Nehoda či streľba do vlastných radov? Ukrajinská poslankyňa tvrdí, že F-16 zostrelila nečakaná zbraň z USA
- Ukrajinská poslankyňa tvrdí, že stíhačku F-16 mal zostreliť systém protivzdušnej obrany Patriot
- Množia sa obavy o pripravenosti Ukrajincov na prechod na F-16
- Ukrajinská poslankyňa tvrdí, že stíhačku F-16 mal zostreliť systém protivzdušnej obrany Patriot
- Množia sa obavy o pripravenosti Ukrajincov na prechod na F-16
Ukrajina prišla o svoju dlho očakávanú prvú stíhačku F-16 a s ňou aj o skúseného pilota Oleksija Mesa, známeho pod prezývkou „Mesačná ryba“. Spočiatku sa ako o príčine tragédie hovorilo o zostrelení Rusmi, neskôr prišli verzie, ktoré hovorili o chybe pilota.
Teraz sa čoraz viac skloňuje, že za tragédiou mohla stáť takzvaná priateľská streľba, teda streľba do vlastných radov.
Uviedla to ukrajinská poslankyňa Mariana Bezuhla na svojom účte na Telegrame, pričom sa odvoláva na svoje zdroje. Zákonodarkyňa tvrdí, že F-16 zostrelila ďalšia americká zbraň – systém protivzdušnej obrany Patriot. Situácia zrejme nastala pre chýbajúcu koordináciu jednotiek.
„Udalosť sa stala počas jedného z najsilnejších ruských leteckých útokov 26. augusta,“ uviedla Bezuhla. Práve vtedy mali byť F-16 prvýkrát v ostrom nasadení.
Bezuhla, ktorá bola do ukrajinského parlamentu zvolená za stranu prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha ľudu, patrí k významným kritikom počínania ukrajinských ozbrojených síl. Poslankyňa poukázala na mnohé zlyhania v rámci velenia ukrajinskej armády a patrila ku kritikom bývalého šéfa ozbrojených síl Valerija Zálužného.
„Vojna je vojna, takéto epizódy sú možné. Kultúra klamstiev vo veliteľstve vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj v iných vyšších vojenských veliteľstvách však vedie k tomu, že systém riadenia vojenských rozhodnutí sa nezlepšuje na základe pravdivých, dôsledne zbieraných analýz, ale zhoršuje sa a dokonca sa zrúti, ako sa to deje v pokrovskom smere,“ kritizovala aj teraz velenie letectva.
Vyšetrovatelia tiež nevylučujú túto verziu
Poslankyňa však nie je jediná, kto takúto hypotézu vyslovil. Ukrajinské zdroje potvrdili médiu Hlas Ameriky, že vyšetrovatelia pracujú aj s verziou, že za zostrelením je streľba do vlastných radov. Nevylučujú však ani chybu pilota či poruchu lietadla. Výsledky však podľa nich budú známe vtedy, až keď sa skončí vyšetrovanie.
Americké ministerstvo obrany odmietlo komentovať správy o zostrelení lietadla, ktoré bolo vyrobené v USA, ďalšou americkou zbraňou.
Stratu prvej stíhačky F-16 potvrdili viacerí ukrajinskí i americkí predstavitelia a nakoniec aj Ukrajinské vzdušné sily.
„26. augusta, počas masívneho ruského raketového a leteckého útoku, Oleksij zostrelil tri riadené strely a jeden úderný dron. Zachránil nespočetné množstvo Ukrajincov pred smrtiacimi ruskými raketami, tragicky za cenu vlastného života,“ opísali vzdušné sily stratu stíhačky a pilota.
Oleksii Mes’, a pilot of the Ukrainian Air Force, heroically fought his last battle in the skies.
On August 26, during a massive russian missile and air strike, Oleksii shot down three cruise missiles and one strike UAV. He saved countless Ukrainians from deadly russian… pic.twitter.com/Wwc0BiUThO
— Ukrainian Air Force (@KpsZSU) August 29, 2024
Incident posilní obavy spojencov
Streľba do vlastných radov nie je v ozbrojených konfliktoch ničím výnimočným. Hlásená je aj v ruskej armáde, v minulosti sužovala aj operácie krajín NATO, keď lietadla Aliancie omylom zasiahli vlastné tanky či bojové vozidlá.
Tento incident, ak sa potvrdí, vyvoláva veľké obavy spojencov. Tí sa už v minulosti strachovali, že darovanie stíhačiek Ukrajine môže byť len veľmi drahým a prázdnym gestom.
Problematický je výcvik pilotov či mechanikov, ktorý za normálnych okolností trvá až dva roky. Ukrajinci ho absolvovali v skrátenom režime navyše s jazykovými bariérami, ktoré komplikovali výcvik.
Množia sa preto obavy, či majú dostatok znalostí, aby zvládli pilotovanie oveľa technicky náročnejšieho stroja, ako sú sovietske lietadlá, ktorými Kyjev doteraz disponoval.
Problémom je aj nedostatok letísk, z ktorých by mohli F-16 lietať. Existujúce zariadenia sú ľahkým cieľom pre ruské riadené strely, ktoré v minulosti úspešne zlikvidovali už tak chýbajúce ukrajinské lietadlá.
Strata F-16 je tiež obrovská rana pre ukrajinské velenie, ktoré malo od týchto lietadiel vysoké očakávania. Informácie, koľko lietadiel Kyjev dostal, sú utajované, podľa medializovaných informácií ich malo byť len šesť. Strata čo i len jedného lietadla je preto veľmi citeľná.
Do konca roka by mal počet F-16 v rukách Ukrajiny stúpnuť na dvadsať, respektíve na devätnásť, keďže jedno lietadlo bolo stratené. Celkovo majú spojenci odovzdať Ukrajincom 85 kusov.
Zdroj: Hlas Ameriky