Nehnuteľnosť na Slovensku kúpiš aj „za pár šupov“. Tento okres ponúka domy od 12-tisíc eur
- Ceny nehnuteľností v hlavnom meste vyrástli do astronomických výšin
- Na východe Slovenska kúpiš nehnuteľnosť aj „za pár šupov“
- Ceny nehnuteľností v hlavnom meste vyrástli do astronomických výšin
- Na východe Slovenska kúpiš nehnuteľnosť aj „za pár šupov“
Ceny nehnuteľností na Slovensku dosahujú maximá. Aj keď sa síce ich zdražovanie o niečo spomalilo, medziročný nárast je stále vysoký. V hlavnom meste však ceny nehnuteľností aj naďalej atakujú astronomické výšiny, a tak súčasný stav praje predovšetkým trhu s bytmi na prenájom.
Väčšie rodiny však aj naďalej uprednostňujú rozľahlý priestor rodinných domov. Dostať sa však k nejakému, predovšetkým v okolí hlavného mesta, je často mimoriadne nákladné. Na východe Slovenska ale nájdeš nehnuteľnosti doslova iba „za pár šupov“.
Na Slovensku môžu byť lacnejšie nehnuteľnosti v menej obývaných oblastiach alebo v regiónoch s nižšou ekonomickou aktivitou. Ceny sa však môžu výrazne líšiť aj v rámci rovnakej oblasti a môžu byť ovplyvnené napríklad aj dostupnosťou dopravy, infraštruktúrou a podobne.
Rodinné domy na predaj
Slovenský trh s rodinnými domami na predaj však na východe Slovenska „rozkvitá“. Zatiaľ čo v Bratislave kúpiš starší 4- izbový rodinný dom za 529 000 eur, v okrese Michalovce nájdeš menší rodinný dom po čiastočnej rekonštrukcii za 33 500 eur.
Najlacnejší rodinný dom na predaj sme v okrese Michalovce objavili v lokalite, ktorá sa nachádza 10 kilometrov od Veľkých Kapušian. Starší dom je na predaj spoločne s pozemkom s výmerou približne 1 339 m2 za 11 900 eur. Má celkom 4 miestnosti a k dispozícii je aj letná kuchynka.
Pri Michalovciach nájdeš na predaj aj novšie rodinné domy, ktoré sú plne zariadené. Jeden taký sme našli v obci Nacina Ves, ktorý je na predaj za 200 000 eur. Takýto moderný 4-izbový rodinný dom by si v Bratislave za túto cenu určite nenašiel.
Lacné rodinné domčeky na predaj nájdeš aj v okrese Humenné. Iba za 50 000 eur si môžeš kúpiť dvojpodlažný rodinný dom v Dedačove v okrese Humenné. Objekt sa nachádza na pozemku s výmerou približne 1 111 m2. Dvojpodlažný rodinný dom má celkom 5 izieb a k dispozícii je dokonca aj garáž.
Pokles cien
Ako sme už spomenuli, realizačné ceny všetkých nehnuteľností začali v krátkodobom pohľade pozvoľne klesať. V porovnaní s 3. štvrťrokom 2022 ceny nehnuteľností klesli o 0,8 %, čo bol prvý pokles po šiestich štvrťrokoch rastov.
Zmenu trendu ovplyvnilo najmä medzikvartálne zníženie cien existujúcich nehnuteľností o 2,3 %. Nové nehnuteľnosti pokračovali v raste, oproti 3. štvrťroku sa zvýšili o 1,7 %.
V medziročnom porovnaní boli ceny domov a bytov drahšie o 9,7 %. Skončilo sa tak obdobie dvojciferných medziročných rastov cien predávaných nehnuteľností.
Spomalenie rastu je dôsledkom výrazného pribrzdenia dynamiky zdražovania existujúcich nehnuteľností, ktoré mali ceny o 8,4 % vyššie ako na konci roka 2021. Ešte v 3. štvrťroku bola dynamika ich rastu nad úrovňou 14 %. Nové nehnuteľnosti tiež spomalili rast, ale udržali sa v dvojcifernom tempe, medziročne boli drahšie stále o 11,9 %.
Príspevok na bývanie
V minulom roku pre vysoké ceny oznámilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR novinku, ktorá je dostupná pre mnohých Slovákov. Prilepšiť si môžeš o desiatky eur aj ty, musíš ale splniť isté kritériá. Ako uvádza ministerstvo na svojom webe, ide o príspevok na bývanie, ktorý je určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s bývaním.
Príspevok na bývanie je jednou z foriem, akou ti dokáže štát pomôcť v prípade, že sa nachádzaš v hmotnej núdzi a potrebuješ nutne získať financie na svoje bývanie.
„Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov zabezpečiť príjem alebo zvýšiť príjem,“ informuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ak je však domácnosť v hmotnej núdzi, nemusí to hneď znamenať, že má nárok na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi. Tá sa totiž poskytuje iba do sumy nárokov stanovenej v zákone o pomoci v hmotnej núdzi a nie do sumy životného minima. Viac sa môžeš dočítať v našom predchádzajúcom článku.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: TASR, SIU, Nehnuteľnosti.sk, topreality.sk, topreality.sk, Nehnuteľnosti.sk, MPSVaR SR