Jediný hormón spôsobí, že priberáš a nevieš to zmeniť. Vedci odhalili kľúčový problém

  • Melatonín je hormón, ktorý zodpovedá za navodenie spánku
  • Vedel si však, že jeho nedostatok zvyšuje riziko obezity?
Hamburger
Unsplash/Szabo Viktor
  • Melatonín je hormón, ktorý zodpovedá za navodenie spánku
  • Vedel si však, že jeho nedostatok zvyšuje riziko obezity?

V modernom svete technológií, kedy sa umelo predlžujú hranice dňa, je prirodzený cyklus spánku a bdenia často nevyvážený. Spánok je pritom nevyhnutný na regeneráciu mozgu, aby mohol naďalej optimálne fungovať.

Hlavnú úlohu tu zohráva melatonín, hormón spánku, o ktorého silných antioxidačných a protizápalových účinkoch sa už napísalo mnoho článkov. Tento hormón je produkovaný epifýzou v našom mozgu a jeho uvoľňovanie závisí od prítomnosti tmy.

V minulosti sa verilo, že iba denné svetlo je dostatočne silné na to, aby ovplyvňovalo naše „vnútorné hodiny“. Avšak výskum neurológa Georga Brainarda priniesol dôkazy o tom, že aj umelé svetlo dokáže výrazne znížiť produkciu melatonínu.

V tejto súvislosti bola vykonaná zaujímavá štúdia, ktorá skúmala vplyv modrého svetla na telesnú hmotnosť žien. V spomínanej štúdii so 43 722 ženami bolo umelé svetlo počas noci významne spojené so zvýšeným rizikom priberania a obezity, a to najmä u žien, ktoré mali počas spánku zapnuté svetlo alebo televízor.

V ďalšej štúdii odstránili vedci potkanom epifýzu. Jedna skupina potkanov potom dostávala melatonín v pitnej vode a druhá skupina nemala melatonín vôbec. U potkanov, ktorým chýbal melatonín, bola preukázaná znížená citlivosť na leptín (hormón sýtosti). Tieto potkany prijímali viac potravy a mali aj viac telesného tuku.

Zdá sa, že nedostatok melatonínu narúša signály sýtosti a môže viesť k priberaniu na váhe. Preto je dôležité zamerať sa na optimalizáciu vylučovania tohto hormónu.

Obmedzenie svetla

Nadmerná spotreba svetla je rozhodujúcim faktorom, ktorý narúša produkciu melatonínu a tým aj spánok potrebný na regeneráciu nášho tela. Ako uvádza Sleep Foundation, naše očné viečka nedokážu blokovať dostatok svetla, aby sa zabránilo negatívnemu vplyvu na cirkadiánny rytmus.

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je spať v úplnej tme. Je preto dôležité, aby si aspoň hodinu pred spánkom stlmil svetlá a obmedzil používanie smartfónu, televízie či notebooku.

Vhodné je tiež zakryť okná zatemňujúcimi závesmi, aby sa zabránilo prenikaniu vonkajšieho svetla do miestnosti, a na malé svetelné zdroje v interiéri nalepiť filtre, ktoré eliminujú nežiaduce svetlo. Týmto spôsobom pripravíš telo na hlbokú regeneráciu a odpočinok.

Zníženie EMF

Viacerí odborníci už poukázali na to, že nadmerné vystavenie EMF (elektromagnetické pole) môže narúšať spánok a dokonca spôsobiť poškodenie nervového systému či DNA. Napríklad v tejto štúdii sa ukázalo, že „exponované vzorky vykazovali zvýšenie počtu buniek s vysoko poškodenou DNA v porovnaní s neexponovanými bunkami“.

Elektromagnetické pole vyžarujú napr. naše mobilné telefóny, notebooky, mikrovlnky či Wi-Fi siete, ale aj samotná planéta a všetko živé aj neživé, s čím prichádzame do kontaktu. EMF sa teda z nášho života nedá úplne odstrániť, ale je možné ho aspoň do istej miery zredukovať.

Ako uvádza Tech Wellness, počas spánku sa odporúča odpojiť wifi a prepnúť všetky svoje elektronické zariadenia do letového režimu. Pomôcť môžu aj takzvané blokátory EMF alebo Faradayove baldachýny na posteľ, ktoré blokujú nežiaduce EMF frekvencie počas spánku.

Doplnok melatonínu

Doplnky melatonínu sa bežne odporúčajú pri rôznych problémoch ako insomnia alebo jet lag. Tieto doplnky pôsobia podobne ako melatonín, ktorý je prirodzene produkovaný v tele, pričom zefektívňujú celkový spánok a skracujú dobu potrebnú na zaspávanie.

Melatonín sa odporúča v rôznych dávkach, ktoré sa pohybujú od 0,5 miligramu až po 10 miligramov pre osoby s poruchami spánku. Najčastejšie odporúčaná dávka je približne 3 miligramy.

Podľa výskumov neexistuje riziko, že by užívanie melatonínových doplnkov negatívne ovplyvnilo schopnosť tela produkovať tento hormón prirodzene. Pozor si však treba dávať na predávkovanie sa melatonínom, ktoré môže spôsobiť nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty a pocity únavy.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: JAMA Network, Mendeley, Tech Wellness, PubMed

Najnovšie videá

Trendové videá