Neďaleko slovenských hraníc vyrábajú netradičnú pochúťku. Príchuť segedínu v potravine, ktorú by si nečakal
- V maďarskom meste Tatabánya vyrábajú zvláštnu zmrzlinu
- Skúsil by si príchuť vyprážaného syra či špagiet?
- V maďarskom meste Tatabánya vyrábajú zvláštnu zmrzlinu
- Skúsil by si príchuť vyprážaného syra či špagiet?
Uvažoval si niekedy nad tým, ako by chutila zmrzlina s príchuťou segedínu? Malá zmrzlináreň v Maďarsku sa rozhodla neobmedzovať sa zaužívanými príchuťami a svojim zákazníkom ponúka naozaj zaujímavý zážitok. V jej ponuke nájdeš zmrzlinu aj s príchuťou paprikáša.
Majiteľ zmrzlinárne v meste Tatabánya sa rozhodol, že chce skúsiť vytvoriť príchute na základe návrhov, ktoré mu dali sledovatelia na sociálnych sieťach. Práve preto vznikol aj prvý experiment – zmrzlina s príchuťou piva a zemiakových placiek.
Zmrzlináreň pritom nie je pre Slovákov ani ďaleko. Ak by si chcel skúsiť zmrzlinu s príchuťou tradičných maďarských jedál, ako je napríklad segedín, kurací paprikáš alebo guláš, stačí ak sa odvezieš 40 minút od slovenského Komárna.
Neobvyklé príchute
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Návštevnosť zmrzlinárne sa vraj vďaka netradičným príchutiam zvýšila až štvornásobne. Majiteľ dokonca plánuje otvoriť novú prevádzku v Budapešti.
Produkcia zmrzliny v Európe klesla
Hoci zmrzlinu vynašli v druhej polovici 16. storočia na dvore kráľovnej Kataríny Medicejskej vo Florencii, Taliansko zaostáva za Nemeckom a Francúzskom ako výrobca aj vývozca jedného zo svojich typických národných produktov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry ANSA, ktorá sa v pondelok odvolala na údaje štatistického úradu Európskej únie (EÚ) Eurostat.
Celková produkcia zmrzliny v 27 členských štátoch EÚ v roku 2023 klesla o 1,4 %, z 3,3 na 3,2 miliardy litrov. Hlavným výrobcom zmrzliny v rámci Únie podľa údajov Eurostatu bolo už druhý rok po sebe Nemecko s 612 miliónmi litrov, nasledované Francúzskom (568 miliónov litrov) a Talianskom, kde produkcia vlani klesla na 527 miliónov litrov z 571 miliónov litrov vyrobených v roku 2022.
Celkovo bolo v roku 2023 najväčším vývozcom Francúzsko, z ktorého pochádzala pätina vývozu mimo EÚ, išlo o 52 miliónov kilogramov. Nasledovalo Holandsko (35 miliónov kilogramov), Nemecko (29 miliónov kilogramov) a Taliansko, ktoré v roku 2023 vyviezlo mimo Únie 28 miliónov kilogramov zmrzliny, čo zodpovedalo 11 % celkového exportu EÚ.
Najdrahšia zmrzlina bola vyrobená v Rakúsku s priemernou cenou 7,7 eura za liter zmrzliny, nasledovalo Maďarsko so 4,8 eura a Grécko s 3,7 eura za liter. Okrem Nemecka sa najlacnejšia zmrzlina vyrábala v Litve s priemernou cenou 1,9 eura za liter, nasledovalo Česko s dvoma eurami a Švédsko s 2,1 eura za liter.
Zdroj: Refresher