Nedostatok základného vitamínu ti spôsobí vážne symptómy. Ak nimi trpíš, doplň ho
- Ak máš vyváženú stravu, nemusíš sa báť, že by si mal nedostatok B12
- Existuje však ochorenie, ktoré jeho nízka hladina vyvoláva bez ohľadu na stravovanie
- Ak máš vyváženú stravu, nemusíš sa báť, že by si mal nedostatok B12
- Existuje však ochorenie, ktoré jeho nízka hladina vyvoláva bez ohľadu na stravovanie
Vitamín B12, známy aj ako kobalamín, je zásadnou živinou, ktorá podporuje zdravie nervových a krvných buniek v organizme. Pomáha aj pri tvorbe genetického materiálu vo všetkých bunkách. Jeho nedostatok však dokáže telu poriadne uškodiť.
Tento vitamín sa prirodzene nachádza v živočíšnych produktoch vrátane rýb, mäsa, hydiny, vajec a mliečnych výrobkov. Ak má človek vyváženú stravu, s nízkou hladinou B12 by problém mať nemal. Ak však dodržiavaš nejaké špeciálne diéty, je pravdepodobné, že v krvi nemáš toľko kobalamínu, ako by si mať mal. Pri nedostatku ti môže hroziť aj takzvaná perniciózna anémia.
Perniciózna anémia
Ako píše portál IFL Science, ide o špecifickú formu anémie spôsobenú nedostatkom vitamínu B12, ktorá vzniká kvôli neschopnosti tela absorbovať vitamín B12 z gastrointestinálneho traktu. Môže za to údajne proteín vytvorený žalúdkom, bez ktorého sa kobalamín jednoducho nevstrebe. To, ako sa stravuješ, v tomto prípade nie je až také dôležité.
Symptómy nedostatku vitamínu B12 a pernicióznej anémie môžu zahŕňať únavu, slabosť, zápchu, stratu chuti do jedla a úbytok hmotnosti. Keď sa stav zhoršuje, ľudia môžu zažívať neurologické symptómy, ako napríklad mravčenie a necitlivosť v rukách či nohách, problémy s udržaním rovnováhy, depresiu, zmätok, demenciu a zlú pamäť.
Keďže sa tieto symptómy sa môžu spájať so širokým spektrom zdravotných stavov, nedostatok vitamínu B12 sa niekedy môže prehliadnuť alebo nesprávne diagnostikovať.
Perniciózna anémia môže byť obzvlášť nebezpečná, pretože môže viesť k vážnemu a nezvratnému poškodeniu nervového systému a ďalším komplikáciám, ako je srdcové ochorenie, ak sa nezistí a nelieči včas.
Riziko vývoja pernicióznej anémie sa zvyšuje s vekom a prejavuje sa častejšie u jedincov s rodinnou anamnézou. Je tiež častejšie u osôb s autoimunitným ochorením alebo u jedincov, ktorým bola odstránená časť alebo celý žalúdok alebo črevo.
Diagnostika a liečba
Diagnostika nedostatku vitamínu B12 a pernicióznej anémie zahŕňa krvné testy na meranie hladín vitamínu B12, kompletný krvný obraz (CBC) a potenciálne špecifické testy na hodnotenie absorpcie vitamínu B12, píše Health Line.
Liečba sa zvyčajne praktizuje pomocou injekcií vitamínu B12 alebo vysokých dávok orálnych doplnkov vitamínu B12. Pre tých s pernicióznou anémiou môže byť potrebná doživotná liečba pre efektívne zvládnutie stavu.
Jedinci, ktorí nemôžu získať dostatok vitamínu B12 len prostredníctvom stravy, ako vegetariáni, vegáni a starší dospelí, môžu mať prospech z orálnych doplnkov vitamínu B12 alebo obohatených potravín. Pravidelné lekárske prehliadky môžu takisto pomôcť identifikovať prvé známky nedostatku.
Nedostatok B12 ovplyvňuje aj psychickú pohodu
Vitamín B12 hrá kľúčovú úlohu v metabolizme mozgu a v produkcii chemických látok, ktoré ovplyvňujú náladu, ako sú dopamín a serotonín. Tieto neurotransmitery potrebujeme, aby sme cítili šťastie a pohodu. Preto môže byť doplnenie vitamínu B12 účinným spôsobom, ako zlepšiť náladu a bojovať proti depresii.
Ďalšou fascinujúcou oblasťou je výskum vplyvu vitamínu B12 na kognitívne funkcie a pamäť. Existujú dôkazy, že dlhodobý nedostatok vitamínu B12 môže viesť k poškodeniu mozgu a zhoršeniu kognitívnych funkcií.
Vitamín B12 teda nie je len nutričným doplnkom. Je to kľúčový hráč v našom telesnom a duševnom zdraví, ktorý má schopnosť výrazne ovplyvniť našu kvalitu života.
Zdroje: IFL Science, Health Line, AI