Výzdoba a luster z ľudských kostí: Neďaleko Slovenska leží unikátne miesto

  • Kostol v obci Sedlec v podzemí ukrýva umelecké diela z kostí
  • Návštevu zvládnu len silné povahy
Kostnice, Sedlec
Ilustračné fotografie Wikimedia/H2k4, Palickap
  • Kostol v obci Sedlec v podzemí ukrýva umelecké diela z kostí
  • Návštevu zvládnu len silné povahy

V hĺbke českých lesov, v obci Sedlec, sa ukrýva jedinečné miesto. Nesie v sebe spojenie medzi životom a smrťou, umením a morbídnosťou. Reč je o kostolíku a fascinujúcej podzemnej stavbe vytvorenej z tisícov ľudských kostí.

Navonok obyčajný kostolík s cintorínom vo svojom vnútri ukrýva naozajstný unikát. Nachádzajú sa tam pozostatky z viac ako 40 000 ľudí, čo robí najväčšie morové pohrebisko a kostnicu v Európe.

Ako informuje oficiálna stránka farnosti Sedlec, podzemná kaplnka sedleckého kostolíka je podobná podzemnej kaplnke na jeruzalemskom poli Hakeldama, kde boli pochovávaní zosnulí pútnici. Ich telá sa tam údajne rozložili iba za 24 hodín.

Má zaujímavú históriu

História tohto miesta siaha až do 15. storočia, keď bola stavba pôvodne postavená ako chrám na počesť zosnulých. Postupom času sa však pohrebiská začali preplňovať a čelili problému nedostatku miesta.

Kostol Sedlec
zdroj: Wikimedia/MONUDET

Riešením sa stalo preniesť staré kosti do podzemnej miestnosti, kde sa začali používať na tvorbu umeleckých diel. Množstvo mŕtvych navýšil aj mor a husitské vojny, kedy počet obetí stúpol na desiatky tisíc.

Dnes je kostnica v obci Sedlec ikonickým miestom, ktoré láka návštevníkov zo všetkých kútov sveta. Jej steny, stropy a dokonca aj samotné umelecké diela sú zhotovené z ľudských kostí a lebiek.

Spojenie umenia a smrti

Najzreteľnejším exponátom je monumentálny luster, visiaci zo stropu, ktorý je zložený z tisícov ľudských kostí. Podľa Sedlec Ossuary luster obsahuje aspoň jednu z každej ľudskej kosti. Symbolizuje smrteľnosť, no zároveň pripomína potenciál ľudskej tvorivosti.

Vnútro kaplnky
zdroj: Wikimedia/Ondřej Kořínek

Okrem neho v kaplnke nájdeš vystavené dva veľké kostené kalichy, štyri barokové kostené svietniky, šesť obrovských kostených pyramíd, dve nádoby na vystavenie eucharistickej hostie, rodinný erb a lebkové svietniky, píše Atlas Obscura.

Kostnica v Sedleci sa stala nielen turistickou atrakciou, ale aj miestom reflexie a meditácie. Pre mnohých návštevníkov predstavuje príležitosť hlbšie sa zamyslieť nad významom života a smrti a nad tým, ako môže byť smrť inšpiráciou pre umenie.

Otváracia doba miesta je rozdelená na sezóny. Momentálne, do konca septembra, je kostol otvorený každý deň od 09:00 do 18:00. Vstupné sa pre dospelých pohybuje okolo 6,50 € (160Kč).

Kostnice interiér
zdroj: Wikimedia/Thomas Ledl

Podobné lokality

Miesta podobné tomuto kostolíku nájdeš hocikde na svete. Napríklad v Peru existuje cintorín nazývaný „Chauchilla Cemetery“, kde sú zachované mumifikované pozostatky z dávnych civilizácií.

Podľa Time Travel Turtle tu boli ľudia prvýkrát pochovaní asi v roku 200 nášho letopočtu a pochovávanie pokračovalo až 700 rokov. Na cintoríne nájdeš lebky s vlasmi či dokonca kostry zabalené v šatách.

Ak ťa takéto miesta fascinujú, navštíviť môžeš aj Kapucínske Katakomby v Talianskom Palerme. Nachádza sa tu 8-tisíc tiel v rôznych štádiách rozkladu. PlaceMania píše, že mumifikované telá ležia v otvorených rakvách zavesené na stenách chodieb a rozdelené sú podľa pohlavia, veku, zamestnania a sociálneho postavenia.

Kapucínske katakomby
zdroj: Wikimedia/Gmihail

Kostnica v Sedleci je dokonalým príkladom toho, ako sa umenie môže kombinovať s témou smrti. Je to miesto, ktoré ťa utvrdí v myšlienke, že nielen život, ale aj smrť môžu byť zdrojom inšpirácie a krásy.

Ak sa rozhodneš toto miesto navštíviť, počítaj s dojímavým a zároveň provokatívnym zážitkom. Pohľad na pozostatky viac ako 40 000 mŕtvych v človeku vyvolá rôzne myšlienky. Treba si však uvedomiť, že títo ľudia boli pochovaní v srdci svätého miesta tak, ako si želali.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Farnosť Sedlec, Sedlec Ossuary, Atlas Obscura, Time Travel Turtle, PlaceMania

Najnovšie videá

Trendové videá