Neďaleko Bratislavy vyrástla jedinečná stavba, ktorá stojí za povšimnutie
- Koncept, ktorý nás veľmi zaujal. Dom v dome. Moderné prerozprávanie motívu, ktorý sa v architektúte objavuje už od antických čias, cez Palladia až po klasikov modernej architektúry 20. storočia.
- Koncept, ktorý nás veľmi zaujal. Dom v dome. Moderné prerozprávanie motívu, ktorý sa v architektúte objavuje už od antických čias, cez Palladia až po klasikov modernej architektúry 20. storočia.
Podľa článku Štefana Moravčíka v Archinfo.sk, Autor projektu: Ing. arch. Martin Jančok, v spolupráci s Ing. Michal Marcinov (Krajinný architekt), Mgr. art. Ľubica Segečová (Dizajn atypických interiérových prvkov), MSc. arch. Michal Janák, Ing. arch. Ivana Čobejová
Teraz už aj na Slovensku. A nie je sám. Vlani sme uverejnili realizáciu vychádzajúcu z podobných kompozičných tvorivých princípov – Dom LJM od architektov Benjamína Bradňanského a Víta Haladu.
Veľmi dobré je, že to nie sú samoúčelné experimenty. Ale aj dobré realizácie, ktoré majú všetky predpoklady, aby dobre napĺňali i utilitárne funkcie, potrebné k ich praktickému fungovaniu.
Dom v dome od Martina Jančoka v Bernolákove je na jednej strane sebavedomým architektonickým gestom prezentujúcim univerzálny architektonický koncept v inividuálnom autorskom a materiálovom stvárnení. Na druhej strane je tu viditeľne prítomný kontextuálny prístup k miestu.
Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.
Hoci je dom úplne iný, ako okolitá stavebná štruktúra – výsledná skladba hmôt, priestorov, plôch a ich rozmiestnenie na pozemku sú urobené s citom pre kontext. Dom v dome si svoje miesto našiel v dialógu s okolitým prírodným i umelým prostredím a je vlastne v princípe kontextuálnejší, ako mnohé iné okolité “tradičné” domy. Nie je to dom pre hocikoho. Je to obydlie pre ľudí, ktorí majú zmysel a schopnosti vnímať kvalitu tvorenú jednoduchými, jemnými vyjadrovacími prostriedkami, viac skrytými pod povrchom a nie prvoplánovými veľkými gestami.
Urobte si však názor sami. Pripájame obrazovú dokumentáciu i texty autorov.
Dom je situovaný v prostredí stabilizovanej zástavby rodinných domov a záhradných pozemkov. Stojí na mieste pôvodného záhradného domu, s odstupom od ulice, čo mu zabezpečuje určitú intimitu a izolovanosť. Svojim umiestnením rozdeľuje pozemok na prednú a zadnú záhradu. Kým predná záhrada má charakter bujného neudržiavaného porastu, zadná, ukrytá za domom, je koncipovaná ako produktívna a pobytová.
Samotný dom je rozdelený do dvoch sústredných častí – vnútornej a vonkajšej. Vnútorná pozostáva z nevyhnutných obytných miestností v pôdoryse Palladiánskej mriežky 3×3 polia s vertikálne akcentovanou jedálňou v jej centre. Vonkajšiu časť domu vypĺňujú doplnkové funkcie, ktoré nevyžadujú celoročné alebo permanentné využitie – pátiá rôznych veľkostí a proporcií, garáž, bazén a skladové priestory. Táto časť je akýmsi medzipriestorom, nie je ani domom, ani záhradou. Je ich mediátorom.
Zdroj: archinfo.sk
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy