- Znížiš uhlíkovú stopu, pretože suroviny pochádzajú zo Slovenska a nie zo susedných či tropických krajín.
- Podporíš malých predajcov a lokálnu ekonomiku – farmári zárobok minú na zamestnancov alebo rozvoj, čím sa podporuje domáca ekonomika.
5. Nakupuj bez zbytočných obalov
Ak by Slováci mali mať národný predmet, bola by to igelitka. Slovák za rok minie absurdných 466 igelitiek (priemerný Dán minie za rok 3) a jedna mu v priemere vydrží presne 12 minút.
Ide však o dáta z roku 2013 a, našťastie, si to postupne uvedomujeme a dávame prednosť trvácnejším variantom – bavlneným či papierovým taškám alebo sieťovkám. Tie síce planétu tiež zaťažia, no nevyhodíme ich po prvom použití a vydržia nám aj niekoľko mesiacov.
Každý nadbytočný plast je veľký problém – jeho výroba vyžaduje spotrebu veľkého množstva energie. Problém nastáva aj vtedy, keď plasty nesprávne vyhadzujeme. V súčasnosti totiž tvorí 73 % odpadu na plážach práve plast a iba približne sedmina plastových tašiek sa recykluje správne.
Pozitívnym trendom sú aj bezobalové obchody, v ktorých je sortiment zvyčajne rovnaký ako v komerčných obchodoch, avšak je predávaný so zvýšeným dôrazom na životné prostredie. Jednotlivé potraviny sú bez obalu, no zákazníci si ich môžu kúpiť vo svojich vlastných nádobách či obaloch.
Čo týmto krokom môžeš zmeniť
- Prestaneš prispievať k tomu, že priemerný Slovák minie 466 plastových tašiek ročne a ušetríš si peniaze (taška stojí približne 0,05 € až 0,20 €).
- Zachová sa približne 700 druhov živočíchov, ktoré môžu vyhynúť v dôsledku znečistenia ich prostredia plastmi.
Aby si mal tento zoznam neustále pri sebe, Garden Gourmet pripravil výzvu #planetarián s checklistom, ktorý môže pomôcť Slovákom viesť uvedomelejší život s ohľadom na životné prostredie.
Je jedno, či sa rozhodneš nejesť mäso, nahradiť ho veggie alternatívami alebo nakupovať bez odpadu, stále môžeš spraviť zmenu, ktorá sa počíta a vyhrať eco-friendly vychytávky.
Zdroje: Greenpeace, Washington Post