„Nehody“ pribúdajú: Baltské more stráži NATO. Zo sabotáže na podmorské káble je podozrivé Rusko

  • Podmorské káble sú chrbtovou kosťou globálneho internetu
  • Za ničením podmorských káblov v posledných mesiacoch má stáť Rusko
  • Podmorské káble sú chrbtovou kosťou globálneho internetu
  • Za ničením podmorských káblov v posledných mesiacoch má stáť Rusko

Incidenty s poškodenými podmorskými káblami posledné mesiace pribúdajú ako huby po daždi. Najviditeľnejšie sa to prejavuje v Baltskom mori. 

Opakovane sa odohráva podobný scenár – formálne civilné plavidlo, zvyčajne registrované vo vzdialenej krajine, spustí kotvu a ťahá ju desiatky kilometrov po morskom dne, pričom poškodí podmorský kábel alebo potrubie.

Keď sa vyšetrovanie začne, posádka, ktorá neraz hovorí po rusky, tvrdí, že išlo o nešťastnú náhodu, informuje Denník SME

Všetci prstom ukazujú na Rusko a obviňujú ho zo sabotáže. Jednoznačné dôkazy však chýbajú a Rusi obvinenia odmietajú.

Špionážna loď

Podozrenie nepadá iba na civilné plavidlá. Koncom januára britský minister obrany John Healey adresoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jasné varovanie: „Vidíme ťa.“ Reagoval tak na pohyb ruskej špionážnej lode Jantar, ktorá bola tento týždeň spozorovaná vo vodách Spojeného kráľovstva, píše portál Euronews.

Oficiálne sa Jantar prezentuje ako výskumné plavidlo, no západní predstavitelia ju považujú za nástroj hlbokomorskej špionáže. Loď je dobre známa európskym vládam a jej pohyb je pravidelne monitorovaný.

Prečo sú káble na dne oceánov také dôležité?

V dnešnom svete si len málo ktovie predstaviť fungovanie bez internetu. Podmorské káble sú chrbtovou kosťou globálneho internetu a prenášajú väčšinu medzinárodnej komunikácie vrátane e-mailov, webových stránok a videohovorov.

Prvý podmorský kábel bol položený cez Lamanšský prieliv medzi anglickým Doverom a francúzskym Calais už v roku 1850.

Najrýchlejší a najspoľahlivejší prenos dát

Podľa spoločnosti Tratos, ktorá káble vyrába, dnes zabezpečujú viac ako 90 percent svetovej dátovej prevádzky naprieč kontinentmi.

„Tieto káble sú schopné prenášať niekoľko terabitov dát za sekundu a ponúkajú najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob prenosu dát, aký je dnes k dispozícii. Terabit za sekundu je dostatočne rýchly na to, aby behom okamihu preniesol asi tucet dvojhodinových filmov v rozlíšení 4K. Iba jeden z týchto káblov zvládne obslúžiť milióny ľudí, ktorí sledujú videá alebo posielajú správy súčasne, a to bez spomalenia,“ uvádza analytický web The Conversation.

Kľúčové pre ekonomiku

Koordinovaný útok by mohol výrazne narušiť súkromnú, vládnu a vojenskú komunikáciu pozdĺž takýchto káblov, ako aj priemyselné odvetvia, ktoré sa na takúto komunikáciu spoliehajú, vrátane finančných trhov a dodávateľov energie.

Podmorské káble tiež prenášajú obrovské množstvo elektriny medzi niekoľkými európskymi krajinami. Podľa expertov umožňujú denne po celom svete peňažné transakcie v hodnotách biliónov dolárov. 

Sú nákladné na opravu

Niektoré káble, ktoré spájajú blízke ostrovy, môžu mať dĺžku menej ako 80 kilometrov. Naopak, iné, najmä tie vedúce cez Tichý oceán, môžu dosahovať až tisíce kilometrov.

Ak však dôjde k ich poškodeniu, opravy sú mimoriadne nákladné. Podľa spoločnosti Kentik, ktorá sa špecializuje na monitorovanie sietí, stojí položenie 1,6 kilometra podmorského kábla približne 40-tisíc dolárov. Oprava takýchto káblov je navyše mimoriadne zložitá vzhľadom na ich umiestnenie na dne mora a môže trvať celé mesiace.

Misia „Baltská hliadka“

Dôležitosť podmorských káblov si uvedomujú všetky vlády. Severoatlantická aliancia nedávno spustila monitorovaciu misiu v Baltskom mori po predpokladaných sabotážach podmorských káblov. Misia „Baltská hliadka“ bude zahŕňať celý rad prostriedkov vrátane fregát a námorných hliadkovacích lietadiel. Aliancia nasadí aj malú flotilu námorných dronov  na zabezpečenie zvýšeného dohľadu a odstrašenia.

„Táto vojenská aktivita je súčasťou nášho pokračujúceho úsilia o posilnenie námornej prítomnosti a monitorovania kľúčových oblastí našej Aliancie,“ vyhlásil podľa DPA šéf NATO Mark Rutte.

V Aliancii sme videli známky kampane na destabilizáciu našich spoločností prostredníctvom kybernetických útokov, pokusov o atentáty a sabotáže vrátane možnej sabotáže podmorských káblov v Baltskom mori,“ povedal Rutte.

Podľa Rutteho protivníci NATO musia vedieť, že Aliancia nebude akceptovať útoky na svoju kritickú infraštruktúru. „Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme sa uistili, že sa bránime, že sme schopní vidieť, čo sa deje, a potom podniknúť ďalšie kroky, aby sa to už neopakovalo,“ uzavrel.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: sme.sk, The Conversation, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá